| anonim_4396 a întrebat:

Am o nedumerire in privinta gandirii femeilor. Eu unu caut o fata care sa ma iubeasca, si nu gasesc una pentru ca toate pun pe primul plan aspectul, doar cele care sunt urate sau grase, lasa aspectul la urma insa nu este evitat. Chiar daca fata face o exceptie de la aspect tot nu are sa mearga relatia, deoarece raman niste frustrari, si probabil gandeste ca vrea ceva mai bun, indiferent de cat de bine se simte langa tine. Vorbesc din experienta. Poate am avut ghinion, nu am gasit eu o fata care sa ma iubeasca, insa stiu sigur ca nu excelez la capitolul frumusete. Chiar intr-un video (https://www.youtube.com/watch?v=pPOpk6gUeDQ&list=UUmmx9m EJqCRb2GdeZJ8vvxQ) am vazut cum fetele spuneau ca prima data se uita sa vada daca le place cum arata, apoi ii lasa sa vorbeasca. Mai pe scurt daca esti urat, fata deja te percepe intr-un fel, faci o prima impresie proasta, si nici nu mai conteaza ce spui ca fata judeca totul gresit. Am abordat, si le citeam in ochi chestia asta. Nu sunt timid, nu sunt inchis in mine, sunt comunicativ, am prietene foarte multe, tocmai pentru ca nu pot depasii partea asta de frumusete, nu pot avansa pentru ca nu le simt atractia, am avut niste incercari de a-mi marturisii sentimentele si nu a mers. Cei drept nici eu nu ma pot indragostii de o grasa, sau una fara o mana, dar totusi nu inteleg, sunt un tip sa zic de nota 6-7. eu ma pot indragostii lejer de una de nota 5. Ai patit, aprobi ceea ce spun? Gresesc cu ceva? Te rog sa nu eziti sa ma jignesti, vreau sa fii cat mai sincer cu putinta, nu ma supar pentru un raspuns sincer.

36 răspunsuri:
| buzeduulci a răspuns:

Fetele grase pot slabi, dar tu tot la fel de urat ramai. Eu am fost grasuta tare si erau misogini asa ca tine care m-au luat peste picior, sau care ziceau ca-s frumoasa dar pacat ca-s plinuta. Si stii ce? AM SLABIT chiar foarte bine. si nu ma opresc aici, pentru ca sa va dau voua peste nas, care aveti pretentii doar la fete inalte si cu 90-60-90. Ca ne faceti sa ne desconsideram, sa ne simtim frustrate ca voi preferati doar fetele bine. NU doar corpul conteaza, ci si MINTEA si SUFLETUL.degeaba ai o bunaciune care oricand poate sa si-o traga cu altu si sa isi bata joc de tinewinking

| anonim_4396 explică (pentru buzeduulci):

Sa lamurim o chestie. Eu m-am nascut urat, iar tu te-ai nascut slaba. Eu nu am ales sa fiu urat, iar tu ai ales sa fi grasa. Nu am nimic cu grasele, eu doar am zis ca nu ma atrag.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru buzeduulci):

,,Fetele grase pot slabi, dar tu tot la fel
de urat ramai.''
rolling on the floor Nu judec ca erai grasuta da mintea te duce!

| buzeduulci a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu eram grasa. eram plinuta. e o diferentahappy

| buzeduulci a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Era un citat: " I'm fat. You're ugly. I can diet"winking
plus ca el singur si-a acordat o nota slabawinking
de ce judeci o persoana doar dupa un raspuns? Daca m-ai cunoaste nu ai mai vorbi asa. O zi faina

| anonim_4396 explică (pentru buzeduulci):

"Eu am fost grasuta tare si erau misogini asa ca tine care m-au luat peste picior" te contrazici singura!

| buzeduulci a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am exprimat prost. aveam 65 de kg uneori am urcat la 71 apoi iar am coborat la 65 si acum am 58 ..mai am de dat 4 kg si am greutatea ideala happy

| buzeduulci a răspuns (pentru anonim_4396):

eu am un coleg de grupa care e foarte gras si el ma considera un amic, nu ma vede ca pe o "Gagica" ca el la cat e de mare vrea o fata slaba cu dimensiunile idealelaughing)
daca ai deschide ochii, sigur ti-ai gasi pe cineva potrivit tie. bine ca doar nu iti iei una la 150 de kg dar ai putea gasi sufletul tau pereche si intr-o fata nu tocmai slaba dar na... daca esti mofturos.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru buzeduulci):

Wow wow stai ca m-ai inteles gresit. Nu judec asta, adica nu conteaza cum erai/esti.Nu am nimic cu persoanele plinute,departe de mine gandul asta. Tu singura ai zis ca erai grasa. Eu doar am remarcat faptul ca in locul clasicei injuraturi de mama, raspunsul a fost unul smart. Tot raspunsul, nu doar bucata aia. Chestia aia am gasit-o ca fiind si amuzanta. Deci nu te judecam, ca nu sunt copil sa rad de altii, ok. Zi faina si tie.

