| Nuamnumesrry a întrebat:

Am o problema si chiar as vrea sa aflu si sfaturile voastre ce as putea sa fac in situatia asta. Eu sunt prieten cu o fata de cam 4 ani dar recent am inceput sa o plac mai mult decat ca pe o prietena (amandoi avem 16 ani). Noi iesim des, vorbim pe insta si ne intelegem foarte bine, dar cand iesim nu prea ramanem singuri doar noi 2. Mereu mai e si altcineva cu noi sad. Noi ne imbratisam de multe ori dar nu ne-am sarutat sau am avut un moment romantic niciodata. Cum as putea sa fac eu primul pas fara fie riscul sa o pierd ca si prietena? Momentan ea nu este intr-o relatie. Odata prietena ei cea mai buna m-a intrebat daca nu cumva o plac pe fata pe care o plac... dar eu am zis ca nu. (minciuna)dar nu a vrut sa imi zica de ce m-a intebat asta. As avea vreo sansa sa fiu cu ea? Cum as putea sa procedez? Sa ii zic ca o plac sau mai bine sa ramanem prieteni si atat? Voi ce ati face in situatia mea? Eu as vrea sa incerc sa fiu cu ea dar nu stiu cum sa fac primul pas si cum sa procedez. Plz help

Răspuns Apreciat de Editori
| Miuletz a răspuns:

Iti dau un sfat invatat din experienta: nu poti ramane prieten cu cineva pe care placi. Devine din ce in ce mai dureros, mai ales daca nu ii spui, si cand vezi ca persoana aia iese cu cineva. Stiu ca esti pus intr-o situatie naspa, dar e mult mai ok sa ii spui si in cel mai rau caz sa nu fie cu tine, decat sa stai sa tii asta in tine si sa te ranesti emotional. De-alungul vietii o sa pierzi destule prietenii, asta e. Mai bine ii spui, poate te place si ea si daca nu sentimentele trec cu timpul. Nu stiu daca ai sanse cu ea, poate doar e prietenoasa, dar poate nu. Decat sa stai dupa sa te gandesti toata viata "oare cum ar fi fost daca i-as fi spus? oare ma placea si ea?" mai bine ii spui si gata. Cunosc atatea persoane care s-au placut reciproc in trecut si nu au zis nimic si acum vorbesc din an in paste si nu se mai plac.

Si daca spune nu TE ROG sa o asculti. Am avut ogramada de prietene care aveau dupa ele tipi care le placeau, sentimentele fiind reciproce. Dupa cateva luni/ani in care s-au tinut de ele le-au dat o sansa. TOATE au regretat si s-au despartit de ei, pur si simplu nu aveau sentimente pentru ei desi au incercat. Nu inseamna nu, si decat sa fie cu tine din mila si dupa sa se desparta de tine mai bine o lasi asa si gasesti o tipa care te place.

5 răspunsuri:
| MarmotaBeaCiocolataCalda a răspuns:

Salut! nu te merita. Este o femeie usuratica.

| luffypk a răspuns:

Daca vrei sa fii impreuna cu ea, fii direct, man. Fie ii spui direct lucrurile pe care le simti (evident, cand sunteti doar voi doi) sau poti sa ii spui indirect invitand-o undeva si specificand faptul ca vrei sa fiti doar voi doi si nimeni altcineva si incerci sa ii dai de inteles asta in mod indirect (cu toate ca e mai ok sa ii spui direct ce si cum, nu risti, nu castigi). Decat sa regreti faptul ca nu i-ai marturisit la momentul potrivit (stiu ce zic, am patit si mai incolo chiar am aflat de la persoana respectiva faptul ca sentimentele erau recriproc, evident, prea tarziu am aflat ca sa mai rezolv ceva), mai bine iei atitudine si ii spui direct totul, altfel risti sa o vezi pe tipa de mana cu altcineva, tu ramanand ca prostul cu sentimentele pentru ea si o sa ajungi sa suferi degeaba.

| untilizatorunic a răspuns:

Eu nu as recomanda sa ii spui chiar asa direct, acționează ca și cum ai fi cu o fata noua, mai intai când vorbești cu ea, o atingi, gen (ce brățara frumoasa) și pui mâna pe brățara ei, mai găsești momente, apoi când ești mai aproape de ea, gen stați pe un scaun in parc, te apropii și mai aproape de ea, apoi o săruți, dacă te întreabă de ce ai făcut-o, ii zici ca ea te-a provocat, dar nu ii zici ca îți place de ea, pentru ca este și riscul de a o pierde, e ceva normal asta, pe viitor vei înțelege, dar dacă nu o sa ii zici dar o sa acționezi, ai mai mari șanse)) aștept răspunsul tău aici după ce faci asta))

| Miuletz a răspuns (pentru MarmotaBeaCiocolataCalda):

Sa inteleg ca n-ai vorbit sau sa fii atins de vreo femeie in viata ta. Cam patetic sa zici ca e usuratica ca e prietenoasa si ia lumea in brate. Nu te-a iubit maica-ta si acum femeile de genu' sunt usuratice sau cum? Yikes.

| Miuletz a răspuns:

Sentimentele nefiind reciproce* gen ele nu ii placeau.