| SunshineSunrise a întrebat:

Am o întrebare. Mereu în ultima zi de menstruație sau următoarea zi fac sex neprotejat și da, își da drumul în mine. De câteva luni de când fac asta îmi vine ciclul cu o săptămână sau doua mai devreme de la 20 și ceva a a ajuns sa îmi vina pe 13 adică alaltaieri. Recunosc ca nu aveam o data fixa când îmi venea menstruația practic aveam ciclu neregulat dar acum mi se pare ca vine prea repede. Chiar dacă îl aveam neregulat venea cu câteva zile mai devreme nu cu săptămânile mai devreme. Credeți ca faptul ca își da drumul în mine face ca menstruația sa vina mai devreme?
Dacă da, de ce?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca lungimea ciclului menstrual este mai scurta cu 4-5 zile fata de cea a lunilor calendaristice, (25-26 de zile fata de 30-31 de zile) bineinteles ca data de pornire a menstruatiei cu trecerea fiecarei luni se va produce mereu mai repede cu cele 4-6 zile fata de data calendaristica a lunii trecute. De ex. daca in luna Aprilie menstruatia a pornit in data de 27, in luna Mai a inceput in 21-22, si in luna Iunie ar urma sa inceapa in data de 16-17, iar luna viitoare sa inceapa in 11-12 Iulie. Reiese ca in decurs de doar 4 luni; Aprilie-Iulie, data de pornire a menstruatiei a ''migrat'' cu circa 2 saptamani de la 27 a lunii pana spre 12-13, si astfel in decursul urmatoarelor luni sa se modifice continuu. Acelasi ''proces de migrare'' a zilei de pornire a menstruatiei insa in sens invers, se intampla/produce si in cazul in care lungimea ciclului este mai mare de 31 de zile, in situatiile in care ciclul are 34-35 de zile. Data de pornire a menstruatiei ramane aceeasi doar in cazul in care lungimea ciclului menstrual este egala cu lungimea lunilor calendaristice, adica are constant 30-31 de zile. Ejacularea spermei in vagin la terminarea fiecarui contact sexual de fiecare data, adica in mod constant, NU are absolut nicio influenta si nici NU produce absolut nicio modificare privind modul in care se desfasoara ciclul menstrual. Intretinerea actului sexual in momentul precizat de tine NU reprezinta o masura de protectie sigura care sa-ti ofere garantia ca nu vei putea ramane niciodata insarcinata. Conform rezultatelor statistice a reiesit ca in majoritatea cazurilor procesul de menstruatie se desfasoara pe o perioada de circa 3-5 zile, astfel ca din acest motiv ultima zi a menstruatiei de regula poate fi de fapt cea de-a 4-a, a 5-a, sau a 6-a zi a ciclului menstrual. Atat pentru informarea ta cat si a celorlalti tineri, trebuie sa stiti/sa intelegeti ca ciclul menstrual incepe odata cu prima zi de menstruatie. Avand in vedere ca de regula majoritatea ciclurilor menstruale au lungimea in jur de 26-30 de zile, reiese ca tot de regula zilele PERIOADEI FERTILE incep de obicei cam de prin cea de-a 8-sau a 9-a zi aciclului menstrual cel mai devreme. Astfel ca pe baza acestei observatii, constatari, se poate aprecia ca datorita faptului ca actul sexual a fost intretinut probabil in cea de-a 5-a sau a 6-a zi a ciclului menstrual actual, adica cu circa 3-4 zile inainte de a fi posibil sa inceapa zilele perioadei fertile, care reprezinta singurele zile in care se poate forma o sarcina, si avand in vedere si faptul ca NU a ajuns sperma in interiorul vaginului, rezulta concluzia cat se poate de acceptabila, ca intr-o asemenea situatie atat posibilitatea cat mai ales probabilitatea de a se putea forma o sarcina este de maxim 1-2%, care in fapt inseamna ca teoretic este apoape IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| PersonajFictiv a răspuns:

Http://m.youtube.com/watch?v=uSO7Mmyc1WY
Na na na naaaaaaaaa n-am citit nimic de menstruatie cu sperma, no no no, floricele, iepurasi, ghioceiiiiiii.

| Arthiom a răspuns:

Exista medici. Dar daca faci chestia asta pe motiv ca ai auzit la nu stiu cine sau ai citit pe nu stiu ce site ca daca faceti sex in timpul menstruatiei, indiferent a cata zi nu poti ramane insarcinata, e o aiureala. Tot exista o posibilitate destul de mare sa ramai insarcinata. Ca nu ti s-a intamplat pana acum, ai avut noroc.