| no name a întrebat:

Am o problema:am avut o relatie de 2 ani si 7 luni si a fort primul si prima mea relatie serioasa inca il mai iubesc dar, iubesc doar eu si sufar tot eu dupa ce a fost intre noi.Relatia noastra s-a terminat din cauza lui acum 10 luni in decembrie anul trecut deoarece m-a inselat si am pus punctul, dupa acre am cunoscut un baiat si m-am indragostit de el am stat 6 luni cu el si intre timp ma intalneam si cu fostul deoarece ma cauta il iubeam si nu puteam s anul vad dar in acelasi timp il iubeam si pe actualul cu care stateam dar totul s-a sfarsit prin a ramane singura relatia mea cu cel care stateam nu mai mergea si fostul se indepartase incet deoarece i-am zis ca nu vreau sa ne impakam, dar acum de ceva timp mi-am dta seama ca il iubesc cu adevarat si mai am momente de melancolie cand am gandescsi totul imi aminteste de el, dar problema e ca el m-a uitat si are prietena de 7-8 luni chiar el mi-a zis ca o iubeste dar ce simt eu nu mai conteaza si ca si el a simtit la fel cand eu stateam cu tipul acela si el ma cauta si fix prin aia a trecut si el prin ce trec eu acum e foarte greu sa ma resemnez mai sunt momente cand il sun cu numar ascuns numa sai aud vocea, ma facea fericita numa sa-l vad de la distanta simtema ca tremur, odata ne-am intalnit si am vorbit atunci imi spusese ca o iubeste pe prietena lui si mi-au dta lacrimile, a doua zi venise la mine si nu s-a putut abtine sa nu ma sarute si sa ne iubimsad cu toate ca pentru el asta inseamna nimic dar pentru mine tot si ma tine in brate tremuram si ii spunema cal iubesc si numai in bratele lui tremur asa si imi dadeam sperante singura ca odata tot ne vom intalni si poate un o mica sc anteie mai este nevoie sa aprinda focul dintre noi eu il IUBESC inca si sufar chiar daca a trecut aproape 10 luni de cand ne-am despartit, totul imi aminteste de elsad stiu ca trebuie sla uit si sa merg mai departe dar nu-i usor.Am momente cand mie foarte greu si incep sa plang si greu imi revin.am incercat sa am o relatie asemanatoare cu altcineva dra nu pot pune suflet nu mai pot iubi nu mai pot avea incredere imi este foarte greu nu stiu cum sa incep o relatie cum sa fac sa uit sa trec peste.Am nevoie de un sfatcrying?

11 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, e foarte dificil... te inteleg ca am trecut si eu prin ce treci tu... din pacate trebuie sa te resemnezi, viata merge inainte chiar si fara el, stiu ca l-ai iubit, dar acum el are pe alta, te-a scos pe tine din viata lui, nu iti mai fa sperante ca tot tu vei suferi, ca s-ar fi impacat el cu tine pana acumsad...imi pare rau ca iti spun asta, stiu cum e ca si eu am plans foarte mult si e pacat ca mi-am irosit din timp plangand si asteptandu-l pe el sa se intoarca la mine...acum a ramas doar o amintire, gandeste-te ca a fost un episod frumos din viata ta, dar nu mai are rost sa suferi, eu cred ca e de ajuns, tu nu crezi? daca el are pe alta, fa-ti si tu un prieten, astfel il vei uita mai usor, totusi daca nu l-ai uitat dupa 10 luni inseamna ca l-ai iubit enorm...totusi gandeste pozitiv, si nu fi trista, gaseste-ti activitati care sa iti ocupe din timp sa nu te mai gandesti la el, ocoleste-l, sterge tot ce iti aminteste de el, nu lasa ca amintirea lui sa iti distruga fericirea, iti doresc numai bine si incearca sa fi tare si ai sa vezi ca pana la urma il vei uita si va fi doar atat... o amitire, ca o pagina dintr-o carte...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Stii proverbul acela ca "cine fuge dupa doi iepuri nu prinde nici unul" asa ai patit si tu, daca voiai sa fii cu el renuntai la celalalt.