| buzeduulci a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Mi s-a parut o ironie dar nu mai conteaza.Sa o zi faina, chiar de ploua -_-

| anonim_4396 explică (pentru buzeduulci):

Ce mofturos? am zis ca imi este de ajuns sa ma iubeasca, si sa fie cat de cat normala cu capul si cu greutatea.

| zăGhost a răspuns:

De multe ori fetele consideră atrăgător un tip nu neapărat frumos, dar cu carismă.
Schimbă-ţi părerea despre tine (oamenii o observă involuntar, din gesturile tale) şi eventual schimbă şi stilul vestimentar, dacă-i cazul. Ai să vezi cum situaţia se îmbunătăţeşte.

| Elvina a răspuns:

De ce ai cataloga o fata in functie de frumusete? Conteaza si asta, nu zic nu.=, doar ca si alte lucruri sunt importante. Mai conteaza si sa te intelegi cu ea, nu?

| RAY a răspuns:

Ne plac oameni frumosi asta e adevarul, cauta si tu una pe masura fizicului tau

| neutrino a răspuns:

Nu, nu gresesti foarte mult, dar inca nu am auzit pe cineva sa zica ca este fericit ca s-a indragostit de o fata urata; si fetele au dreptul sa viseze la feti frumosi, nu la tineri urati. Si sunt destui multi astfel de tineri frumoasi si unii dintre ei chiar destepti foc. In aceste conditii, ce sanse ai astfel incat sa fii tu alesul? Nu putem cere fetelor de nota 10 sa accepte parteneri de nota 6, fie ea chiar 7.

| Alcyon a răspuns:

Pot fi mai multe variante:
1. Nu-ti plac decat fetele care arata bine; in cazul asta, e de inteles de ce nu ai prietena. Fetele care arata bine au pretentii destul de mari, tocmai fiindca au de unde alege. In cazul asta ar fi bine sa nu te mai orientezi dupa aspectul fizic.
2. Nu stii sa te faci atragator. Fetele fug de baietii care nu au incredere in ei si-si plang constant de mila.
3. Esti genul "best friend". Fetele se imprietenesc cu tine, iti povestesc tot felul de lucruri personale, dar nu te vad ca pe un potential iubit.
4. N-ai gasit persoana potrivita. Nu toti oamenii isi gasesc perechea "din prima". De cele mai multe ori trebuie sa stai si sa cauti mult si bine. Totul e sa nu te descurajezi.

| anonim_4396 explică (pentru Alcyon):

Haide ma frate! voi chiar nu cititi ce scriu? te rog mai citeste o data si vezi ca ai raspunsuri pentru fiecare varianta.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Wow ce mod ciudat ai de a privi lucrurile.Ce note, ce criterii ai. Cum puii mei ai stabilit tu nota aia? Cum stabilestii daca o femeie e de 5 sau de 10? Privita prin alti ochii poate fi de nota 20. Poate femeia ta de 5 nu te gaseste pe tine ca fiind de 7, doar de 4.In ochii tai poate o tipa cu ceva burtica e deja grasa. Altu poate sa nu observe. Astea sunt chestii care tin de persoana proprie si nu pot fii calculate.

| anonim_4396 explică (pentru FABULOSUL6000):

Eu am zis niste statistici, strict din punctul meu de vedere, nu din al altuia, ideea era sa spun parerea mea.

| HueyFreeman a răspuns:

"toate pun pe primul plan aspectul, doar cele care sunt urate sau grase, lasa aspectul la urma insa nu este evitat." Toti oamenii pun pe prim plan aspectul. Daca nu-ti convin tie atunci le poti evita, nu-i greu.

" gandeste ca vrea ceva mai bun" Bineinteles ca la asta se gandeste. Mereu o sa vrea un upgrade. Tu trebuie sa evoluezi mereu. Trebuie sa-i dai de inteles ca poti pleca oricand si ar face bine sa-ti dea niste motive ca sa stai in continuare cu ea.

"Video" Nu intrebi un peste ce momeala sa folosesti.

" am prietene foarte multe, tocmai pentru ca nu pot depasii partea asta de frumusete, nu pot avansa pentru ca nu le simt atractia, am avut niste incercari de a-mi marturisii sentimentele si nu a mers" Tu de la inceput le-ai dat de inteles ca vrei sa fii buretele lor emotional/prietena lor. Trebuie sa-ti prezinti interesul fata de ele, dar nu sa te versi ca Boromir cand l-au omorat orcii.

