| patriciu4 a întrebat:

Am o problema pe care nu o pot rezolva,eu impreuna cu prietena mea tocmai ne-am despartit, si nu inteleg motivul.Eram impreuna de 10 luni.Totul a inceput de la faptul ca nu mi-a placut o poza de a ei pe pe facebook,ea s-a enervat si a sters-o, spunandu0mi ca ma simt prost...insa ea devine dintr-o data dura si nervoasa atacandu-ma si invinuindu-ma pentru lucruri care "s-ar putea intampla in viitor,peste cativa ani",lucruri de care am asigurat-o ca nu o sa se intample si am combatut fiecare lucru integral,mai apoi fiind in continuare dura si rece cu mine,revenind la acea poza pentru a inchide acel subiect,ea se enerveaza si nu mai vrea sa vorbeasca cu mine...a doua zi imi spune ca nu ma mai iubeste pentru ca nu ne potrivim,ca sunt un baiat bun dar o sa imi gasesc pe altcineva,ea nu ma mai iubeste si nu ar ma vrea sa fie cu mine.
Tin sa precizez ca probleme din cauza pozelor au fost doar doua,una la inceputul relatiei si alta acum,am avut cu ea cea mai multa rabdare,este probabil cea mai dificila persoana pe care o cunosc,eu si alti prieteni de-ai mei...dar eu o iubesc, si nu pot sa renunt la ea asa de usor...ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| OQdpNet a răspuns:

Deoarece ai avut foarte mare rabdare, fiind o persoana dificila presupun ca si-a luat nasul la purtare.
Ea a constientizat acest lucru si si-a dat seama ca-ti va face mai mult rau decat bine in continuare si a decis sa puna capat relatiei.
Nu trebuie sa renunti la ea, dar daca ea a renuntat la tine nu prea cred ca mai poti face mare lucru. Ar trebui sa stii daca-i plac persoanele insistente (adica daca ii place sa fie rugata de mai multe ori si dusa cu zaharelul) ca sa accepte ceva sau dimpotriva.
Cand imi aduc aminte ca si eu la varsta adolescentei simteam ca se prabuseste cerul peste mine cand se termina o relatie. Ce n-as da sa fiu acum in corpul unui adolescent cu mintea de acum, ce m-as mai distra...
Pune pe hartie toate momentele frumoase pe care le-ati petrecut in ultimele 10 luni si incearca sa o pui in situatii similare (in nici un caz identice) fara ca ea sa-si dea seama si cine stie, poate poate se aprinde din nou scanteia.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In cateva luni vei depasi situatia, nu te chinui acum

| neutrino a răspuns:

Faptul ca tu o iubesti esti strict problema ta si o poti iubi in continuare. Ea poate ca s-a saturat si acum a gasit pretextul de a fi libera.

| Happyjump a răspuns:

Treci peste, mai bine asa decat sa suferi mai mult in viitor

| Sidonia07 a răspuns:

Sa iubesti inseamna sa accepti ceea ce a fost, ceea ce este, ceea ce va fi, si ceea ce inca nu s.a intamplat. daca nu, las-o sa treca ca si cand n.ar fi existat!

| Floricikmov a răspuns:

Asteapta sa vezi ce se mai intampla si daca ti-a spus ca nu te mai iubeste inseamna ca asa este, acceptai decizia de a nu mai fi impreuna nu o poti forta sa fie cu tine. Iubire cu forta nu se poate. Nu stiu daca sfatul meu te va ajuta dar macar am incercat. Sper ca preciezi asta. O zi frumoasa.

| Torres92 a răspuns:

S a trezit si ea acum,ce sa zic
In mod normal,in chestii de genul se trece foarte usor
doar daca e suficient de matura

Poate ca si tu ai fost direct cu ea...
Eu tot timpul il testez pe om
Ii zic,aaa nu mi place poza aia cu tine,si cand vad ca face bot,incep sa rad de ea,si sa i zic
Am glumit mhaa nu stii de gluma
invata sa iti acoperi,gafele, mai ales cu fetele
ele sunt mai sensibile, si i au totul in serios
Acum ce sa zic
Adevarul e ca ti ai dat foc la valiza fara sa vrei...
Ea a crezut ca nu o placi(fizic)de aia te a trimis la alta

ca sa o recastigi, ii spui ca ti a mers gura ca o moara stricata, ai vorbit prostii la momentul ala
O sa te inteleaga...

| xCarly a răspuns:

Motivul este chiar penibil, poate fi însă și un pretext pentru ea, daca chiar ținea la tine cu adevarat nu'ti spunea vorbele alea, mai ales după 10 luni de relație! Dacă o iubești îi accepți deciziile, dacă ea te iubește va fi deschisă spre comunicare și împăcare. Dacă nu, nu are rost sa te lupți cu morile de vânt, dacă ințelegi ce zic!? Numai bine.