| AnimaXD a întrebat:

As vrea sa discut cu voi (in special cu oamenii putin mai inaintati la varsta, insa toate parerile sunt bine venite) despre o problema care o am cu mama mea. De la o vreme am inceput sa-i aduc reprosuri cu privire la faptul ca fumeaza, situatia nostra financiara e destul de precara iar pachetele de tigari fac gaura in buget. Deci, ce ma deranjaza e ca fumeaza si ea si tatal vitreg destul de mult (in jur de un pachet la o zi jumate fiecare) si abia ne permitem sa ne cumparam, de exemplu, haine. Eu ma cam chinui cu doua perechi de blugi si cateva bluze iar ea e chiar mai rau decat mine! Asa ca i-am zis mereu (uneori poate si cu rautate) sa o lase mai moale cu fumatul pentru ca vede bine cat de prost stam cu banii. La inceput nu-mi zicea nimic iar reprosurile mele continuau pentru ca pur si simplu ma scoate din sarite situatia asta. Poate sunt putin egoista pentru ca ma gandesc in primul rand la mine, ca nu prea am haine, am 17 ani si o clasa destul de rautacioasa. Macar de mi-ar lasa mie alocatia. Se plange si ea ca nu are haine si chiar nu are. I-am zis mereu ca daca tot nu vrea sa se lase de fumat macar sa nu se mai planga de faptul ca nu are haine sau mai stiu eu ce lipsuri. Un pachet costa in jur de 12-13 lei. Amandoi consuma cam 5-6 pachete pe saptamana.
Imi reproseaza ca eu nu o inteleg, asta e placere ei, si se chinuie sa munceasca pentru a-mi fi mie bine (ceea ce poate ca e adevarat, e invatatoare, are salariul destul de mic si trebuie sa faca naveta iar banii nu i se deconteaza, mie una mi se pare din nou un motiv sa o lase mai moale cu tigarile). Dimineata noi doua luam pachet la scoala, ei bine ni s-au terminat alimentele dar si banii, s-au imprumutat insa nu s-a gandit sa ia si ceva pentru pachet. Dar de cumparat tigari tot cumpara.
Ea imi reproseaza ca de ce sunt asa dura cu ea si cu tatal biologic nu sunt. Parintii mei sunt divortati. Tatal meu biologic e un ratat, are viciul bauturii si al tigarilor si chiar nu am ce sa-i spun pentru ca si daca o fac, o fac degeaba.
Nu ma intelegeti gresit, cand ii fac aceste reprosuri, ma gandesc si la ea. Ea nu e o mama rea a facut multe ca sa imi fie mie bijne, poate uneori eu sunt cam rea...dar ma supara viciul asta si reprosul ca nu o inteleg si ca pana la urma sunt banii ei si are dreptul sa-i cheltuie cum vrea...Si intrebarea mea e, chiar mai poti emite pretentii sa ai un asemea viciul in vremurile astea? Chiar gresesc cand ii aduc aceste reprosuri?
Eu v-am expus situatia foarte succint, sunt mai multe de spus dar cred ca ajunge. Atentie, eu nu vreau sa ma plang aici, doar imi expun situatia pentru a intelege mai bine. As dori niste pareri pentru e ceva care ma macina si chiar nu am cu cine vorbi despre asta...

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Din pacate fumatul si alcoolismul sunt 2 vicii de care nu poti scapa decat daca esti foarte motivat si iti doresti cu adevarat sa scapi de ele.

| mgtow a răspuns:

Trebe sa suporti daca ea te tine e casa ei si ai de indeplinit conditiile necesare.

| William a răspuns:

Tu nu esti deloc egoista dar mama ta este. Nu stiu ce varsta ai dar iti sugerez sa iti alegi un drum in viata, adica sa te hotarasti de acum ce o sa faci. Daca nu iti place scoala poti sa iti deschizi o afacere (daca te pricepi si iti place) sau sa te angajezi undeva. Oricum e mai bine sa faci ceva ce iti place, cat despre parintii tai... nu ai cum sa ii convingi sa se lase de fumat.

| CataC a răspuns:

Buna
Fiecare cu viciile lui, sunt banii lor si nu esti in masura sa-i tragi la raspundere.
Daca le palcea sa conctruiasca elgo si dadeau banii pe lego era mai bine? Sau pe aparate de fotografiat?
Iti ofera o casa, o masa, o haina, ar trebui sa apreciezi si sa le fii recunoascatoare.
Vrei mai mult? Incearca sa faci ceva util si sa faci un ban. Poti scrie pentru diverse situri, poti invata sa programezi, sa faci prostii handmade, habar n-am, ce-ti place tie.
Sunt destule chestii pe care le poti incepe cu investitie minima/zero. Marketing afiliat? Reprezentant avon/oriflame?
Tinand cont de situatie, ori incerci tu sa faci mai mult, ori te multumesti cu ce se ofera.
Degeaba ii bati la cap, creezi doar tensiune.
Seara faina

| anonimg a răspuns:

