| MorenytaShuttUp a întrebat:

Am o relatie cu un ateu (ne iubim foarte mult), si el vrea sa ne casatorim dar fara slujba religioasa dar parintii mei nu sunt de acord. Ce sa fac? Sa aleg parintii sau pe el? Sa anulez nunta sau il pot convinge pe el sa fie crestin macar o zi(ziua nuntii)? Nu stiu ce sa fac sunt disperata.

Răspuns Câştigător
| grab a răspuns:

Ai putea sa il rogi sa intre in biserica cu tine in ziua nuntii dar sa aiba la el niste casti din alea de se folosesc la examene pentru copiat si un prieten din strana sa ii puna niste Marlyn Manson pe mp3. happy Asa o sa treaca mai usor si pe alocuri o sa si planga depinde de melodie... oricum soacra mica o va lua ca pe o sincera fericire din partea lui ca tocmai fetita ei l-a facut fericit! happy

Lasa-l sa fie ateu, iubeste-i persoana nu anti-religionismul.

Mama ta daca are probleme cu dragostea sa le discute cu tatal tau nu sa iti dicteze tie viata si fericirea dupa retete de caise in zahar pudra a la '78 happy

| RAY a răspuns (pentru grab):

Nu e anti religios pur si simplu nu crede in zeii

| grab a răspuns (pentru RAY):

Atunci doar se c a c a pe el cu atitudine de cocalar modern.
sa lase deoparte arfele astea de emo cu vise de psihiatru si sa isi faca datoria fata de tine si familia ta, sa INTRE in Biserica ca nu a murit nimeni de la niste pirostrii de inox/argint!

Bafta!

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Citeste epistolele lui Pavel, in special pasajele in care scrie despre familie, cred ca te vor ajuta mult. Undeva scrie exact despre acest lucru, de relatia unui sot crestin cu unul necrestin - dar acolo zice de cel care s-a crestinat dupa casatorie. Oricum, avand o relatie (banuiesc cu tot tacamul) inainte de a intelege aceste lucruri te pune in aproximativ aceeasi situatie. Si apoi cauta si sfatul unui om mai trecut prin lume, parinte duhovnic, calugar, cineva.

| Zenithf a răspuns:

Si un alt lucru pe care nu trebuie sa-l ignori, in casatoria crestina, sunt 3 persoane: el, ea si Dumnezeu. Cum decurge relatia intre cele 3, cand unul ignora inadins pe altul?

| ioanaioana a răspuns:

Dar tu ce vrei? Pana la urma e si ce vrei tu pentru ca e nunta ta. Dar parerea mea e ca nu va trebuie cununie religioasa. Puteti doar sa va duceti la primarie(cununia civila) si dupa aia sa dati o petrecere cu muzica buna si cei mai apropiati prieteni/cele mai apropiate rude. Si puteti sa va scrieti si niste juramintewinking

| BonneLess a răspuns:

Tu esti ortodoxa si cred ca trebuie sa procedezi "ca la carte". Sa zicem o data in viata te mariti si nici atunci sa nu fie bine? Nu este vorba de ales intre parinti si el, dar atat timp cat te iubeste trebuie sa iti respecte religia.

| BonneLess a răspuns:

Dupa nunta? Doar nu ai de gand sa o astepti pana imbatraneste?
Fa-o intr-un fel sa se razgandeasca, dar nu ii spune ca va despartiti daca nu o face pentru ca va fi si mai rau. Si daca o mai astepti mult timp o sa te ia de fraier.

| RAY a răspuns:

Ar fi bine sai explice un ateu ca indiferent unde se insoara din moment ce el nu crede in basme crestine e tot una si sa nu fie incapatanat, e ca cum un crestin se casatoreste in stil hindus e acelasi lucru pentru el, daca miai da sansa sa vb cu el ar fi fb

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pai ai programat si nunta? inseamna ca nu vrea ceva serios, trebuie sa te puna pe ganduri, spune-i ca ai gasit pe altcineva care sa fie in locul lui la biserica, in pat etc

| Oana92 a răspuns:

Dar tu ce iti doresti? E nunta ta, nu a parintilor si nu doar a partenerului. Fa cum vrei tu, e ziua ta speciala! Si casa de piatra!

| 1DeadMemories a răspuns:

Hmmm,daca te iubeste ar trebui sa o faca.Si eu sunt ateu si am nunta la biserica facuta, chiar nu m a deranjat, a fost o simpla formalitate.
Ca sa fie bine pentru toti, ar trebui sa lase de la el. Pentru simplul fapt ca e ateu, n ar trebui sa i pese ce se intampla acolo.

| Swal a răspuns:

Daca va iubiti, de ce dracu' va mai trebuie o cununie relogioasa? straight face
La ce naibii foloseste?
Nu mai te uita in gura tuturor indoctrinatilor, dumnezeu este o fabula inventata de oameni ca si tine, care cu trecerea timpului anumiti oameni (destepti) au crezut ca pot controla lumea prin aceasta chestie, drept dovada, 95% dintre oameni sunt ghidati spre ceea ce vor ei. (oamenii destepti)
Singurul lucru care va leaga pe voi este iubirea.
Planurile tale de nunta imi dau de inteles ca ai peste 20 de ani dar gandesti mult sub. Baga la cap ce iti zice un pusti de 16 ani din generatia pe care voi o numiti "pierduta". Faceti un legamant intre voi, o promisiune, dar fara biserica. Mai si platiti bani thinking