| OtipaOarecare a întrebat:

TpU! Am o mare problema si sper sa imi dati macar un sfat... Va rog din suflet.

Acum doua luni iubitul meu s-a despartit de mine. Cu toate ca am suferit mult de pe urma lui, am spus ca il dau la naiba si o sa imi gasesc pe altcineva.
Recent, cam de doua saptamani m-am intalnit cu un vechi prieten care ma placea cand eram amandoi in generala( eram colegi in clasele mici). Ne-am intalnit si am stat de vorba si mi-a parut simpatic si destul de dragut. Dupa un timp m-a intrebat daca vreau sa fiu cu el si am spus DA, de ce nu?
Problema este ca eu mi-am spus ca nu il mai iubesc pe fostul, ca a trecut si nu imi pasa ce crede despre mine daca ma vede de mana cu altul si nu ma voi intoarce la el daca va vrea asta, apoi am inceput sa plang ca in ziua despartirii.
Eu inca il mai iubesc pe el, cu toate ca nu am vrut si nu vreau sa accept asta, dar sunt intr-o relatie cu celalalt. Chestia asta ma face sa sufar foarte tare, pentru ca mai ales mi-am facut-o cu mana mea, nu trebuia sa ma combin cu prietenul meu vechi, daca stiam ca il iubesc inca pe acesta. Si mai rau, acum mi-am dat seama ca il iubesc pe fostul.

Ce sa fac?
Sa ma despart de cel recent si sa ii spun ca eu de fapt doar il plac foarte mult, ca intre prieteni, dar il iubesc pe fostul? Mi-ar fi cam greu sa il uit pe fostul meu iubit, pentru ca il vad mai mereu...

VA ROG, UN SFAT! sad Sunt disperata...

Răspuns Câştigător
| Bogdana a răspuns:

Zicala "Cui pe cui scoate", nu este tocmai cea mai potrivita, in urma unei despartiri.Cel mai bine este, sa astepti, ca "rana" ta, sa se vindece singura, de la sine, fara a implica si pe altcineva.Nu numai ca si tu suferi, pentru ca apare comparatia, unde vei spune: "El nu era asa, nu se comporta asa, nu vorbea asa etc.". Pentru tine, va fi doar un neajuns.Si nu doar tu vei avea de suferit ci si el.Asa ca, de ce sa te complici de una singura? Asteapta o perioada in care sa iti revii, si daca cineva iti va atrage cu adevarat atentia si vei fi cu adevarat pregatita pentru o noua relatie, atunci da.Mai bine de una singura si sa te doara, decat intr-o relatie si sa te doara.De ce sa suferi de doua ori?

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
cred ca a fost prematur sa te cuplezi asa repede, daca il iubeai cu adevarat, nu te cuplai, daca relatia ta cu actualu nu a avansat prea tare, e bine sa il anunti, sa ii zici ca vrei o pauza, ca nu stii ce se intampla cu tine si ca nu e cazul sa va amagiti, in consecinta, tu esti cea vizata, nu amagi acel baiat si nu te amagi singura, hotaraste-te ce vrei de la viata, nu le poti avea pe toate..asa ca tu esti cea care trebuie sa se horarasca.
tu il vrei pe fostul, dar el te mai vrea? cat ai fost cu fostul?
O zi frumoasa sa aihappy

| OtipaOarecare explică (pentru caramela):

Vreau sa multumesc tuturor celor care mi-au raspuns pentru sfaturi :* Multumesc! Cred ca ma voi desparti de actualul... si voi purta o discutie cu fostul. Si, caramela, nu stiu daca ma mai vrea inapoi. Am fost impreuna un an si ceva.

| Adry05 a răspuns:

Şi dacă te desparţi de tipul ăsta ce obţii? O să stai să tânjeşti şi mai mult după ăla. Aşa am păţit şi eu dar am rămas în continuare cu al doilea şi peste vreo 3-4 luni poate chiar mai puţin l-am uitat de tot pe fotul. Try it!

| grab a răspuns:

Tu il iubesti pe fostul sau doar imaginea lui?

Daca il iubesti si el e inca liber, du-te noapte goala la el in pat si terminati pasnic relatia sau reincepeti-o, whatever!

Daca iubesti doar imaginea lui si el are viata in alta directie decat spre tine atunci ia niste pastile pana iti trece obsesia asta si vezi-ti mai departe de viata ta.

Sau fa de cateva ori sex salbatic cu actualul sa te suie pe pereti, sa te tavalesti pe jos cu perna intre picioare si muscandu-ti buzele cu ochii semi-inchisi si dati peste cap.

Sper ca te-am ajutat! Nu poti si calare si pe jos, decat daca e catar si tu esti Ghita Muresan.

| Arkhasas a răspuns:

Ideea e că cu fostul nu mai ai şanse. Şi chiar dacă ai avea,ar fi super naşpa, nu va mai fi niciodată ca înainte, ciorba reîncălzită nu mai e bună, care-i mai bună, o relaţie fără despărţiri sau una în care te-ai despărţit de 3 ori şi te-ai împăcat?
Eu zic că prima variantă.
Tu îl iubeşti pe ăla că aşa e şi normal, ai avut atâtea experienţe cu el... Prima despărţire e mai grea că după aia...te obişnuieşti.

| grab a răspuns (pentru Arkhasas):

Ciorba de (sub) burta are acelasi gust indiferent de reincalzire.
Important e otetul care ia greata!

Noroc!

| nikname a răspuns:

Intoarce-te la fostul. Iubirea e mai importanta ca placerea fizica.

| Christiné_Nico_1994 a răspuns:

Maturizeaza-te! Viata merge inainte! Nu trebuie sa stau sa te uiti in spate!