| anonim_4396 a întrebat:

Am o relatie cu o minora de 16 ani (face 17 in martie) si am avut relatii sexuale de comun acord fara sa ii ofer ceva pentru serviciile prestate si nici promisiuni de casatorie. Precizez ca nu sunt tutorele ei sau profesorul, etc. Eu am 19 ani.

Ideea este ca tatal ei o abuzeaza si o bate, a facut asta si cu mine de fata si a devenit violent si cu mine, mama ei nu o intelege si numai vrea sa ramana in casa aceea. Acum intrebarea mea ar fi, pot sa o primesc la mine pe cale legala?! Adica sa nu fie probleme cu politia etc. Pentru ca daca nu o primesc la mine, vrea sa plece de acasa si o sa fie mult mai rau. Tin sa precizez ca a ajuns intr-o depresie si a vrut sa-si puna capat vietii. Ce-i de facut?!

9 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Legea e asta:
Art. 218. - (1) Actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex, care nu a implinit varsta de 15 ani, se pedepseste cu inchisoare stricta de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.

(2) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex a carei varsta este intre 15 si 18 ani, daca fapta este savarsita de tutore sau curator, ori de supraveghetor, ingrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori daca faptuitorul a abuzat de increderea victimei sau de autoritatea ori influenta sa asupra acesteia.

(3) Daca actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex, care nu a implinit varsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de catre faptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este inchisoarea stricta de la 3 la 12 ani si interzicerea unor drepturi.

(4) Daca faptele prevazute in alin. (1) - (3) au fost savarsite in scopul producerii de materiale pornografice, pedeapsa este inchisoarea stricta de la 5 la 15 ani si interzicerea unor drepturi, iar daca pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrangerea, pedeapsa este detentiunea severa de la 15 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi.

(5) Cand fapta prevazuta in alin. (1) a fost savarsita in imprejurarile prevazute in art. 217 alin. (2) lit. b) ori daca faptele prevazute in alin. (1) - (4) au avut urmarile prevazute in art. 217 alin. (2) lit. e), pedeapsa este detentiunea severa de la 15 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi.

(6) Daca fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este detentiunea severa de la 15 la 25 de ani si interzicerea unor drepturi.

Sanctionarea tentativei
Art. 224. - Tentativa la delictele prevazute in art. 217 alin. (1), art. 218 alin. (1) - (4), art. 220 alin. (1) - (6), art. 221 si art. 222 se pedepseste.

| raspunz a răspuns:

Atât timp cât fata avea peste 15 ani și a făcut-o cu consimțământ, fără ca tu să-i fii tutore etc, fără să îi promiți că o iei în căsătorie, fără să fie alte persoane de față, totul este legal.
Parintii ei va pot face probleme, in sensul ca pot face plangere (mai ales avand in vedere perceptia generalizata ca orice act sexual cu un minor este pedepsit), dar asta nu exclude neinceperea urmaririi penale. Ar fi totusi un stres, evident. Daca se ajunge acolo (sper sa nu), beneficiati de aparator din oficiu in cazul in care nu vreti sau nu puteti sa va angajati unul.
Atata timp cat raporturile intime nu sunt conditionate de promisuni in casatorie, atat timp cat acestea nu au loc in prezenta altor minori, atata timp cat minora a trecut de varsta de 15 ani,prevazuta de lege,nu aveti cum sa aveti probleme,mai ales ca acestea sunt liber consimtite de amandoi partenerii.
Chiar daca s-a formula plangere penala impotriva dvs, in conditiile aratatemai sus, nu exista implicatii juridice fata de dvs.
Prevederile disp.art. de mai sus sunt relevante in sensul celor aratate mai sus.
Totuși, dacă tatăl o abuzează (sexual sau fizic) situația nu este bună, se pot sesiza organele de poliție, se face anchetă socială și se poate ca ea să fie luată din familie și să ajungă la un centru de plasament.
Ai putea să o iei de acasă LEGAL, dacă te însori cu ea.
Prin recent adoptata Lege nr. 288 din 29 octombrie 2007 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 4/1953 - Codul familiei, printre alte prevederi s-au stabilit noi reglementări referitoare la condiţiile în care minorii pot să se căsătorească.
Reglementarea anterioară stabilea că vârsta minimă pentru încheierea căsătoriei este diferenţiată în funcţie de sex: 18 ani pentru bărbat şi 16 ani pentru femeie. Aşadar bărbatul se putea căsători doar la majorat, pe când femeia şi în perioada minorităţii. La împlinirea vârstei de 16 ani, minora se putea căsători fără îndeplinirea vreunei cerinţe suplimentare. În mod excepţional, pentru motive temeinice minora se putea căsători şi înainte de împlinirea vârstei minime, de la 15 ani dar cu încuviinţarea dată, după caz, de preşedintele consiliului judeţean sau de primarul general al municipiului Bucureşti în cuprinsul căruia aceasta îşi avea domiciliul; pentru obţinerea aprobării era necesar un aviz dat de un medic oficial.
Noua reglementare aduce mai multe noutăţi; stabilind cu caracter de principiu că vârsta minimă de căsătorie este 18 ani, se admite totuşi că, atât bărbatul cât şi femeia se pot căsători la împlinirea vârstei de 16 ani. După cum se poate observa, legea nu mai distinge în funcţie de sexul viitorului soţ, statuând şi în această materie, principiul egalităţii între sexe; de asemenea, nu mai este permisă încheierea căsătoriei de către femeia care a împlinit 15 ani.
În acest mod se realizează armonizarea legislaţiei în domeniul dreptului familiei cu principiile constituţionale precum şi cu normele şi practicile europene. Pe cale de consecinţă, noua reglementare elimină discriminările dintre bărbat şi femeie cu privire la exercitarea drepturilor civile.
Încheierea căsătoriei înainte de majorat impune însă, îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiţii şi anume:
A. un aviz medical;
B. încuviinţarea de regulă, a părinţilor sau a tutorelui;
C. autorizarea direcţiei generale de asistenţă socială şi protecţia copilului în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul.