"Cei drept nici eu nu ma pot indragostii de o grasa, sau una fara o mana, dar totusi nu inteleg, sunt un tip sa zic de nota 6-7." Si nici n-o face. Ti-ai impus niste standarde, nu le incalca. Tu zici ca esti de 6-7, dar stii de ce nu vrea aia de 5 sa stea cu tine? Fiindca vede ca poate si crede ca merita mai mult/vrea un upgrade.

Nu te-am jignit, pentru ca nici nu aveam de ce. Am incercat sa-ti explic ce este neinregula cu ceea ce ai prezentat tu aici. Ideea de baza este ca trebuie sa ai mai multa ambitie si sa dai dovada de ceva mai multa barbatie (asta nu inseamna ca trebuie sa spargi doze de bere cu capul). Incearca sa devi un tu mai bun, mereu, nu stagna niciodata. Ai de muncit mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragostea nu se calculeaza, asta e problema. Si pana la urma, cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu m-am ajutat de niste numere ca sa ma explic mai bine, atata tot. Bineinteles ca nu o sa faci matematica, dar fiecare se autoanalizeaza, si descopera cu ce persoana s-ar potrivi, dupa niste criterii, precum: sa fie frumos, sa aiba bani, sa ii placa ce imi place si mie, bun la pat, etc. Am 19 ani.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca ai gasit persoana potrivita pana acum. Si nu cred ca toata lumea e atat de superficiala incat sa stea cu cineva "perfect fizic" sau cu bani daca nu e chimie, dragoste si comunicare.

| lolium a răspuns:

Ar trebui sa incerci intai sa te iubesti pe tine. de acolo pleaca toate

| Garielu a răspuns:

Frate,mai iesi din casa noapte in oras la fete...Cel mai bun sfat! Fata perfecta nu exista!

| Psihedelic777 a răspuns:

Pai...treaba sta in felul urmator(dupa minte mea).La partea cu frumusetea.Normal conteaza aspectul si astea, pentru ca este primul lucru de care dai.Dar pentru tine o fata poate parea frumoasa in timp ce pentru altul poate parea urata.Depinde de perceptie.Deci nu te lasa descurajat de treaba cu aspectul.O fata daca te iubeste si ii place de tine o face pentru tot ceea ce esti si pentru felul in care esti.Eu de exemplu nu m-am indragostit niciodata de o ''bunaciune''. Fiecare are gusturile lui si ale ei.In plus e foarte bine daca incerci sa gasesti o fata care se te iubeasca cu adevarat.Asta e cel mai frumos sentiment si toti avem nevoie de asta indiferent de cat de detasati vrem sa parem.Si iti garantez ca vei gasi o fata minunata care sa te iubeasca si pe care o vei iubii si tu.Stiu ca pare destul de greu si complicat dar totul se v-a rezolva de la sine.Deci stai linistit ca ai o gandire foarte buna si o sa te ajute.In rest bucura-te de viata asa cum e si incearca sa stai linistit si fericit.(daca mai ai nevoie de ceva sau ai vreo nelamurire imi lasi mesaj). Numai bine si multa baftahappy

| anonim_4396 explică (pentru Psihedelic777):

Bun! reiau: eu nu caut un fotomodel, ci doar o fata care sa ma iubeasca, pentru mine asta e pe primul plan, insa pentru ele este frumusetea, sunt sigur100%, am mai zis doar cele care sunt urate si au niste frustrari isi mai coboara standardele la nivelul meu. Sa lamurim ce inseamna urat pentru mine: nu ma refer strict la aspect, si comportament, gandire, etc.

| buzeduulci a răspuns (pentru anonim_4396):

" doar cele care sunt urate sau grase, lasa aspectul la urma insa nu este evitat."
in fine. acum sa revin la problema ta. DEPINDE DE FATA. iubitul meu nu era cine stie ce frumusete si nici acum nu e, dar il iubesc asa cum e. trebuie doar sa stii unde sa cauti iar daca nu, asteapta pana va veni ea la tine. Nu cred ca esti asa urat, ai putea sa iti schimbi freza sau daca ai imperfectiuni f vizibile pe fata le-ai putea acoperi putin cu fond de ten.

| Psihedelic777 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis ca ai cauta un fotomodel.Ideea e ca vei gasi si o fata care sa te iubeasca asta ti-o spun sigur.Iar apoi cu treaba ca fetele pun pe primul plan aspectul...este de discutat.Depinde de la o persona la alta. Unele pun pret pe aspect in schimb ce altele pe sufletul si mintea omului, iar altele cauta echilibrul sa zic asa. Ceea ce iti doresti tu de la o fata e chiar minunat si daca asta cauti, asta vei gasi.Tu pari un baiat sufletist sa spun asa care isi cauta un suflet care sa il completeze care sa il iubeaca si pe care sa il iubeasca... ceea ce e minunat cum am mai spus.Si o sa ai parte si de asta cat de curand, ai incredere.In rest iti urez multa bafta(si daca mai ai ceva de adaugat, astept)happy

| anonim_4396 explică (pentru buzeduulci):

