| Cozma_Marius_1997 a întrebat:

Aseara niste parinti a unei fete a trimis-o pe fata de acasa sa stea cu mine ca ei nu o mai vor acasa, fata plangand a venit la mine, si a dormit la mine, precizez ca fata are 14 ani si eu 18 dar nu am intretinut relatii sexuale cu ea pentru ca era pe perioada menstruala, fata acum se teme sa mearga acasa pentru ca parinti ei sau "razgandit" si o vor acasa dar fata nu vrea sa plece de la mine pentru ca se teme, as putea fi acuzat de ceva si ce s-ar intampla cu fata? daca ar veni politia

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi ca daca intretii relatii sexuale cu ea poti fi condamnat penal pentru act sexual cu un minor, chiar daca fata ar fi de acord, avand in vedere ca are sub 15 ani si diferenta de varsta intre voi este de peste 3 ani.
Du-o imediat pe fata la domiciliul parintilor, astfel ai putea avea probleme. Lamureste-o ca n-ai chef sa intri in inchisoare pentru ea, mai ales tinand cont si de evenimentele recente.
P.S. Parintii tai sunt de acord cu ce faci?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice act sexual cu un minor sub 15 ani se pedepseste penal avand in vedere ca esti major.

| Andreeush a răspuns:

Daca o ții la tine poți avea probleme cu poliția.

| Sofer a răspuns:

Dar din ce motiv au trimis-o la tine? Nu are ce face. trebuie sa se intoarca acasa.

| Donsavas a răspuns:

Chemi poliția si discuți cu ea de față cu autoritățile. Nu ti cauta probleme!

| Daniel323 a răspuns:

Pot sa vin si eu sa dorm la tine?

| UnulSimplu312 a răspuns:

Cel mai bine e sa o lasi sa meargă acasă și daca te iubeste si tine la tine puteti gasi diferite moduri de a va întâlni si petrece timp fara ca politia sau cineva sa stie cel putin pana împlinește si ea 16 ani (las-o sa isi rezolve singura problemele familiare asa e cel mai bine pentru amandoi)

| AnaBelaAnaBela a răspuns:

Act sexual cu un minor. Ei i s-o parea amuzant ca si-a tras-o cu tine dar tu esti major si poti face puscarie. Trimite-o repede acasa.

Uite aici art 220 din Codul penal.
Infracțiuni contra libertății și integrității sexuale - Actul sexual cu un minor -
Art. 220. -
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau a nal, precum și orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 și 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârșită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.
(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 13 și 18 ani, când majorul a abuzat de autoritatea ori influența sa asupra victimei, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.
(4) Fapta prevăzută în alin. (1)-(3) se sancționează cu închisoarea de la 3 la 10 ani și interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:
a) minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului; c) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) și alin. (2) nu se sancționează dacă diferența de vârstă nu depășește 3 ani.

| NoriAl a răspuns:

In primul rand, nu cred ca parintii au alungat-o de acasa. O fi fugit ea.
Doi. Ai gresit ca ai adapostit-o. Trebuia sa suni la Politie, la protectia copilului, oriunde.
Observ ca daca fata nu ar fi fost la menstruatie, nu te-ai fi abtinut.
Poti fi acuzat de multe si nu iti fa fi "moale" pentru ca esti major. Si pentru ca puteai rezolva problema.
Daca fata nu vrea sa plece, suna la Protectia copilului. Nu o tine la tine. Va fi mai rau.