Cum cel mai probabil părinții nu sunt de acord, nu cred că e bine să deschizi discuția pentru că altfel poți fi acuzat că i-ai promis că o iei de nevastă și ai profitat de încrederea ei ca să o convingi să întreținei relații sexuale.
Cât despre depreseie, asta e o problemă gravă, de multe ori se întâmplă nenorociri de la așa ceva, trebuie să o susții, dacă are gânduri sinucigașe e bine să meargă la psihologul școlii sau fără nicio rușine la un medic psihiatru. E o boală.
Dacă vrea să plece de acasă definitiv, se poate sesiza Autoritatea pentru protecția copilului.
Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/......minor.html

| scarletjo a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa apelati la un asistent social. Puteti merge la DGASPC(Directia Generala Pentru Protectia Copilului). Acolo veti fi indrumati si veti primi sprijinul de care aveti nevoie.trebuie sa te gandesti ca ai 19 ani si cum tu ai spus nu i-ai facut promisiuni de casatorie. Daca o iei la tine, poate decat complicati situatia si iti faci si tu probleme. Apelati la ajutor specializat, este cel mai indicat!

| doc69 a răspuns:

La 16 ani se poate sa o iei in spatiu insa numai daca te casatoresti. daca chiar vrei sa o ajuti duceti-va impreuna la niste profesionistii din protectia copilului sepcializati in copilul abuzat neglijat ei or sa va deschida ochii si pe tine te vor folosi ca punct de sprijin in interventie daca esti ok

| hackey a răspuns:

Trebuie sa fie de acord maicasa si tacsu altfel poti ajunge la inchisoare.(ca sa se mute la tine)
Faptul ca ai facut sex cu ea nu e o problema din punct de vedere legal

| lexzor a răspuns:

Parerea mea este sa o iei la tine, si sa se duca acasa sa doarma, daca vrei, dar daca ai intretinut cu ea acte sexuale, nu este nici-o pedeapsa pentru acest fapt. O poti lua la tine si sa mai dea si acasa din cand in cand. Sau, sa sune la protectia copilului... Nu stiu daca estesi pentru 15ani +. Acum, decizia ta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu stiu ce zice legea sau daca ai intra la inchisoare pentru asta dar daca ea este de acord nu se intampla nimic.Si daca parinti dau declarie ca o ti la tine numai ea trebuie sa fie de acord si nu este nici o problema, Sau mi se pare ca daca ea se razgandeste si nu este de acord sau ramane insarcinata trebuie sa o iei de sotie ca sa nu intri la inchisoare. Sper ca am fost de ajutor! Din cate am mai auzit si eu dar poti pur si simpu sa te duci la politie si sai intrebi.Sau daca parinti ei isi iau mana de pe ea adica sa nu le mai fie parinti atunci da poti sa o iei la tine.Succes! Si sa o iubesti!

| deejaykrysty a răspuns:

Salutare Anonim, am citit toate raspunsurile nici unul nu este clar.
I-ti spun eu: 1. Daca ati facut-o in mod intim adica sa nu stie nimeni si esti sigur ca nu va afla nimeni nu ai nici o problema (atat timp cat ai facut-o protejat).
Daca nu ai facut-o protejat i-ti asumi consecintele si de vrei si de nu vrei.
Presupunem ca cineva a flat si a depus plangere la politie:
Daca se dovedeste ca ai facut ceca cu ea, chiar daca ati facut de placere politia nu va crede asta deoarece ea este inca minora si nu va fi luata in considerare parerea ei.
2: Nu ai cum sa o ei tu de la parinti ei deoarece: 1- este minora si nu are drept de decisie, doar cu acordul parintilor poti face asta si 2 - probabil nu te va lasa leagea sa o iei deoarece si tu esti minor (mentionez ca nu sunt sigur de asta asa am aflat si eu probabil am fost informat gresit).
Ai o singura varianta, daca intr-adevar vrei sa o ajuti cu, sa-i spunem " problema". I-a legatura cu un avocat explica-i lui (dar evita partea cu intretinutul raportului sexual).
El te va lamuri este cel mai in masura sa-ti spuna ceea ce poti sa faci pe cai legale.
Eu si restul de aici nu putem sa-ti dam mai mult de "mici" sfaturi s-au parerile noastre.
Dar cea mai sigura si legala explicatie o poti primi de la un avocat.
Eu i-ti urez succes...

| mika21 a răspuns:

Daca tu ai doar 19 ani, nu ar trebui sa fie si parinti tai de acord ca sa o poti lua? si oricum de la 16 ani este recunoscuta discernamntul si chiar daca vine politia ea poate decinde unde sa locuiasca, daca se intoarce acasa la parinti sau sta la tine