| AliceAnnnnna a întrebat:

Dacă azi am făcut sex neprotejat și și-a dat drumul in mine sunt șanse sa rămân? Ultima menstruație mi-a venit 9 Februarie. Perioada aceasta am avut un ciclu cam neregulat. Penultima oară mi-a venit pe 21 Ianuarie. Patesc sa am diferențe mărișoare de date in care sa îmi vina. Cu o săptămâna mai devreme sa zicem.
Vreau sa va spun ca de alaltăieri ma dor sânii. Și astăzi ma dor sânii, iar astăzi și-a dat drumul in mine. E posibil sa rămân sau nu? Ma apropii de ciclu și nu cred ca o sa rămân.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau, formularea unui raspuns care sa fie catusi de cat obiectiv si apropiat de realitate, nu se poate face dintr-un motiv cat se poate de simplul si anume din cauza ca ai oferit foarte putine informatii privind ciclurile menstruale anterioare.
Fiindca caracteristica principala a ciclului tau menstrual este cea de a fi neregulata, in astfel de situatii, atat teoretic cat si practic este imposibil sa poata fi determinata perioada fertila a ciclurilor in astfel de situatii. Pe baza celor prezentate reiese ca penultimul ciclu menstrual s-a desfasurat intre 21.01 - 08.02 si a avut numai 19 zile, adica a fost mai scurt cu 2 zile fata de cel mai scurt ciclu menstrual OVULATORIU posibil care are 21 de zile. Actualul ciclu menstrual care se suprapune peste perioada cuprinsa intre 09.02 si pana astazi 03.03 are deja lungimea de 24 zile, deci este un ciclu ovulatoriu, ceea ce inseamna ca exista posibilitatea sa se poata forma sarcina insa numai daca a fost indeplinita conditia obligatorie ca sperma sa fi ajuns in vagin in perioada situata intre 16 si 21 Februarie asa cum reiese pe baza ''unui calcul al probabilitatulor''.
Fiindca durerea care a aparut in urma cu 2 zile si este situata la nivelul sanilor reprezinta cel mai probabil una dintre posibilele simptome premenstruale, si aceste simptome apar cu 3-5 zile inainte de pornirea efectiva a sangerarii menstruale, se poate afirma fara sa mai existe o teama sau retinere ca in urma actului sexual intretinut astzazi in cea de a 24-a zi a ciclului menstrual, si in mod sigur in una din ultimele 9-10 zile ale ciclului, adica zilele care reprezinta PERIOADA de INFERTILITATE ABSOLUTA a acestui ciclu menstrual, formarea sarcinii in acest moment este 100% IMPOSIBILA chiar daca sperma a fost ejaculata in vagin. In concluzie se poate afirma in mod cert ca este cu totul/absolut IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina in acest moment. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Tot ce este posibil

Răspuns utilizator avertizat