Problema ta nu este fara speranta. Si nu costa nici bani, si nici lupta cu mama ta, deoarece rezolvarea se afla chiar in camaruta ta. Ajutorul nu il gasesti la oameni; si chiar daca l-ai gasi ar fi unul zadarnic si nu ar fi de durata.
Cat de greu este sa te pleci pe genunchi si sa iti versi sufletul inaintea lui Dumnezeu in cuvintele tale? Dumnezeu a promis si Se va tine de promisiune: "Inainte ca sa Ma cheme, le voi raspunde; inainte ca sa ispraveasca vorba, ii voi asculta!" (Isaia.65:24) Acum este ocazia de aur prin care Il poti pune pe Dumnezeu la incercare. Experimenteaza lucrul acesta si vei avea parte de lucruri mai mari.
Altfel dar, ce te costa sa ceri ajutorul divin?

| BLeur a răspuns:

Bună.

Vezi tu, acum depinde şi de ce ţigări fumează. De obicei, slimurile sunt 12-13 lei, însă Kent, Dunhill ăstea mai tari sunt peste 13 lei. Este cam greu, eu am avut noroc că mama s-a lăsat de fumat acum 3 ani, are salariu şi ea destul de mare, dar mai mare îl am eu decât ea laughing. Şi ai mei sunt divorţaţi şi te înţeleg, nu mai că tata nu bea, decât fumează şi nu prea dă el banii pe pachete deoarece se poate lăsa oricând. Am deviat un pic de la subiect, scuze.
Uite aici se aplică metoda acestui învăţământ EXTREM DE BUN [ aş vrea să subliniez la cât de bun este ], în care eşti obligat să porţi uniformă, te-ar ferii de unele vorbe ale colegilor care după mintea lor sunt; ' supremi ', ' bogaţi ' şi foarte ' şmecheri '. Încearcă să îi furi pachetul de ţigări şi să îl lipeşti undeva să-l vadă mereu şi să zică; ' Nu, nu mai fumez '. Mama mea aşa s-a lăsat, avea un pachet sus pe dulap şi mereu se uita la el şi spunea; ' Nu mai fumez ' şi aşa s-a lăsat. Nu mai permit mamei să fumeze, după ce am crescut şi eu a avut unele tendinţe, dar i-am zis NU, te potoleşti laşi ţigările. Am spus eu ce am spus şi m-am apucat şi eu, dar ea nu a mai pus gura pe vreo ţigară.
În fine, acum ce trebuie tu să faci încearcă să o convingi că nu este bine ce face şi că ar trebui să ia un tratament ceva sau pur şi simplu să spună NU ţigărilor. Dar, vezi tu şi lucrând în domeniul ăsta e mult stres cu toţi copii şi ăsta poate fi un motiv de a nu se poate lăsa. Ţigara te calmează, dar nu te face să uiţi de probleme. Atât am avut de zis, ai grijă.

Id-ul meu: outlawzzzzz. Dacă mai ai nevoie de vreun sfat.

| simpluone a răspuns:

Mama ta e super ok avand in vedere ca se sacrifica pentru tine chiar cu exceptia tigarilor. Ca sa intelegi mai bine, tigarile sunt un drog, si creeaza depedenta. Faptul ca tu o bati la cap sa se lase nu face decat sa tensioneze psihicul mamei tale si automat mintea ei sa caute primul si cel mai usor mod de relaxare cunoscut : tigara. Modul este perceput fals, insa asa este memorat. Cicaleala ta nu o face decat sa fumeze si mai mult. Pentru a o ajuta sa se lase trebuie sa aplici o alta metoda si anume sa-i creezi un mediu perfect/fericit/stabil in care sa nu mai aiba nevoie de "singura placere"

| TheEyes a răspuns:

Buna.Parerea mea este ca da ar trebui sa lase bautura.O doza de bere mi sar parea mai mult decat perfect.In al doilea rand problema cu tigarile... Poate fumeaza ca are probleme sa scape de stres sau poate ca fumeaza doar ca nu are alta ocupatie.Cu fumatul iai de la farmacie o tigare electronica.Acea tigare o bagi la incarcat si faci mult mai multa economie.Acea tigare o sa il ajute ca sa nu mai fumeze atat de mult si o sa ii piara cheful incet, incet.Si da cu problema cu bani te inteleg.Si eu am aceeasi problema cu familia.Dar la mine in familie nu fumeaza nimeni si nu bea nimeni.sunt doar eu, mama si fratimiu.Cred ca tu ai dreptate mare si spune-le ca ti la sanatatea lor si ca ai vrea ca sa se lasi de asa ceva pentru sanatatea lor.Sa ai grija ce faci cu ei si cu bani.
Iti urez multa bafta.