| kaossss a întrebat:

Am o problema.
Penisul meu este mult indreptat in jos in stare de erectie.
Nu am nici o durere, nici cand il indrept eu forțat nu simt nimic.
Este foarte tare îndreptat in jos de la jumate.
Ar putea fi asta vreo problema?
*Cum as putea rezolva aceasta problema fara intervenții chirurgicale, nu vreau sa ma complic*

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Interventia chirurgicala devine necesara numai in cazul in care din nastere penisul tau este afectat de boala Peyronie. Boala Peyronie consta in curbarea excesiva si anormala a penisului, afectiunea fiind provocata de o cicatrice sau o ''placa fibroasa'' situata sub tunica/pielea care acopera tesutul corpului erectil. Respectiva zona fibroasa intarita, impiedica indreptarea corpului in momentul in care penisul intra in erectie, si forma foarte mult curbata/incovoiata devine si mai evidenta in starea de erectie. Curbarea penisului poate fi indreptata in absolut orice directie, fiindca acest lucru depinde de pozitia/localizarea placii intarite Peyronie.
Daca este vorba de aceasta afectiune Peyronie, atunci rezolvarea si indreptarea penisului se poate face ori chirurgical sau cu ajutorul unui aparat cu ultrasunete.
https://www.youtube.com/watch?v=RPullwmK7kw

| Donsavas a răspuns:

Mergi la un urolog. Dacă e curbat nu înseamnă ca ai peronye

| AlexeHellsing a răspuns:

Ceea ce descri tu seamănă cu boala Peyronie. Nu este cazul să intri în panică și nici să te rușinezi în vreun fel. Deși i se spune boală este o afecțiune relativ obișnuită. Problemele apar când apar afecțiuni cum ar fi durerea în timpul ejaculării sau imposibilitatea ejaculării. Totuși, dacă n-ai nici un fel de durere și totul funcționează corespunzător atunci nu prea ai vreo problemă. Eu personal am cunoscut un tip care avea această formă a penisului, însă asta nu l-a oprit să fie el însuși. Părerea mea este să nu o consider ca pe o problemă... toate penisurile sunt ciudate oricumlaughing Totuși, există mereu obțiunea de a consulta un medic specialist ca să fii sigur.

| Veltorb a răspuns:

Cel mai bine ar fi să vezi un doctor și să vorbești cu el despre asta, eu nu cred că e o problemă ținând cont că nu te doare dar nu e important ce credem eu sau alte persoane de pe internet ci ce îți va spune un doctor.