| OnyXz a întrebat:

Am o mare problema si frica in acelasi timp. Dintr-o prostie de-a mea, ca altfel nu stiu cum sa o numesc, am facut sex cu prietena mea fara prezervativ. Eu nu am ejaculat, dar in schimb cred ca mi-a iesit asa un fel de lichid incolor inainte de a ajunge la ejaculare, pentru ca eram foarte excitat. Ma intreb daca exista riscul de a ramane insarcinata prin acest fapt. Ar trebui sa-mi fac griji sau nu? Va rog ajutati-ma daca se poate. Va multumesc mult!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, acel lichid contine suficienti spermatozoizi pentru o sarcina. Riscul este cuprins intre 4 si 27%, in functie de perioada ciclului menstrual in care se gasea partera ta.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Depinde de perioada menstruaţie în care se afla ea. Dacă era în perioada fertilă şansele să rămână însărcinată sunt mai mari, dacă nu, sunt evident mai mici.
Oricum, dacă nu au trecut mai mult de 24 de ore, cumpără-i pastila de a doua zi. E mult mai bine aşa!
Da, lichidul preejaculator conţine spermatozoizi suficienţi pentru concepţie!
Dacă tot nu vă temeţi de boli (din moment ce riscaţi fără prezervativ) de ce nu mergi cu ea la ginecolog să-i prescrie anticoncepţionale?!

| Floreenofficial a răspuns:

Acela este lichidul prespermatic si se scurge la putin timp inainte de aparitia spermei. el contine un nr mult mai redus de spermatozoizi dar totusi ii contine si deci sunt sanse... sad

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Lichidul de care spui tu contine intr-adevar o cantitate redusa de spermatozoizi, dar sansele ca ea sa ramana insarcinata sunt de aproximativ 10%. Depinde foarte mult si in ce stadiu al actului ai ajuns tu.Adica durata propriu zisa pana sa observi acel lichid.Nu ar trebui sa iti faci griji. Dar in cazul in care nu esti destul de stapan pe tine vorba aia recomandat e sa folosesti prezervativul sau ea sa foloseasca pastile.

| maria_8727 a răspuns:

Sunt sanse dar nu foarte mari, cel mai indicat ar fi sa ii cumperi un test de sarcina.depinde foarte mult daca era in peroada fertila sau nu. data viitoare foloseste o metoda contraceptivabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cind ceva incepe prost nu poate decit sa se termine tot prost"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa sex in continuare