| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema destul delicata.

Am 16 ani si acum aproape 3 ani am fost impreuna cu o fata doar 1 luna de zile desi a fost 1 luna ea a tinut enorm la mine dar la vremea respectiva eu fiind foarte copil am crezut ca cica nu ma place si am parasit-o...

Intre timp am fost cu o fata cu care am fost impreuna 5 luni ma refer dupa ce am ne-am despartit tot am incercat sa o aduc inapoi desi la vremea respectiva eu de copil credeam ca ea isi bate joc de mine cand de fapt era invers...

Am ramas prieteni buni desi o vreme buna tot ma cauta dupa acea sau racit relatiile.

Cam de cateva luni 2 luni am inceput sa vorbesc cu ea ca sa zic mai mult din nou.

Si regret enorm...pentru ca acum dupa atatia ani mi-am dat seama la ce am dat cu piciorul acum mult timp.

E prea tarziu oare ce credeti? Oricum stiu ca nu mai am sanse...si nici nu ii cer ma simt ca un monstru si cred ca... dupa atatia ani eu chiar o iubesc pe fata asta am tinut la ea si cand am avut acea relatie de 5 luni dar am tinut asta in mine si nu am pomenit deloc despre asta am incercat sa o uit complet dar dupa ce s-a incheiat tragic acea relatie. si a mai trecut ceva timp am realizat.

Si regret enorm, in ultima vreme tot mai des vorbesc cu ea dar mai mult eu o caut ea mai rar ma mai cauta dar mai rar, si nu stiu ce sa fac ca ea recent sia si gasit pe altcineva si tin sa mentionez ca e genul cu care ajungi foarte greu sa fii e o fata foarte calumea.

Ma simt oribil ca un monstru.Ce sa fac sa o las impace sa nu o mai stresez sa o caut si sa ma faca vreun disperat sau sa insist tot mai mult, tin sa mentionez ca a zis saptamna trecuta ca i-ar placea sa iasa la un suc cu mine.Ea acum are o relatie la distanta.

Simt ca inca ar mai tine la mine dar chiar nu stiu vreau sa intreb si pe cine stie ce parere aveti? Mai tine la mine? Sa o las impace sa nu o mai caut deloc? In astia 2 ani si cand am fost 5 luni cu acea fata ea a tot incercat sa mai dea de mine cum mai aveam cate o cearta cu ea eu cu asta fiind cei mai buni prieteni imediat ma chema prin oras sau la un suc doar ca nu mergeam eu tot a incercat si inca incearca sa dea de mine desi nu chiar asa intens ca acum mult timp nu vreau sa o pierd din nou vreau sa bat fierul cat e cald cum s-ar zice.In general tot eu o caut iar daca nu ii dau un semn ea cu zilel nici nu ma cauta foiarte rar imi trimite ea un mesaj sau ceva de asta ma si gandesc daca mai are rost sa ma mai agit.

1 răspuns:
| PsihinG a răspuns:

Nu esti deloc un monstru cum te califici tu.
Erai prea mic sa pui atatea sentimente cum faci acum, (nici acum nu ai o varsta prea mare), numai ca acum te-ai indragostit cu adevarat.
Invit-o din nou la un suc, sau vorbeste cu ea pe mess si spune-i ce simti pentru ea, spune-i ca intre timp te-ai schimbat, te-ai maturizat si roag-o sa-ti dea inca o sansa ca sa poata vedea si ea aceasta schimbare la tine, intalneste-te cu ea cat mai des cu putinta, dar in asa fel incat sa nu para ca esti prea insistent.
Daca are o relatie la distanta, s-ar putea sa fie in avantajul tau.
Daca nici asa nu merge, inseamna ca trebuie sa te linistesti si sa te gandesti ca esti adolescent si viata este frumoasa si cu impliniri dar si cu esecuri.