| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema.In urma cu 3 saptamani am agatat pe o tipa in club, am mers acasa la ea si am intretinut relatii sexuale:mi-a facut oral si am continuat cu normal, am folosit prezervativ.Probela ii ca de atunci ma doare penisul mai ales la cap, am crezut initial ca ii din cauza ca actul a fost mai salbatic fata fiind foarte energica dar totusi au trecut 3 saptamani, ce parere aveti? sa-mi fac analizele pentru boli cu trasmitere sexuala? alta problema ar fi ca la al doilea numar s-a rupt prezervativul, l-am schimbat imedait

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistit ca nu e dracul atat de negru. Sexul oral e destul de sigur, chiar daca fata avea HIV (sansele ca asta sa fie adevarat sunt infime, presupun ca nu e prostituata) trebuie indeplinite mai multe conditii ca sa contactezi virusul, plus, foarte mult ghinion.

Problema e cu prezervativul rupt. Depinde cat de repede ai reactionat si cat ai avut contact, in acest fel, cu respectiva. Probabil ai contactat o boala mai rusinoasa dar care va trece cu antibiotice. Oricum, o vizita la medic e lege in situatia de fata, nu mai pierde timpul.

Cat despre persoanele care comenteaza doar cu scopul de a te speria de moarte, ignora-le. La fiecare intrebare comenteaza exact la fel, ca niste mori stricate. Dupa parerea lor, 9 din 10 indivizi, deja avem HIV, si inca vreo 4-5 boli venerice. Nu te panica, fa un consult medical si ai mai multa grija in viitor cu fetele pe care abia le-ai cunoscut.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu siguranta trebuie sa iti faci analize de boli cu transmitere sexuala si sa te vada un dermato-venerolog, mai ales ca spui ca s-a rupt prezervativul. Peste vreo 6 luni sa-ti faci si restul analizelor (HIV, HPV, hepatita B si C) fiindca fetele astea au de obicei genul asta de infectii care se transmit si foarte usor (primele doua chiar daca folosesti prezervativ).

| asd22 a răspuns (pentru Brigaela):

Vorbesti in cunostinta de cauza? acuma serios vorbind, as fi putut contacta hiv din atat? sad

| Brigaela a răspuns (pentru asd22):

Sigur ca ai putea. Sunt medic, vorbesc in cunostinta de cauza. Presupun ca ai folosit prezervativ si la sexul oral si pe acela l-ai verificat si nu era rupt, nu?

| asd22 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu am folosti la sexul oral, care ar fi riscul la % sa ma aleg cu hiv? sad si in rest cu celelalte boli? pana acum manifestariile care le am ce boala arata?

| Brigaela a răspuns (pentru asd22):

Cam 18-20% pentru HIV de la sexul orla, plus ceva suplimentar de la ruperea prezervativului. Alte boli au risc mai mare sau mai mic, in functie de boala. Probabilitatea ca ea sa fie infectata, de vreme ce accepta sex neprotejat, este foarte mare (fioindca probabil nu are nimic de pierdut). Simptomele actuale pot fi de blenoragie sau poate trichomonas, dar asta este ceva vindecabil.

| asd22 a răspuns (pentru Brigaela):

Ok iti multumesc, zi-mi te rog cam la ce pret as ajunge fagandu-mi toate analizele, si despre care boli sa-mi fac prima oara?

| Brigaela a răspuns (pentru asd22):

Nu stiu preturile. Initial (adica acum) trebuie sa-ti faci consultatie dermatologica, analiza de secretie si cateva analize de sange (pentru sifilis, chlamydia, etc). peste 6 si 12 luni vei face HIV, HPV, VDRL, virus hepatotc B si C. nu uita, macar pana la analizele de 6 luni, nu ai voie sa ai contact sexual, nici macar protejat cu prezervativ fiindca daca esti infectat, vei raspandi infectia.

| Alcyon a răspuns:

Prezervativul te protejeaza doar 70% de boli, prin urmare poti sa iei ceva cu tot cu el. Asta se intampla, cand faci sex cu fete luate de prin baruri.

| andreiu77 a răspuns:

Din ce oras esti?

| asd22 a răspuns (pentru andreiu77):

Nu stiu la ce te ajuta, dar sunt din oradea

| andreiu77 a răspuns (pentru asd22):

Eram curios sa vad prin ce orase sunt tipe de genul asta care se culca asa din prima smug

| AnaAlina a răspuns:

Fata era uda? daca nu era uda e de inteles ca te doare, dar la boala in sine nu cred ca ai doat ceva. uite-te cu atentie sa vezi daca ti-au aparut cosuri, bubite sau iritatii, daca ti-au aparut, consulta un medic happy

| asd22 a răspuns (pentru AnaAlina):

A folosit lubrifiat inainte, multumesc pentru raspuns happy