Banuiesc ca nu ai retineri sa scrii aici exact ce ganesti?! fii sincera si raspunde-mi :daca ai fi fost mai frumoasa l-ai fii acceptat din prima? i-ai fi acordat timpul necesar de cunoastere? sau ai fi vrut mai bun?

| anonim_4396 explică (pentru Psihedelic777):

Caut de atata timp, nu am venit aici din intamplare, si am pus si eu o intrebare random. Am trait pana acum exact asa. Ma indragosteam de fete, pe care prietenii mei le considerau groaznic de urate, iar eu ma duceam sa vorbesc cu ele si culmea ma refuzau, nu pentru ca nu stiam sa vorbesc, sau aveam o atitudine de cocalar, si pentru ca nu le atrageam fizic.

| Psihedelic777 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok...stiu in ce situatie esti.Ce sa faci, asa sunt fetele.Cu ele nu-i bine dar fara ele e mai rau.Pur si simplu nu ai gasit fata potrivita.Stiu ca-i nasol sa tot cauti atata si sa nu-ti gasesti perechea, dar esti tanar si mai sunt milioane de fete care asteapta pe cineva ca tine.Incearca sa mergi mai departe, o sa se rezolve intr-un final.Iesim la o bere si trecehappyNu am mare lucru ce sa mai zic.Ti-am zis ca stiu prin ce treci si nu prea e mare lucru de facut decat sa mergi mai departe.Pur si simplu asa a fost sa fie...dar toate astea o sa duca spre bine.

| buzeduulci a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu m-am dat la el laughing))) poveste lunga...laughing

| Floricikmov a răspuns:

Pai sincer nu daca nu iti place persoana nu ai cum sa te indragostesti. Si daca nu iti place persoana nu simti nimic pentru ea cum sa stai langa acea persoana si cuvintele si sufletul si aspectul si totul sunt importante. Daca nu-ti place acea persoana nu ai cum sa treci de stadiul prieteniei si sa ajungi in stadiul unei relatii. Bine inteles fiecare cu parerile lui si impresiile si si le sustine cum crede el. Sper ca ti-am fost de ajutor. O zi frumoasa!

| Torres92 a răspuns:

PFF
Si tu te uiti ce zic alea pe Youtube laughing
S au intalnit NN cazuri
cand dragostea te loveste, cel de langa tine poate sa arate ca Mos Craciun

Nu ai incredere in tine, asta e cuvantul care ti se potriveste

Vei tarziu vei afla ca sunt mai multe fete, interesate de baieti de treaba

Cred ca nu vei cauta una ca Tonciu
cu nasul pe sus, care agata cu nasul firele de inalta tensiune...

| milkaCappuccinca a răspuns:

Dupa cum ai spus, prima parere (conturata in mare masura de aspectul fizic) conteaza mult pentru o persoana, dar aceasta parere se poate schimba odata cu dorinta ta de a arata unei fete cine esti tu de fapt, nu cum presupune ea ca esti delectindu-se doar dupa niste criterii "de suprafata". Odata cu perseverenta care o depui pentru a o face sa vada ca de fapt in spatele unui chip de om se afla un suflet, dorinte, idei, sentimente, ea isi va contura in mintea ei imaginea unui tip convins in fortele proprii, iar eu cred ca acest lucru face mult, sa ramii ferm convins in ceea ce poti tu, in ceea ce esti tu si in ceea ce arati tu... Gindurile tale despre propria persoana se reflecta asupra chipului tau, si chiar apreciez baietii care nu se pling de cum arata, nu dezvaluie acest lucru ca o latura negativa a lor pentru ca dau senzatia ca ar crede ca un om care arata mai bine decit tine merita lucruri mai bune si oameni mai frumosi linga el, si nu e asa. Impune-te ca persoana si te vei pune intr-o postura mai favorabila pentru tine. Iar ceea ce priveste aprecierea unei persoane: oamenii nu ar trebui sa primeasca note pentru cum arata, dar pentru cum se prezinta in fata celorlalti. Sunt oameni mai putini frumosi ca sa zicem asa care chiar se apreciaza si asta ii face sa devina sclipitor de atragatori. Pina la urma ceea ce conteaza cu adevarat e modul in care iti modelezi gindurile despre propria persoana, pentru ca inainte de toate trebuie sa te iubesti tu, sa te apreciezi tu, sa-ti dezvolti in ratiune prioritatea increderii in tine, aceasta fiind o calitate care nu se cultiva ca o oarecare alta.