| Alexandra87889 a întrebat:

Am o problema destul de grava! Sunt impreuna cu prietenul meu de 1 luna si jumatate si el vrea sa imi incep viata sexuala cu el ( a mai avut relatii inainte si spune ca stie ce face (21 ani), eu sunt virgina si am aproape 18 ani ). Imi tot bate apropo-ul sa facem dragoste, dar doar prima data cu prezervativ. Eu nu sunt prea incantata de ideea asta deoarece stiu foarte bine care sunt riscurile, dar el continua sa isi sustina punctul de vedere si sa spuna ca "El stie ce face", nu as fi prima cu care face fara prezervativ. Nu stiu cum sa il conving sa o facem cu prezervativ, sunt foarte speriata si stresata.Eu cred ca ma iubeste deoarece m-a prezentat parintilor lui, s-a comportat frumos, singura problema pentru care ne certam des este sexul.

Ce sa fac in aceasta situatie? Il iubesc foarte mult si e primul prieten pe care l-am prezentat parintilor, nu as vrea sa-l pierd, mi-ar fi rusine si fata de ei.

15 răspunsuri:
| CristianPreda a răspuns:

Pai daca te simti "pregatita" poti sa iti incepi viata sexuala, dar chestia "fara prezervativ" este cea mai mare prostie. Nu cred ca este normal sa faci asta. big grin

suntserios
| suntserios a răspuns:

Spariata si stresata? da de ce? te comporti parca esti bucata lui de carne. Lucrurile sunt clare pentru tine
CU PREZERVATIV sau DELOC.

| mihai69 a răspuns:

Ar fi cazul să-i spui că ori ești prima cu care face NUMAI cu prezervativ, ori deloc.
Oricum, din câte ai povestit aici, nu te iubește deloc. Dacă te-ar iubi, ar respecta orice îi spui!
Mai bine la spui alor tăi că omul e prea îngâmfat și plin de sine ca să asculte ce îi spui tu (fără legătură cu partea sexuală) și cu un astfel de individ tu nu vrei să formezi un cuplu.
Sau... vrei?!? Atunci, nu te mai plânge!

| neutrino a răspuns:

El stie cum sa pacaleasca o fata, iar tu nu stii cum sa accepti sa faci sex cu el si vii cu pretextul fals, ca vezi Doamne, doresti sa-i indeplinesti dorinta. Adevarul este ca iti doresti sa devii femeie si nu ai curajul sa recunosti acest lucru. Sexul nu se face pe motiv ca asa vrea el, iar tu, dupa aceea, nu poti avea pretentii absurde.

| Emilian65 a răspuns:

Daca te-ar iubi, te-ar intelege si ati face sex cu prezervativ. Mie mi se pare ca el vrea sa profite de tine asa cum a profitat si de altele. Cam repede vrea sa faceti sex, doar la o luna si jimatate, tie nu ti se pare ca este unul care vrea sa-si bata joc de tine?

| SkyPilot a răspuns:

Daca nu esti pregatita de sex, ii spui frumos si nu faci. El trebuie sa inteleaga, este corpul tau si primesti pe cine vrei si cand vrei. Daca il pierzi, de fapt nu ai pierdut nimic, nu te merita.
Asta cu "stie ce face" nu o lua in seama. Am mai vazut de-astia care le stiau pe toate si se mirau de unde le-a picat bebelul sau BTS-ul. Fa-o numai cu protectie, mai ales ca o luna si ceva de relatie este foarte putin.

| ywar a răspuns:

Simplu, il parasesti! E foarte simplu dintr-un singur punct de vedere - "el stie ce face" - ca nu esti prima fata cu care a facut-o fara - Asta ar trebui sa te ingrijoreze destul de tare si sa rupi pamantul cu fuga de langa individ pe care nu il banuiesc de prea multa minte. Tine minte HPV-ul responsabil de cancerul de col uterin il iei si daca ai prezervativ pentru ca raman niste portiuni din sex neacoperite. Deci, mai vrei sa faci cu el ceva sex? Eu ca fata as lua-o la goana.
Nu il iubesti, e atasament. Nu te panica, e primul. De aceea. Simplu!

| Alcyon a răspuns:

Sfatul meu e sa mai astepti. O luna e apa de ploaie. Sunt baieti care vaneaza fete virgine, doar pentru distractie... Si dupa ce-si fac de cap cu ele o data sau de doua ori, le dau papucii. Mie mi s-ar parea cam suspecta graba asta a lui de a sari in pat. Voi doi mai aveti si alte subiecte in afara de sex? Aveti preocupari in comun? Te place pentru ceea ce esti tu ca om, sau te vrea doar pentru ca arati bine? Eu am impresia ca el nu te iubeste, ci vrea doar sex. Pentru ca daca te-ar iubi, n-ar pune presiune pe tine si n-ar refuza s-o faca protejat. S-ar gandi in primul rand la tine si si-ar pune propria placere pe planul doi.

| Alcyon a răspuns:

Cat despre faptul ca se poarta frumos... toti sunt numai lapte si miere, pana te baga in pat laughing

| grab a răspuns:

Mergi la un ginecolog si discutati cum e cu anticonceptionalele si daca tie iti e potrivit sa le folosesti si de care si cum.

| Cyrano a răspuns:

Mai fetita, lasa prostiile, daca te iubeste nu va profita de tine asa cum face armasarul in calduri, nu te darui curvarilor. Virginitatea o pierzi doar o data!

| MădălinaDinu a răspuns:

Dacă el vrea să facă fără prezervativ, există și prezervative pentru fete, poți lua anticoncepționale sau pastila de a doua zi ( dacă ejaculează în tine ). Trebuie să faceți dragoste când amândoi vă simțiti pregătiți, mai ales că ești virgină. Dacă o vei face și nu vrei, apoi o să-ți pară rău toată viața pentru că e un lucru căre nu se „recuperează„. Sincer, dacă chiar te-ar iubi nu te-ar presa așa mult și te-ar întelege. sad Vezi ce faci, virginitatea n-o poți recupera; și nu cred că ai vrea să rămâi cu ochii în soare dupa ce ați făcut „dragoste„ mult succes, și gândeștete bine la ceea ce vei face.happy

| kijary a răspuns:

Spune-i ca nu esti preagatita, este cam prea repede sa faceti... dupa parerea mea. Daca insista prea mult, eu cred ca te vrea doar pentru... Ai mare grija, bafta

| yutsa a răspuns:

El ar trebui sa inteleaga ca nu te incanta ideea...

| Bluescorpion a răspuns:

Domnișoara dupa o luna si jumătate eu zic sa te protejeziwinking SIDA nu se ia prin sarut si nici HIV prin prezervativwinking ai grija cu cine iti începi viața sexuală la 21 de ani crede-ma ca chiar daca iti spune ca " știe ce face " nu-i deloc asa noua bărbaților ne place sa ne dam mari insa cand ajungem fata in fata cu problema riscam sa ne blocam