| ciprian700 a întrebat:

Salutare,am următoarea întrebare, am 17 ani,dar nu mi pot decalota complet penisul,nici pe jumătate,când este in erecție, este ceva normal? O persoana normala își poate decalota complet penisul?

5 răspunsuri:
| epurasu a răspuns:

In mod normal trebuie sa-l poti decalota si chiar el singur sa se decaloteze partial cand e in erectie! in acest caz trebuie sa te duci la un urolog ni ginecolog cum a zis | IoanaSpioana la ginecolog merg fetele noi baietii la urolog, banuiesc ca este vorba la tine despre Fimoza! --poti gasi pe google ce este fimoza!--trebuie o mica interventie chirurgicala --du-te nu-ti fie rusine ca trebuie rezolvata ca altfel cand vei face sex vor apare neplaceri.

| ciprian700 explică (pentru epurasu):

Ar trebui sa le spus părinților? Îmi e rușine, e doar mama in țară, să ma duc de unul singur? Nu poate trece folosind creme? In stare normala îmi pot decalota penisul fara nici o problemă, dar observ pe marginea pielii ceva alb in cantitate măricică, ce ar putea fi?

| corbulalbrosu a răspuns:

Fimoza este o afectiune a penisului si se manifesta prin imposibilitatea de a decalota (beli) glandul (capul) de pielea mobila care o acopera denumita preputiu. Altfel spus fimoza reprezinta acea situatie in care la capatul extrem al preputiului exista un orificiu/deschidere preputiala stramta/ingusta datorita existentei unui brau/inel fibros format din celule ale pielii intarite, rigide, neelastice, care nu permit decalotarea glandului. Din acest motiv penisul afectat de fimoza devine impropriu realizarii unui act sexual normal lipsit de durere sau de complicatiile unei afectiuni si mai severe denumita parafimoza care se poate produce intimpul sexului sau a unei masturbarii mai intense. Fimoza NU este o boala, este o afectiune care nu se vindeca/trece de la sine, in majoritatea cazurilor este necesar un anumit tratament medical. Pentru a intelege in ce mod se realizeaza o decalotare a unui penis sanatos acceseaza urmatoarele filme cu caracter educational : Https://www.youtube.com/watch?v=bRlgTBoAXrQ https://www.youtube.com/watch?v=NWaBToX5s90&t=44s https://www.youtube.com/watch?v=w_axxkgLHek https://www.youtube.com/watch?v=bHwC3i5tXvQ https://www.youtube.com/watch?v=fYSrH4xFz7I Orice penis sanatos neafectat de fimoza se poata decalota (beli), lin, fin, usor, complet si fara durere incepand de pe la implinirea varstei de 5-7ani. Orice penis al carui gland (cap) nu iese complet din preputiu (pielea mobila) este afectata intr-o anumita masura de fimoza.Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, o persoana normala isi poate decalota complet penisul.

Răspuns utilizator avertizat