| devilll a răspuns:

N-are rost sa mai continui asa vezi-ti de viata ta si incearca sa-l uiti nare rost sa te chinui numa tu chiar daca va impacati va fi bine cat va timp dupa care nu-i va fi greu sa te insele din nou.

| r8driver a răspuns:

Anlocuestel repede, nu merita sa plangi dupa o persoana care nu-ti acorda atentia!
O sa-ti gasesti pe cineva care o sa te iubeasca { poate mai mult ca el}

| alessyca a răspuns:

Chestia e ca nu vreilaughing nu ca nu poti
de ce trebuie sa ne legam de trecut cand avem prezentul si viitorul in fata? Trecutul trebuie sa fie doar o lectie invatatahappy
Esti constienta ca iti faci singura rau cand il suni cu numar ascuns si iti faci planuri? O iubeste si trebuie sa accepti realitatea, daca mai simtea ceva pentru tine o lasa, sau vrei dragoste cu forta?
Stai linistita ca nu e nici primul nici ultimulhappyEvita sa-l mai intalnesti, sterge toate pozele cu el, mesajele, numarul lui si incearca sa-ti ocupi timpul. Iesi cu prietenele in oras, la suc, la shopping, la film nu stiuhappyincearca sa rupi orice legatura cu el si impuneti sa nu te mai gandesti la eltongue
E greuhappy dar sincer merita sa suferi? o viata ai daca in anii astia in loc sa te distrezi stai si jelesti dupa unu' mai incolo ce o sa faci?
Succes! E viata tatongue si incearca sa faci doar ce e mai bun pentru tine

| yoannah a răspuns:

Woow...
de ce nu ii spui si lui tot adevarul... adica ce ai de pierdut?
Daca zici ca el eu iubeste pe cealalta tipa si nu vrea safie cu tine... chiar nu ai nimic de pierdut... dar daca ii spui totul... poate...
mai stilaughing se întoarce la tinewinking
big grin dar ÎN NICI UN CAZ SA NU ARAȚI DISPERATA!

| AliNuTzA_9627 a răspuns:

Timpul nu poti sa il mai dai inapoi, din pacatesad. Priveste viitorul, gandeste-te ca momente speciale si placute or sa te mai astepte.Nu s-a terminat lumea! nu esti singura care suferi dupa niste amintiri. Daca e sa fie pentru tine, sa fie jumatatea ta o sa se intoarca, asa cum ai constientizat si tu ca il iubesti. poate si el o sa reflexionezewinking... daca nu...fruntea sus, nu stai tu intr-un baiatwinking... daca te face sa suferi...inseamana ca nu te iubeste si nu merita nimic din ce i-ai putea oferii tu.Incearca sa te bucuri pentru ce a fost si gata, ...si daca e sa mai fie ceva o sa vina de la sine.
Sper ca am reusit sa te mai animez putin! ceau!

| no name explică:

Va multumesc mult pentru sfaturi m-au ajutat... sper sa trec peste si sa pot uita...sad

| lolfashion a răspuns:

Poi daca mai vrei sa fii cu el spune-i ca il iubesti pe mess si ca il ierti ca te-o inselat si ca vrei sa fii cu el foarte mult.
Daca nu tuncea du-te si gaseste-ti un baiat emo si plange-ti impreuna. happy

| andr3yuta a răspuns:

O sa-ti zic decat atat :adevaratele povesti de dragoste nu se uita niciodata...cu atat mai mult cu cat a fost primul barbat in viata ta.sa stii ca si in sufletul lui a ramas un foc nestins. dar numai timpul si iubirea poate decide.eu te sfatuiesc sa faci ce iti spune inima...

| sergiu_5971 a răspuns:

Buna. exact aceeasi problema am si eu, diferenta este ca eu am stat 12 ani si ea m-a inselat.Am incercat sa ma impac cu ea dar minte mereu si imi fac singur rau. Poate vrei sa vorbim mai mult sergiusergiu77 aici ma gasesti, vreau sa schimbam cateva vorbe.