| Dianaaaa1234 a întrebat:

Am o prietena de 13 ani jumatate care vrea sa plece cu prietenul sunt sanse ca prietenul ei sa pateasca ceva daca parinti se duc la politie si ii gasesc?

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bineanteles ca da.Este minora.Este si mai grav pentru el daca-i major.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru darrio2007):

Ma,,folosesc '' de raspunsul 'tau ca sa incerc sa dau cu parera.

Copie raspunsul meu si arata-i prietenei tale.
Pun pariu ca prietenul e major.A,, prostit-o cu cine stie ce.La varsta ei crede ca orice zboara se mananca '' i-a promis cai inaripatii si feti frumosi.Prietenul ei poate fi acuzat de la rapire, la corupere de minori.Iar daca legea nu e asa de,, blanda '' in asemea cazuri.
Daca ii esti prietena zi sa nu o faca.

| darrio2007 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Acest raspuns nu cred ca era pentru mine.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru darrio2007):

Corect; nu-mi da voie sa raspund direct la intrebari.

| darrio2007 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ceva nu este in regula.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru darrio2007):

Eu nu prea cred ca el este major daca prietena ei este de 13 ani.

| darrio2007 a răspuns (pentru dragosbogdan001):

Probabil.Eu am expus cea mai rea situatie legat de el. Daca si el este minor este clar ca sunt niste copii fara minte.Care nu se gandesc la viitor.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Acuzatia in lipsa altor dovezi, in cazul in care ei au facut sex si el e major poate fi de "sex cu minori" Daca se demonstreaza ca el i-a promis cine stie ce lucruri pentru a pleca cu el, atunci abia intra la "corupere de minori" Insa promisiunile trebuie sa duca la un act sexual, nu la simplul fapt ca a plecat cu el. Daca n-au facut sex si doar au plecat impreuna nu are cum sa fie acuzat de nici una din fapte, iar rapirea e rapire, ar trebui ca fata sa declare ca a fost luata impotriva vointei ei.

| Alcyon a răspuns:

O sa se intoarca rapid cand o sa vada ce grea e viata "de-afara". Poti sa mori in strada, ca nu se uita nimeni la tine. Nu mai e mami sa-ti poarte de grija si sa-ti dea mancarica buna.

| Danysan a răspuns:

Stai lina ca nu o sa se intample nimic. Prietenu ei o sa ridice o bariera de raze si nimeni nu o sa ai atinga.Trezeste-o la realitate pe fata aceea ca nu e oki.Prietenul ei daca e major risca sa fie bagat la corupere de minori.Si la ce varsta are ea chiar ca e vai de fundu lui. Daca avea 17 ani sau poate 15 mai era cum mai era.Ca zicea ca si ea a fost de accord, dar asa nici nu o sa o ia in seama cand o sa o cheme sa depuna declaratie.Sa isi vada de ale ei si sa puna mana sa invete!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu o să păţească nimic, o să primească un Ferrari şi un Iphone 5. Normal că va păţi ceva. straight face
Umblă cu un copil de 13 ani, nu doar că va fi tras la răspundere pentru corupere de minori, dar eu l-aş şi bate dacă aş fi în locul părinţilor fetei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Şi pentru pedofilie, am uitat să menţionez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca va pleca cu prietenul ei, si el e major, va avea consecinte foarte grave asupra lui. In esenta va face inchisoare mai mult ca sigur ( doar daca se dovedeste cumva ca nu prea a fost vinovat, si atunci ii va da doar cu suspendare).

Daca in schimb e minor, depinde foarte mult ce varsta are. Peste 16 ani poate fi tras la raspundere pentru faptele sale. Iar sub 16 ani, poate fi dus la o scoala de corectie, in functie de ce acuzatii ii sunt aduse.

Poate de la pedofilie la corupere de minori si se poate ajunge pana la privare de libertate si sechestrare.

Dar toate astea se intampla daca familia face plangere la politie impotriva baiatului.

Sper ca te-am putut ajuta! happy

Răspuns utilizator avertizat
| Kirito21 a răspuns:

Evident ca da corupere de minori mai mult ca sigur si act sexual cu un minor.

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

Unde vrea sa plece cu el? I-a promis marea cu sare ca o iubeste ca ar face orice pentru ea si bla bla. Si ea gata crede ca i-a pus Dumnezeu pana in cap.

Cu siguranta va ajunge sa se prostitueze cine stie prin ce tara tinuta inchisa si batuta si etc. Daca asta isi doreste prea bine sa plece.

Daca tu esti o prietena adevarata ar trebui sa te duci sa le spui parintilor ei chiar daca ea nu o sa mai vorbeasca cu tine.

| CartofiorDulce a răspuns:

Daca el este major si ii prinde politia probabil ca va ajunge la inchisoare pentru corupere de minori, iar daca nu ii prinde politia probabil ca o s-o duca in alta tara si o s-o oblige sa se prostitueze, deci in ambele cazuri va avea de suferit asa ca mai bine sta acasa cuminte decat sa se trezeasca violata de vreun mos libidinos si scarbos prin Spania, Italia, etc.

| dadionetwothree a răspuns:

Vai si amar, generatia asta se duce de rapa. La 13 ani unde sa pleci, de ce sa pleci? Nu am sa inteleg niciodata, ai o casa, o masa, un acoperis deasupra capului. Mama ei de viata, stai! La 13 ani nici nu stiam ce e ala prieten...

| trista12 a răspuns:

Daca e major e foarte grav, poate sa faca ani buni de inchisoare. Oricum, un sfat pentru prietena ta : O sa aiba timp toata viata sa fie cu iubitul, nu trebuie sa se grabeasca, la 13 ani nu facemm cele mai bune alegeri si asta e posibil sa o coste scump toata viata.

| AntoGeo a răspuns:

Pai daca este minor va intra la scoala de corectie... Daca este major atunci va intra in inchisoare pentru 2-3-4-5 ai pentru coruperea unui minor!