| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare,deci este normal să nu pot decalota penisul complet, fiind virgin, necircumscris având acel frâu(pe scurt așa cum te lasă mama natură)? Am înțeles că se poate decalota de-abia după primul act sexual.Mai am o întrebare, dacă folosesc prezervativ, fiind așa se poate rupe acel frâu prepuțial?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia ta, NU se poate efectua decalotarea penisului din cauza existentei unui ''brau'' numit INEL FIBROS care este situat in capatul extrem al preputiului, in care este inglobat/incorporat. Existenta FRENULUI denumirea in termeni medicali, a acelei formatiuni care popular este denumit ''ata'' sau ''frau/capastru'' preputial, NU are absolut nicio legatura sau vreo influrenta in privinta procesului de decalotare a penisului aflat in erectie. Informatia ta : ""Am înțeles că se poate decalota de-abia după primul act sexual."" este FALSA, ERONATA adica INCORECTA. De asemenea si cea privind prezervativul si ruperea frenului. Daca vei citi cu atentie urmatorul raspuns probabil ca vei deveni mult mai informat si in plus si in mod CORECT.
Frenul adica ''ata'' unui penis SANATOS d.p.d.v medical, ramane INTREG/ INTACT intreaga viata in cazul a circa 80-85% dintre barbati. Daca pana acum nu te-ai informat CORECT, trebuie sa stii ca acea "ata" a carei denumire corecta in termeni medicali este aceea de FREN penian, reprezinta de fapt o teava, un fel de tub/teaca subtire constituit dintr-un tesut dermatic ce leaga preputul (pielea care acopera capul) de partea sa inferioara a glandului, permitandu-i astfel preputului sa fie mobil, incat sa se poata realiza acoperirea si decalotarea glandului (capului). Bineinteles ca frenul ("ata") se poate rupe insa acest lucru se poduce/se intampla numai/doar atunci cand tesutul din care este formata acea teaca/teava, este atinsa de anumite afectiuni sau de o anumita boala si devine slabita si rigida. Frenul penian sanatos NU se rupe niciodata si va ramane intreg, poate putin intins/alungit pe durata intregii vieti. Acest lucru se produce si este valabil in cazul a circa 4 din 5 barbati activi d.p.d.v. sexual pe intreaga durata a vietii lor. Prin ruperea accidentala sau chiar intentionata dar iresponsabila a "atei", respectivul baiat/barbat NU se dezvirgineaza ci devine posesorul unui penis INERT, lipsit de sensibilitate si excitabilitate. Este bine sa stii ca prin acea teaca care este de fapt o "teava/un tub" trece un vas de sange important care iriga suprafata fina si super sensibila a glandului (capul penisului). In cazul ruperii frenului se rupe automat vasul de sange care trece prin interiorul frenului, si drept urmare se intrerupe/dispare irigarea supafetei penisului cu sange. Din acest motiv piele fina care acopera glandul se zbarceste si isi pierde luciul, elasticitatea, excitabilitatea, dar mai ales dispare sensibilitatea oferita de senzorii existenti in acea portiune de pielea fina a glandului. Acest lucru este un fapt dovedit, fiindca se manifesta in cazul barbatilor al caror penis este circumcis. Ar fi bine sa te rogi sa nu patesti su tu la fel. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Acel „frâu" (fren) NU trebuie să se rupă.
Penisul se poate decalota foarte bine și cu frenul intact.
Prezervativul e foarte bine de folosit - te poate scuti de multe necazuri.

| Emilian65 a răspuns:

Decalotarea penisului nu are nicio legatura cu primul act sexual. Se poate face decalotarea penisului de la o varsta frageda(7-8 ani). Da, daca folosesti prezervativul se poate/nu sa se rupa fraul preputial(asa cum ii zici tu).

| anonim_4396 explică (pentru Emilian65):

Pai și dacă mă doare când ating capul penisului?