| TheSeventhSin a întrebat:

Am o oarecare problema care ma "apasa" dar bine, e mult spus si are legatura cu ce mi-a zis o fata pe care o numesc x. (Apropo, intrebarea se adreseaza atat fetelor de cel putin 20 de ani cat si a barbatilor care au macar 24 de ani si care au avut relatii destule cat sa am si eu de invatat ceva din asta).
Acum, fata asta x ca sa intelegeti mi-a zis mie ca sunt imatur si ca nu ar fi niciodata impreuna cu unul ca mine.
Doar ca adevarata problema e ca nu-mi dau seama in ce fel sunt imatur.
Si ca sa intelegeti fata asta x este de aceeasi varsta ca si mine iar eu am 20 de ani.
Da, ok am 20 de ani nu-s foarte facut si sunt chiar slabut dar nu exagerat iar ca si inaltime am 1, 77 dar multe fete au zis ca sunt dragut (Acum eu nu vreau sa va par arogant sau ceva, dar ca sa va faceti o idee).
Am intrebat-o in ce senes si ea mi-a raspuns "Nu stiu, pur si simplu".
Bun, acum intrebarea mea pentru fetele pe care le-am mentionat mai sus.
Fetelor ce inseamna pentru voi un "Barbat adevarat"? Si aici nu ma refer sa aiba muschii mai mare decat creierul sau sa fie plin de tatuaje sau nu stiu ce criminal in serie.
Ma refer strict la acei barbati care stiu sa se comporte cu o fata, sa o intelegea si sa o sprijine dar totusi sa fie acel barbat care este "matur".
Deci ne tot intoarcem la asta, ce inseamna pentru voi un barbat matur? (Chiar nu stiu ce sa zic adica, aceste doua cuvinte merg mana-n mana? Deci ori e barbat matur ori e baietel sau baiat sau mai stiu eu ce).
Oricum ar fi va las pe voi sa-mi explicati ce si cum ca poate gresesc eu, pana la urma cu totii gresim.
Acum cealalta intrebarea venind pentru barbati.
Voi cum procedati de obicei? Care e secretul de sar toate dupa voi?
Acum sincer vorbind, eu de agatat pot maxim fete de liceu (din cate am vazut) pentru ca astea de la 19 ani in sus deja cauta vezi vai doamne "Barbati" nu un biet "copil".
Eu relatii am avut, doar ca eu cand aveam 15 ani spre exemplu aveam iubita cu 2-3 ani mai mica.
Aveam 17 aveam una de 14-15 ani.
Dar acum cand vreau o relatie mai serioasa cu o fata mai de varsta mea, vine si-mi spune "Esti imatur, ce? Vrei sa te cresc?"
Toate sfaturile serioase sunt binevenite si sper eu ca pe aceasta platforma minunata (Pe care de alt fel o folosesc din 2013 daca-mi aduc bine aminte), sa aiba oameni care chiar stiu ce vorbesc, pentru ca uneori am impresia ca sunt numai copii pe aici, dar asta probabil si de la anumite intrebari pe care le vad uneori ca "meme-uri".
Apropo imi cer scuze in avans daca am scris ceva aiurea sau nu m-am exprimat cum trebuie.

Răspuns Câştigător
| Lare13M a răspuns:

Buna! Acum am vazut intrebarea asta, deci acum o sa iti dau si eu un raspuns
Deci, am 21 de ani si iti spun ca fix din cauza asta m-am despartit si eu de fostul cu care aveam o relatie de 2 ani jumate. Omul nu avea absolut nici o treaba cu maturitatea, toata ziua statea pe jocuri, Youtube, sex mancare si somn. cand incercam sa am o discutie serioasa cu el nu stia decat sa faca caterinca, totul i se parea amuzant. Un barbat matur din punctul meu de vedere este acel barbat care stie clar ce vrea de la viata lui, care stie sa si impuna punctul de vedere in orice situatie, care stie sa se respecte mai intai pe el si dupa pe restul, sa faca femeia sa se simta in siguranta, protejata, si simtul umorului sa stie cand sa-l foloseasca. Si un barbat adevarat nu alearga dupa o fata anume. El stie cand intalneste femeia potrivita si atunci o sa cucereasca. daca din orice motiv nu a reusit, da next si schimba foaia. In primul rand daca esti barbat clar cauti o femeie si nu o fata, si stii ce, sunt putine femei adevarate in lumea asta, iar acelea sunt cel mai greu de cucerit. deci fii tu si cine vrea te accepta asa cum esti si va ramane langa tine. Succes!

| TheSeventhSin explică (pentru Lare13M):

Din fericire am inceput sa inteleg, un om fara un scop anume e un om fara viitor, iar persoana de langa tine trebuie sa fie cineva de care sa fii mandru.
El ne facand nimic, nu te poate atrage cu nimic nici pe tine dar nici pe cei din jurul lor.
Eu am pasiunile mele pe care le fac chiar bine si de mult timp (De cel puptin 10), iar pe viitor vreau sa le perfectionez pana reusesc sa fiu eu mandru de ceea ce fac.
Maturizarea asta de care vorbiti voi femeile in general este mai mult o intelegere a ceea ce este in jur. (Doar presupun, cred ca trebuie sa fim constienti de actiunile pe care urmeaza sa le facem)
Nu stiu cat ai inteles tu din ce am zis pentru ca am impresia ca tot ce am spus e putin abstract dar, voi doua m-ati ajutat dar in alt sens.
Eu cred ca stiam de mult lucrurile astea doar ca le ignoram, voi cumva m-ati "trezit" la realitate.

7 răspunsuri:
| Eteda a răspuns:

Buna, o sa incep prin ati spune despre un studiu care arata ca o fata se maturizeaza mult mai devreme decat un baiat. Poti fi imatur prin comportament, poate la asta se refera... noi fetele nu vrem un baiat sa l dadacim, vrem un barbat langa care sa ne simtim in siguranta, matur in gandire, sa stie ce vrea de la viata... poate te a descris imatur pentru ca esti mai pe caterinca, sau iti place sa faci glume. Si stai linistit ca sunt sigura ca arati bine. Si nu te gandi ca toate fetele te vad la fel, una te vede imatur, alta te vede un baiat super ok si dragut. Totul o sa se rezolve in timp

| TheSeventhSin explică (pentru Eteda):

Ai spus exact ceea ce ma gandeam si eu, da fac glume si sunt mai mereu pe caterinca si asa mai departe.
Dar cred ca cel mai rau lucru la mine e faptul ca sunt indecis la aproape orice.
Dar cum o fac eu sa se simta in siguranta? Arat dragut si atat, dar fetele din cate mai stiu si eu nu vor doar atat de la un baiat/barbat.
De asta in trecut ma intrebam, cum de unul mult mai neatractiv (nu o spun cu rautate sau ceva) poate sa aiba mai multe fete decat am avut eu. (Asta ma distrugea psihic pentru ca nu-mi dadeam seama de ce)
Si vreau sa stiu, pentru ca multe fete ganditi asa, ce inseamna mai exact "a dadaci" un baiat/barbat?
Vreau sa o fac sa ma vada ca pe un barbat adevarat, sa aiba incredere in mine si sa simta ca o pot proteja.
Aici daca nu ma insel cred ca are mare legatura si cu stima de sine, pe care nu o am chiar asa "dezvoltata" sa spun.

| Eteda a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Si eu am 20 de ani, prietenul meu are 30, deci cred ca intelegi de ce ti am raspuns. Stii care ar fi cea mai buna solutie a ta? Sa faci pe indiferentul, sa nu mai arati ca iti pasa de ce spune ea, indiferenta atrage dar in limite. Nu i spune ca nu ti mai pasa daca te place sau nu. Doar nu mai fa glume in preajma ei, incearca sa ii spui ca daca are nevoie de ceva tu esti acolo, si puteti vorbi oricand, si nu o stresa cu mesajele, lasa le sa iti simta lipsa. Vorbeste 2, 3 zile cu o fata pe Facebook dupa nu o mai baga in seama, sa vezi cum te cauta ea. Si la baietii de care spui tu, aia le au cu vrajeala ieftina, si tu ce crezi ca atarg ei? Pustoaice naive si cam atat, si sa nu crezi ca o fata care se respecta si stie sa faca diferenta dintre un baiat si un papagal, o sa ramana langa unu ca asta, poate doar alea proaste.

| TheSeventhSin explică (pentru Eteda):

Deci ma jur, imi citesti gaduri si chiar nu inteleg cum.
Deci chestia asta cu indiferenta am inceput s-o folosesc de cam vreo 2-3 zile sa zic? Si culmea, ea vine la mine (Desi nu-mi place neaparat sa fiu asa, am "obosit" sa zic asa).
Si chiar asta i-am spus si eu, ca daca are ceva probleme poate sa-mi spuna pentru ca o s-o ajut (atat cat pot eu).
Si cu glumele. am "rarit-o" cu ea pentru ca aparent din cate am vazut daca glumesti ceva mai mult crede ca esti imatur si iei totul in ras (dar asa suntem noi romanii, facem haz de necaz).
Initial n-am stiut sigur daca merge ceea ti-am zis dar acum ca vad ca nu sunt singurul care gandeste asa. (Cumva ma bucura)
Dar o ultima intrebare si terminam, iubitul tau are o varsta, de ce nu ti-ai luat unul mai "micut"? Nu zic tot de 20 dar poate un 23-24?
Zic asta pentru ca nu stiu daca ai facut-o din acelasi motiv ca fata de care vorbesc, baietii pe care i-ai intalnit erau imaturi sau pur si simplu el te-a atras cu ceva? De altfel vreau sa te intreb, ce parere ai de baietii/barbatii de varsta apropiata cu tine?
Apropo, daca as putea ti-as da si funda dar nu merge, desi sunt sigur ca nu de asta mi-ai raspuns si oricum, mi-ai facut seara mai buna.

| Eteda a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Haha,nope, eu sunt noua aici si am intrat pur si simplu sa ajut si sa fiu ajutata cu sfaturi. Pai sa ti spun povestea mea, nu prea am fost cu baietii, in sensul ca mi-a placut sa mi vad de viata mea, am avut o relatie cu un tip cu un an mai mare decat mine, si la fel, crede ma, el era chiar imatur, ma stresa cu mesajele, isi facea planuri de casatorie dupa nici macar o luna de relatie, daca ne certam, el a doua zi era la poarta la mine la 6 dimineata gen. Am incercat sa rezolvam problema dar nu se putea, asa ca ne am despartit. (El si a indeplinit visul intre timp, are 21 si este casatorit) toata treaba asta s-a intamplat cand eu aveam 17 ani iar el 18. Si la actualul meu iubit sincer da, il vad diferit si ceva aparte, are momentele lui de copilarie, are momente cand e foarte serios, imi este drag inimii si il iubesc enorm. Suntem de 2 ani si ceva impreuna, ne mai si certam dar din prostii. Asa ca bafta! Si nu uita; cine ti e menita, a ta o sa fie. Numai bine!

| TheSeventhSin explică (pentru Eteda):

Multumesc, esti o scumpa! Si sa va tina happy