| Liebe a întrebat:

Am o intrebare simpla dar totusi poate fii considerata de altii stupida dar ma rog... Deci... Ce este iubirea?

8 răspunsuri:
| BlancaFantasma a răspuns:

Doamne daca ai cauta pe google ai gasi 100000 de rapunsuri, intrebarea asta a fost pusa de 100 de ori!
Acum o sa primesti raspunsuri de la copii de 12`15 ani care zic ca 'dragostea e etc.', parca ar stii ei.Eu am 18 ani si nu stiu sa-ti spun ce inseamna.ok, am fost si eu indragostita de multe ori am spus "te iubesc","te ador" unui baiat la care tineam dar asta nu inseamna ca il iubeam sau ca stiu eu ce e iubirea adevarata.
Asta descoperim fiecare la un moment dat cand ne indragostim iremediabil de o persoana care ne impartaseste sentimentele; x
Dupa o relatie de 2`3 ani chiar mai mult poate cineva sa spuna ce e dragostea sau macar ce crede despre dragoste.
Eu am stat doar 3 luni cu un baiat si nici acum dupa un an nu l`am uitat.Asta inseamna ca il iubesc, atat de mult incat nu-l pot uita desi el nici nu ma mai cunoaste pe strada? nici vorba! asta inseamna ca nu mi-am gasit pe altcineva si ma gandesc la el caci imi e dor de el, ca de o persoana de care m`am atasat mult de tot si careia ii simt lipsa foarte tare.imi amintesc mereu cuvintele frumoase care mi le spunea dar asta nu inseamna sub nicio forma ca il iubesc sau ca ceea ce simt pentru el e. iubire!

| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Totul.

| ionyionelutza a răspuns:

Iubirea= un sentimen care atunci cand apare nu se uita la frumusetea exteriora,un sentimen foarte frumos atunci cand este imparatsit, care nu te lasa sa dormi, care te face sa visezi cu ochi deschisi care iti da 100 de sperante si te lasa sa iti faci iluzii dar atunci cand nu este impartasit este un sentiment care nu iti da liniste care iti da o stare imensa de melancolie din care nu te poate scoate deact pers iubita, atunci nu poti manca nu te poti distra te face sa simti parfumul pers iubite in orice lioc la orice ora si orce lucru p care il atingi iti aduce amite de toate clipele petrecute cu acea pers.si te face sa versi lacrimi...

| ioana14 a răspuns:

Iubirea este pe de o parte o minune pe de o parte o povara depinde si de ssituatie dar oricum este un lucru minunat si unic

| SAMM0603 a răspuns:

Este un sentiment care... nu stiu cum sa-ti explic. Uneori da fiori, alteori te incalzeste, alteori te dezamageste. Pes scurt e un sentiment purtat de tine pentru o persoana sau mai multe. Asa cum iti iubesti parinti. numai ca atunci cand iubesti o persoana de sex opus sentimentul e mai puternic!

| CristinaHoran a răspuns:

Buna!
Iubirea este un amestec de sentimente.Ai o caldura in inima cand te gandesti la persoana iubita. Uneori iubirea se transorma in ura si invers.Gelozie, pasiune, toate sentimentele se aduna intr-unul singur iubirea.Iubirea se poate exprima ajutandu-i pe ceilalti. Iubirea este un sentiment nobil, pur. Iubirea adevarata e foarte greu de gasit in zilele noastre pentru ca mai toti oamenii se folosesc de persoanele ce iubesc cu adevarat.Stau cu ele doar din interes.Dar chiar si cele mai rele persoane au un strop de iubire adevarata in ele dar le e teama sa recunoasca.

| unarab40 a răspuns:

Iubirea nu se exprima prin cuvinte niciodata,,,oricat ai incerca...ea se simte in suflet doar,,, poti traii o iubire fara sa fi elucidata ce ai,,,,, am mai multe idei

| Roxy_9585 a răspuns:

Iubirea inseamna dupa inimi la patrat; fundita?