| andreistc06 a întrebat:

Am o problema care ma macina cam de un an de zile, asta fiind durata de cand sunt impreuna cu iubita mea. Inca nu pot trece peste ideea ca ii era mai bine cu fostul prieten si ca eu o tin in loc, pentru ca ea ar merita ceva mai bun, mai special. Cu toate ca noi ne intelegem foarte bine de obicei, ne distram cam in fiecare zi in care iesim, am momente in care imi vin aceste ganduri si mi se strica ziua, afectandu-i starea si ei, numai ca nu ii pot marturisi motivul real al supararii. Eu sunt un baiat sportiv, inalt, prietenos (normal cu defectele mele), dar vreau sa spun ca nu aparenta fizica sau statutul social m-au adus in starea asta. Pur si simplu nu gasesc motivul si nu pot sa ma conving ca nu este asa desi ea pare sa aiba sentimente puternice in continuare pentru mine, cat si eu pentru ea. Inca sunt la liceu, fac 18 ani. Vreau sa va cer sfatul in a rezolva problema, pentru ca nu o mai suport si simt ca stric o relatie foarte frumoasa din cauza asta.

7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca ii era mai bine cu fostul, nu mai intra in relatie cu tine si nu te mai iubea. Lasa complexele si gandeste-te in special la calitatile tale si la motivele pentru care te-a ales. Totul e in gandirea ta, problema nu e la ea sau la relatie in sine.

| Sofer a răspuns:

Poate i-a fost bine cu fostul dar cu tine o sa ii fie și mai bine. Nu te mai gândi la tâmpenia ca era mai fericita cu fostul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Pentru ca ea ar merita ceva mai bun"Îhh.Replicile de genul denota o totala lipsa de încredere in tine.Sincer,ma mir ca tipa sta cu tine in conditiile astea.Eu n-as sta.Gandeste-te ca neincrederea asta a ta ar putea sa va strice relatia; tu singur ai zis ca nu ar exista vreun motiv pentru care sa te simți complexat, deci, încearcă sa te autoconvingi ca o meriti sau mai bine zis ca ea te merita pe tine.Mai bine fii arogant decat neincrezator.

Răspuns utilizator avertizat
| BryBard a răspuns:

Daca ai ajuns s-a gandesti astfel nu o meriti,undeva in subconstientul tau iti zici "sigur merita ceva mai bun decat mine" cum ai zis si tu,asta da dovada de neincredere de sine, si o persoana care tine cu disperare la cineva nu se gandeste niciodata la asta, indiferent, ba din contra ar face tot posibilul sa nu o piarda.Ori iti schimbi modul de gandire, ori cu timpul se duce relatia la vale. Incerca de maine, o noua zi sa fi mai sigur pe tine si sa ti la ea cu adevart sa nu ai nici macar un moment de remuscare ca "nu esti bun".O fata ca asta fidela nu mai gasesti asa ca pastreaz-o daca vrei s-a faci ceva in viata.

| YessWey a răspuns:

Nu e bine sa ascunzi motivul supararii mai ales cand se iveste o problema ca aceasta. Dupa mine, cea mai buna solutie e sa discutati pe tema aceasta si sa fiti amandoi sinceri.
Doar asa veti sti cu siguranta rezolvarea.

| Ggtx_Robert_2001 a răspuns:

Incearca sa crezi in tine ca esti mai bun ca fostul ei
Cumparai un buchet de flori si o ciocolata sa o indulcesti si asa o vei face fericita si te va iubii din ce in ce mai multi va uita de fostul ei cat si tu cand o vei vedea fericita langa tine vei uita de el.
Sper ca ti-am fost de ajutor.