| anonim_4396 a întrebat:

Am o relatie cu un baiat care se comporta frumos cu mine,e tot ce mi-am dorit mereu,dar,eu inca nu am trecut peste fostul,care desi m-a facut sa sufar,il iubesc. S-au intamplat lucrurile prea repede cu actualul,intr-un fel sunt fericita ca s-a intamplat asa,dar nu ma pot bucura pentru ca ma gandesc mereu la fostul. Ce sa fac sa trec peste fostul, si sa ma bucur de actualul? Nu vreau sa il pierd din cauza ca nu il pot uita pe celalalt.

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,

De multe ori într-o relație, deși avem impresia că suntem fericiți și că am reușit să trecem peste orice experiență negativă din trecut, ne confruntăm cu anumite amintiri rămase dintr-o perioadă mai mult sau mai puțin fericită din viața noastră.
Încearcă să rememorezi toate experiențele negative pe care le-ai trăit cu fostul prieten. Amintește-ți cum și de ce te-a făcut să suferi și nu uita că întocmai din acest motiv v-ați despărțit. Un fost prieten va creea întotdeauna în gol în sufletul anumitor persoane, însă este important să conștientizezi că e o parte din trecut și că viața ta trebuie să meargă mai departe. Dacă te agăți de relicvele din trecutul tău, nu vei putea niciodată să găsești fericirea. Încearcă să nu mai suferi fără rost și să realizezi că meriți mult mai mult de atât.
Dacă simți că lucrurile cu prietenul tău actual decurg prea repede, nu ezita să îi explici acest lucru și să îi ceri să fie mai înțelegător cu tine până se lămuresc lucrurile.

Mult succes!

12 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Eu zic sa nu te desparti de actualul, poate in timp o sa il uiti pe fostul.Nu poti face prea multe decat sa astepti pentru ca nu iti poti impune sa tii mai mult la cienva ca la altcineva, nu iti poti impune sentimentele.Cel mai important e sa nu te minti pe tine! Bafta

| grab a răspuns:

De cat timp te-ai despartit de ala si de ce nu ai putut sa va mai impacati?

| Djlsghtnquuw a răspuns (pentru grab):

Acum o luna. Pentru ca el e cu alta, de cand eram cu el.

| grab a răspuns (pentru Djlsghtnquuw):

In cazul asta nu ai ce face. Trebuie sa lasi timpul sa treaca si asta e. Pana la urma e o trauma emotionala care se vindeca destul de greu. Si o mana daca ti-o rupeai nu te apucai mai devreme de 3 luni de flotari cred. happy

Pana una-alta crede-ma ca ajuta enorm sa te dai putin peste cap cu actualul. Imbatati-va, plecati impreuna in lume, faceti extravagante, sex animalic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna happy

Nu il poti uita cat ai bate din palme, pentru ca e imposibil.
Incearca sa te bucuri de fiecare clipa petrecuta cu actualul. Faceti-va cadouri si orice lucruri marunte care va pot binedispune.
Daca vei continua sa tii la fostul tau prieten si vei vedea ca acel sentiment nu se ''miceste'', poate ar trebui sa iei o pauza, sa stai pe tusa.
Ai putea sa-l faci pe actualul sa sufere si nu cred ca ti-ar conveni asta.
Important este sa il eviti, sa-l ignori.

| Hαppiηеss a răspuns:

Ca sa poti merge mai departe trebuie sa ingropi trecutul sa-l lasi acolo unde e si sa traiesti prezentul care din cate spui tu e destul de frumos, uita-te in jurul tau uita-te la baiatul care e langa tine si gandeste-te ca el merita toata atentia ta cand esti cu el nu lasa sa iti vina in minte alte lucruri bloceaza-le, gandeste-te ca meriti si tu sa fi fericita iar daca traiesti in trecut nu vei fi niciodata! Incearca... Bafta!

| madalinamadu a răspuns:

Si eu am trecut prin asta si stiu cat este de greu sa il uiti pe fostul dar in acelasi timp trebuie sa te gandesti ca actualul te merita cu adevarat si nu trebuie sa il faci sa sufere.

| figure a răspuns:

Daca actualul stie ce face (ca barbat), nu te vei mai gandi la fostul.

Daca actualul nu stie ce face (ca barbat), mai devreme sau mai tarziu iti vei pierde interesul pentru el. Si, desigur, e posibil sa il faci un pic sa sufere, fara sa vrei asta.

Daca actualul stie ce face, dar totusi tu nu il uiti pe fostul, actualul va iesi din relatie iar tu vei ramane sa iti rezolvi niste probleme de ordin personal.

| EleSimoo a răspuns:

Poate te-ai grabit, poate nu trebuia sa incepi o noua relatie. Daca nu reusesti sa il uiti pe fostul, lucrurile nu vor merge cu actualul si risti sa il ranesti.

| byuttta a răspuns:

Incearca si tu sa ttraiesi in prezent, lasa viitorul in urma, astfel poti sa fii fericita cu ce ai! ar trebui sa ii spui prietenului tau adevarul inainte sa ilwinking

| elenuhscumpik a răspuns:

Ai sa-l uiti in timp...important e ca actualul sa nu-si dea seama ca tu inca mai tii la el. Deci evita sa-i vorbesti despre el!

| dcv a răspuns:

Gandeste-te in fiecare zi ca meriti tot ce e mai bun. Fetele sunt in general naive, se inmoaie repede si iarta un baiat destul de usor, chiar daca le-a ranit. Nicio fata nu merita sa sufere, si daca spui ca acest baiat se comporta frumos cu tine si daca il placi cu adevarat, eu zic sa te gandesti in fiecare zi la asta; intr-un final o sa reusesti sa uiti de celalalt. O alta solutie ar fi sa te descarci, spunandu-i prietenului tau de problema ta. Stiu ca pare riscant, dar poti incerca daca prietenul tau e un tip care asculta si te intelege. Te va ajuta foarte mult sa iti iei asta de pe suflet!