| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena, care vrea sa fuga de acasa.Ea este minora, face 16 ani in Octombrie.Ai mei sunt plecati din oras 2 saptamani si am zis ca o primesc la mine, eu fac 18 ani in Martie. Ea a mai fugit de acasa 2 luni,dar atunci parinti ei nu au dat-o la politie.Ea are foarte multe motive sa plece,ai ei nu se inteleg deloc, taicasau este un alcoolic, maicasa o bate.Acuma intrebarea mea este daca ai ei merg la politie, se poate ca politia sa o gaseasca la mine? mi-ar chema oare parinti acasa? Parinti ei cred ca ea merge la prietenusau si ei nu stiu ca ea se intelege cu mine.

3 răspunsuri:
| somebody121 a răspuns:

Daca nu au auzit in viata lor de tine, nu te-au vazut, nu iti stiu numele, atunci e OK

| darckcloud a răspuns:

In situatii ca asta trebuie sa implici si adultii; nu poti sub nici o forma sa le spui alor tai? Daca ai ei se duc la politie si se afla ca este la tine s-ar putea sa ai probleme mari si cu siguranta i-ar informa si pe ai tai. Mergi cu ea la protectia copilului si rezolvati acolo...mai bine faceti asta decat sa aveti probleme amandoua. Cand o sa vina ai tai trebuie oricum sa plece si daca se intoarce acasa o sa aiba probleme mari, cine stie ce ii vor face parintii ei. Singura solutie e sa mergi la protectia copilului si de acolo se vor ocupa ei de asta, tu inca depinzi de parintii tai si nu o poti ajuta prea mult; deci din pacate asta ar fi singua solutie pentru ea. Succes si sper sa fie ok prietena ta.

| alexim14 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic!