| anonim_4396 a întrebat:

Am o relatie de 4 ani de zile care bineinteles ca a inceput ff frumos, eu fiind fermecata total de el, tocmai de aceea nu am vazut micile scapari (control la telefon, obsesie ca ma uit dupa altcineva etc). Acum se agraveaza zilnic, de cateva luni ma injura in ultimul hal din orice motiv si logic ca mereu sunt eu vinovata ca doar nu ma injura degeaba. E uneori cel mai dragut dar trebuie mereu sa fiu in garda sa nu mai "gresesc". Mult timp m-am considerat vinovata de reactiile lui. Tot timpul trebuie sa aiba el dreptate si sa fie ca el, daca nu raspund in 2 sec la telefon, iese scandal iar el poate sa nu raspunda la telefon sau sa-si uite telefonul acasa, pentru ca "eu nu am aceleasi drepturi ca el". Nu m-a lovit inca niciodata dar ma intreb cat o sa dureze pana o face, deoarece mai ma si ameninta. Ar mai fi multe de spus dar as vrea sa stiu daca se poate schimba cineva (eu nu mai cred, desi am sperat). il iubesc si ma oftic pentru ca mereu l-am ajutat si am fost alaturi de el, iar el nu apreciaza. Cine, cum a scapat dintr-o asemenea relatie? Are sens sa mai cred ca se schimba? acum cica e stresat de diverse...eu nu mai cred

6 răspunsuri:
| claudia_7744 a răspuns:

Oare el te mai iubeste daca se poarta atata de uratsad?
de ce trebuie sai permiti atatea? fal sa inteleaga ca aveti drepturi egale si ca nu esti singura care greseste nimeni nu e perfect si ar cam trebui sa inceapa sasi recunoasca greselile si sa se poarte mai frumos daca vrea sa continuati.sau poate ca tot comportamentul asta il are doar pentru ca stie ca te va avea mereu ca il iubesti si vei face mereu ce zice el! de ce nu-i arati ce inseamna sa te piarda? ia o pauza sa vezi daca ii pare raw. daca chiar te iubeste o sasi recunoasca greselile si o sasi ceara iertare poate ca daca il sperii putin cu o despartire se va schimba putin! stii e simplu sa vb din afara.pentru ca eu nu simt nimic pentru el si. mi se pare anormal comportamentul lui dar probabil ca daca as fi in locul tau atata d indragostita as accepta si eu.nu stiu dar oricum trebuie sa faci ceva sa se schimbe un pic! sau macar sa constientizeze ca nu e bine ce face si ca paharul se umple.stii u ulciorul nu merge de multe ori la apa ca se sparge asa si la voi.ai sai inghiti u multe poate si prima palma.dar.ai sa te saturitongue pup ai grija de tine:*

| simf a răspuns:

Ma tem ca relatiei va trebui sa-i pui, cu tact, punct. agresivitatea creste progresiv si curand din verbala va trece in fizica. dar mare grija, diplomatie si doar adevar, fara mistificari, ambalaje. succes!

| claudiu123 a răspuns:

Renunta la el nu te merita ai fost mult prea intelegatoare si ai indurat destul pune punct relatieiwinking

| dedesh a răspuns:

Nu, lasa-l in pace.nu te merita.am trecut prin aproximativ acelasi lucru acum cativa ani si pur si simplu ne distrugem viata, stand alaturi de asemenea baietii care se cred superiori si isi bat joc.si mie imi spunea ca ma iubeste, dar in fiecare saptamana aflam de cate o convorbire cu vreo fata"cica o cunoastea, pe toate le cunoastea", iar eu nu puteam sa vorbesc nici cu colegii-baieti din clsstraight face. nu te merita.cauta ceva mai bun. daca intr-adevar tine la tine, te va cauta si isi va cere scuze, daca nu.stai linistita, sunt multi baieti pe lumea asta.

bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pur si simplu nu te merita
pune punct.
nare rost sa suporti

| ionutemanuel82 a răspuns:

Părerea mea este că nu te merita, am trecut și eu prin așa ceva timp de 5 ani, crezând că se va schimba în bine, dar nimic în mai rău, așa că am pus capăt relației!