| Marius925990 a întrebat:

Am o problema in relatie.sunt impreuna cu o tipa de ceva timp si parca nu mai am energie sa ma mai cert cu ea.in urma cu cateva luni daca aparea o problema voiam sa o discut, acum simt ca nu mai are sens.in pat cam slab,rar, scurt.ma scoate din sarite cand se enerveaza si vorbeste urat (nu se enerveaza pe mine neaparat)dupa care indepartandu-ma de ea ma intreaba de ce nu o iubesc.pai daca pana acum ai pufait si ai injurat de toate alea ce stare am eu acum? reprosuri mai mereu la care credeti-ma ca nu mai pot sa raspund. daca greseste ceva nu accepta,da vina pe altceva sau altcineva si se crede indreptatita.o iubesc mult dar pur si simplu m-am saturat de astea,si ea ma iubeste pe mine, este foarte dragastoasa si ok daca nu e deranjata de ceva sau cineva.in loc sa fie mai zambareata, sa mai vada si partea plina a paharului ea vede doar ce e rau si o enerveaza.am inceput sa ma gandesc la tot ce fac in jurul meu sa nu se supere sau sa se enerveze.gelozie de cate ori are ocazia. cand ne certam spune chestii care pe mine ma dor gen "mai bine nu stateam",eu nu I-am spus nimic sa o doara,chiar incerc sa fie bine si nu este. ea gandeste in mare la modul (am gresit si eu dar cine nu greseste,ai gresit si tu, greseala se plateste....cam asa)

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu vreau sa spun ca nu ai dreptate si cred ca este sacaitor si deranjant faptul ca se rasteste,injura si isi pierde cumpatul dar as vrea sa te intreb ceva...
Tu nu faci nimic sa ii provoci starile? Nu treci mereu peste cuvantul ei sau nici macar nu te consulti cu ea in anumite situati? Nu cumva aveti o situatie matereala sau familiara mai precare din pricina carora sa fie ingrijorata? Nu a suferit vreodata o depresie?
Te intreb toate astea nu sa o scuz dar si eu am patit o situatie de genu si eu am avut stari de genul poate si mai grave dar pentru ca vorbeam singura si iubitul nu ma auzi,mereu nu ne ajungea nimic si el cheltuia anapoda,avea idei tampite de tot felul de afaceri din care ieseam in pierdere,era foarte mult timp plecat,doar problemele lui contau etc iar cand incercam sa remediez sau sa ii explic nu facea decat sa de-a ochii peste cap sa pofaie sau sa stea cu telecomanda in mana la tv ca dupa o ora sa psuna "ce ai spus" si e clar ca ma facea cu capu acea atitudine indiferenta cand noi eram plini de probleme pana am ajuns sa am insomni,descarcari emotionale,atacuri de panica, crize de nervi ca sa aflu ca din cauza grijilor am intrat in depresie si nici atunci nu vroia sa ma inteleaga deoarece zicea ca si tine "m-am saturat sa ma cert cu tine, nu pot sa te inteleg, asta nu este depresie, ma stresezi" dar nu a zis o data hai ca nu te mai supar, hai ca mergem la un psiholog sa te ajut si sprijin etc.
Calculeaza si gandeste bine ca o fi avand ea probleme dar de undeva au aparut ori din relatia vostra ori dinafara are ceva probleme de care nu vrea sa iti spuna sau nu poate.

| Hammurabi a răspuns:

Nu se va schimba. Așa cum e acum și cum o vezi, așa va fi mereu.
Pleacă, vezi-ți de viața ta și găsește-ți pe cineva cu care să te înțelegi, altfel viața ta nu va fi deloc roz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti masochist? Daca da, nu ma mir ca ramai in asa relatie. Daca nu esti, e si mai rau avand in vedere situatia. Iti e greu sa ii dai cu praf de mers si sa cauti o fata normale? Sa stii ca nu toate sunt duse cu pluta ca prietena ta. Sunt si fete normale in lume!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci,dupa tine, e praf la toate capitolele.Sex,caracter,comportament.Ar fi timpul sa te desparti de ea.Sau crezi ca nu esti in stare sa obtii ceva mai bun?

| Ara997 a răspuns:

E vampir energetic, te stoarce de vlaga, cauta pe altcineva. tu dai ea cere, tu dai mult ea vrea si mai mult. e obositoare si uzanta o astfel de relatie. nu "va completati " unul pe celalalt, ea isi "completeaza " mereu rezervorul de la tine si tu intr-o buna zi ai constatat ca esti pe minus. "ca numai ai energie"

| Robi673547 a răspuns:

Exista o multime de fete mult mai bune ca ea.
Daca nu o faci tu, o sa o faca ea. Mai bine te desparti( cea mai buna solutie) si iti traiesti viata ta, nu este nicio pierdere. Bafta!

| cristutza256 a răspuns:

Eu iti propun sa i zici tot ce ai scris tu aici ssi sa precizezi ca n ai chef sa te certi si spune i ca daca accepta faptul ca trebuie sa se schimbe bine, daca nu...