| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare mi-a venit menstruatia in data de 29 aprilie si apoi mi-a venit in 22 mai Si iubitul meu m-a penetrat foarte putin cateva secunde fara prezervativ doar cu capul in data de 31 mai... exista sansa de sarcina? Poti ramane insarcinata doar de la lichidul prejaculator fara sa existe o ejaculare? Adica doar m-a penetrat putin.Multumesc

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce penibila esti!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Halele maica sfanta tensiunea...mi mila de iubitul tau

| corbulalbrosu a răspuns:

Penultimul ciclu menstrual inceput in 29.04 si terminat in 21.05 a fost unul foarte scurt de doar 23 de zile. Daca toate ciclurile anterioare au fost la fel de scurte atunci exista posibilitatea ca si actualul ciclu inceput in 22.05 sa fie la fel de scurt si in acest caz ovulatia s-ar produce in ziua a 9-10 a a ciclului adica in data de 31.05 sau 01.06 deci penetrarea din aceasta zi s-ar putea ca teoretic sa se fi produs exact in cea mai periculoasa zi a actualului ciclu menstrual. Daca ciclurile menstruale sunt neregulate si in acel caz teoretic exista posibilitatea formarii unei sarcini, aceasta putand sa se produca in orice moment deoarece si in acel caz momentul de producere a ovulatiei este imposibil de a fi determinat. In concluzie in astfel de cazuri totul depinde de capacitatea partenerului de a-si controla si coordona starea de excitare in vederea retinerii de a ejacula. Doar partenerul este in masura sa stie si sa-ti raspunda daca este in stare sa nu scape nici un strop de sperma. In lichidul preejeculator curat/pur nu exista spermatozoizi dar poti fi sigura ca a fost vorba de asa ceva, sau daca a fost doar acel lichid? In caz contrar exista posibilitatea de a se naste o sarcina.

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Ciclurile menstruale sunt foarte diferite uneori e de 29 zile alteori 24, 23, 30 etc.Nu e regulat.si nu a ejaculat deloc dar era umed probabil de la lichidul prejaculator si voiam sa stiu care sunt riscurile unei sarcini pentru ca datorita faptului ca ciclurile sunt foarte neregulate perioada fertila e foarte greu de calculat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, practic este imposibila determinarea perioadei fertile si din acest motiv tu esti "condamnata" sa intretii doar acte sexuale protejate mereu. Ai putea sa ceri ajutorul unui medic ginecolog care sa-ti prescrie un tratament pentru reglarea si stabilizarea ciclului menstrual la cel de 28 de zile. Este riscant sa te increzi mereu in capacitatea partenerului de a reusi mereu sa-si retina perfect ejacularea. In consecinta teoretic exista posibilitatea dea se forma mereu o sarcina nedorita. Depinde in mare masura de experienta partenerului dar nu este indicat sa-ti fortezi ...NOROCUL.

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Ar trebui sa iau pastila de a 2-a zi?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar un medic ginecolog iti poate analiza situatia ta de fapt si tot doar el este cel care poate sa stabileasca daca folosirea pastilei contraceptive este necesara sau nu. Nu uita ca marea majoritate a medicilor ginecologi dezaproba folosirea acestei adevarate bombe hormonale cu efecte imprevizibile si posibile dereglari permanente ale sistemului hormonal, si admit ca nu ar fi indicat sa se foloseasca de mai mult de 2 ori IN INTREAGA VIATA aceasta pastila. Cele care nu inteleg si sunt dispuse sa-si joace sanatatea la ruleta pot sa o faca deoarece nimeni nu le poate interzice insa trebuie amintit ca urmarile nocive pot fi ireversibile. Deci poti folosi pastila de a 2-a zi doar cu consimtamantul/acordul unui medic ginecolog.

| Emilian65 a răspuns:

Da este posibila o sarcina in situatia prezentata de tine.