| Rebeeca17 a întrebat:

AJUTOR! Am o prietena,care vrea sa fuga de acasa.Ea este minora, face 16 ani in Octombrie.Ai mei sunt plecati din oras 2 saptamani si am zis ca o primesc la mine, eu fac 18 ani in Martie. Ea a mai fugit de acasa 2 luni,dar atunci parinti ei nu au dat-o la politie.Ea are foarte multe motive sa plece,ai ei nu se inteleg deloc,taicasau este un alcoolic, maicasa o bate.Acuma intrebarea mea este daca ai ei merg la politie, se poate ca politia sa o gaseasca la mine? mi-ar chema oare parinti acasa? Parinti ei cred ca ea merge la prietenusau si ei nu stiu ca ea se intelege cu mine.

4 răspunsuri:
| BeYourSelf7 a răspuns:

Nu cred ca se poate vorbi de rapire tinand cont de faptul ca si tu esti minora, dar parintii tai ar putea avea mari probleme. vorbeste mai bine cu ei!

| somebody121 a răspuns:

Daca parintii ei stiu de tine ar putea sa le spuna politistilor si ei vor lua asta ca o optiune si ar putea sa o caute la tine si cum tu esti minora iti vor chema parintii.Insa eu cred ca ea ar trebui sa se duca la politie si sa declare faptul ca o bate mama, acesta fiind un abuz.Fiindu-i prietena ar trebui sa o indrepti spre lucruri mai bune, spune-i sa se duca la un camin, sa se angajeze, este mai bine decat sa stea pe drumuri(chiar daca sta la tine pana vin parintii tai, oricum dupa aia o sa plece). Asta este sfatul meu, sper sincer ca am ajutat.Bafta!

| Rebeeca17 explică (pentru somebody121):

Parinti ei nu ma cunosc, ei nu stiu ca ea se intelege cu mine.Chiar nu stiu ce sa fac ca si mie mi-e frica ca nu cumva sa ma trezesc cu politia la usa.

| veronika999 a răspuns:

Iti inteleg ingrijorarea dar cel mai bine ar trebui sa ii suni pe parintii tai si sa le spui situatia... poate ca parintii tai sa vorbeasca cu ea si cu familia ei. poate ei vor reusi sa le explice situatia mai bine.dar inainte de toate anunta-i parintii ca este la tine, in siguranta. sper ca te-am ajutat.te pup si mult noroc..bye.:*