| Sara2 a întrebat:

Am o relatie de aproape 2 ani, si vrea sa ma ceara de nevasta, am vorbit pe tema asta, dar totusi in ultima vreme ne certam foarte mult, simt ca nu vreau sa fac pasul asta cu el ma cam inspainanta gandul casatoriei nu imi doresc inca asta, ce ma sfatuiti sa fac? i-am spus totusi ca nu vreau sa ne grabim dar el e omu cu "surprize" sad sad sad

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Dupa 2 ani mi se pare normal sa te ceara de nevasta, acum toate cuplurile se mai cearta dar impacarea e dulce....totusi daca nu vrei sa faci inca pasul asta, nu te grabeste nimeni

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Daca nu esti sigura ca el e alesul, de ce continui relatia?

| adrykiba a răspuns:

Daca te cere nu inseamna ca deja va si casatoriti, doar logoditi.Si pe mine tot dupa 2 ani ma cerut si am spus da, si a ramas ca nunta sa o facem cand ne permitem.Partea proasta a fost ca dupa inca 3 ani planuim nunta, dar ne certam intruna.eram ca si casatoriti locuiam impreuna numa noi 2 iar dupa o relatie de 6 ani inainte cu cateva luni de nunta ne despartim.Eu zic cu nunta ii bine sa nu te grabesti.Dar daca te cere si spui da nu-i mare lucru, numa nunta sa nu se grabeasca.

| Pitzipoanca a răspuns:

Ii spui direct "Nu". Ar fi nasol pentru tine sa intri in gasca de femei proaspat maritate care se intreaba "De ce am facut-o?".

| Katherineeeeeeee a răspuns:

Sincer nu prea ma am cu relatiile astea de durata... dar eu zic sa iti asculti inima, daca acolo in sufletul tau simti ca nu este persoana cu care vrei sa iti petreci tot restul vietii tale, atunci vorbeste cu el si spune-i ce simti...
Nu stiu, eu zic sa va luati o mica vacanta, de 2-3 zile, cat vreti voi si sa va puneti ideile in oride...
pentru ca dupa aceea tie iti va parea rau toata viata si tu ai sa suferi.
Dar daca simti fluturasi in stomac, emotii cand vorbesti la telefon etc... si iti arata ca te iubeste, te intelege, te respecta etc... ce mai astepti
sper ca te-am ajutat happy

| HeartOfLilith a răspuns:

Buna,stii cel mai rau e sa faci lucrurile in pripa si sa nu fii sigura de acel lucru. Casatoria,este un pas foarte important in viata oricarei persoane. Cred ca daca tu nu esti sigura de ceea ce vrei si nu esti sigura ca vrei sa te casatoresti,ar trebui sa discuti cu partenerul tau,deci ati sa va logoditi iar casatoria sa aiba loc mai tarziu,cand sentimentele se vor fi clarificat,iar gandurile tale vor fi in ordine. Nu stiu cati ani ai,dar prin faptul ca ai zis ca te inspaimanta casatoria, banuiesc ca esti destul de tanara. Cred cel mai bine este sa te intrebi daca intr-adevar iti iubesti partenerul atat de mult incat sa iei aceasta decizie, iar daca odata cu trecerea timpului, inca refuzi ideea casatoriei, inseamna ca nu e momentul. Ce vreau sa zic este ca acest pas nu trebuie sa il faci pentru el..ci pentru tine. Daca nu vrei, cel mai bine sa fii sincera cu amandoi, si cu tine si cu el. O relatie merge foarte bine si fara casatorie, pana la urma e doar o chestiune de acte, legala..nu schimba cu nimic sentimentele. Parerea mea. Poate ma insel in ceea ce am zis, ar fi si normal, eu sunt mult prea tanara sa am o anumita idee despre casatorie, insa am vazut multe cupluri inclusiv in familia mea, care la momentul respectiv casatoria a parut o joaca iar acum lucrurile nu merg cum ar fi trebuit. Gandeste-te bine!

| MadaPhuu a răspuns:

Daca tu simti ca nu esti pregatita pentu pasul asta ar trebui sa ii spui, in plus ai scris ca va certati foarte mult iar asta nu are urmari foarte bune. Acum depinde daca va certati pe motiv serios sau din orice mica prostioara. Te sfatuiesc sa ai o discutie serioasa cu el. Bafta! happy

| Calesul123 a răspuns:

Asculta-ti inima

| xTeddyBear a răspuns:

Ar trebui sa ii spui sa isi schimbe comportamentul si sa ia aceasta decizie ca atare. Altfel iubirea voastra va pieri incet.

| DexZa a răspuns:

Hmmm... te-as sfatui sa mai astepti putin, sa vezi cum va decurge relatia.
Nu te grabi... mai ales cand vine vb de casatorie.happy