| JustDoIt456 a întrebat:

sunt intr-o relatie de 3 ani si 2 luni, in ultima vreme nu ne prea intelegem si nu stiu daca ce simt este dragoste sau deprindere, cert este ca nici cu el nu mai pot, dar nici fara el, ne certam des si cel mai mult din cauza prietenilor lui, mi-a zis ca vrea libertate si ca ar fi bine sa ne despartim eu i-am zis ca mai bine mor si i-am zis ca iau pastile, a incercat sa ma linisteasca si a 2-a zi mi-a spus ca era baut cand a spus asta si ca doar eu il fac fericit, m-a intrebat de ce il fac sa spuna asa cuvinte pe care mai apoi le regreta, astazi iarasi a iesit cu prietenii lui intr-o zi asa frumoasa cand eu am nevoie sa stau cu el. Sfatuiti-ma ce sa fac crying((( Sunt dezorientata.

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Cel mai simplu mod in care poti sa verifici daca e iubire sau obsinuinta e sa accepti o pauza. Desi daca te intrebi ce simti pentru el eu cred ca e evident ca nu mai e iubire, cel putin nu cea care era odata intre voi.
Si inca ceva...nu il mai ameninta ca iei pastile. Nici in gluma nu mai spune asa ceva. Si daca aveai cu adevarat de gand sa iei pastile si sa iti faci rau singura, mergi la un psiholog. Si vorbesc foarte serios...mergi inainte sa provoci o tragedie! O sa sune urat ce zic acum, dar daca tu mori sa patesti ceva e alegerea ta, dar gandeste-te la ce lasi in urma, la ce o sa simta cei dragi si in mod special prietenul tau!

| JustDoIt456 explică (pentru Oana92):

Nu am curaj sa iau si nici nu vreau, pentru ca am familie ma gandesc la mama, la sora, la prieteni, cum o sa ramana ei, sunt doar foarte ranita in acele momente si nu pot intelege cum un om care te iubeste poate sa vorbeasca asa cu tine, de multe ori ma numeste urat cand e nervos. sad Stiu ca greseala e in mine, il iubesc prea mult si il vreau mereu cu mine.

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu-l poti obliga la infinit sa stea cu tine din frica sau/si din mila.

| MaryMaria027 a răspuns:

Sunteti implicati intr-o relatie de foarte mult timp si presupun ca se pune si problema,, IUBIRE,,. Poate ca s-au cam racit sentimentele lui fata de tine si din respect, incearca sa te indeparteze incet, incet. Trebuie sa realizezi ca nu se sfarseste totul la el, inteleg ca tii la el dar stii,, dragoste cu sila nu se poate,, nu cred ca ai vrea sa ai alaturi de tine o persoana care te resipinge non - stop. Cum a spus si el, ofera-i putina libertate un timp, lasa-l sa se gandeasca si sa puna cap la cap totul, pentru ca mai apoi sa stie ce este de facut. Asa vei intelege si tu si el cum sta situatia cu adevarat... Deci calmeaza-te si nu-i oferii satisfactie, spunandu-i ca nu mai poti fara el, pentru ca la fel ca orice baiat isi va face o parere destul de urata si se va indeparta, nici unui baiat nu-i plac fetele,, disperate,,
Deci mult SUCCES. happy

| JustDoIt456 explică (pentru MaryMaria027):

Cand e totul bine intre noi el zice ca nici intr-un caz nu vrea sa ne despartim, vrea doar sa nu il bat la cap, sa il intreb unde este cu cine, cand vine acasa

| MaryMaria027 a răspuns (pentru JustDoIt456):

Pai nici asa nu este bine, daca il stresezi si ii ceri mereu explicatii ii dovedesti ca nu ai incredere in el si esti nesigura pe tine. Calmeaza-te atunciwinking las-o mai moale.

| RebekahAndreea a răspuns:

Stii, era ceva o piesa gen "dragostea dureaza 3 ani, cel mult". Cam dupa un timp mai indelungat deja incepe sa fie obisnuinta. Voi doi trebuia sa clarificati lucrurile, trebuie sa vorbiti deschis si as ii spui ce simti si trebuie sa exista intre voi mai alex COMUNICARE, pe langa RESPECT. Daca el ti-a spus chestiile alea si spune ca era baut, da dovada de copilarisme, era baut, oamenii beti spun mai repede adevarul, si daca chiar era, cum de acum stie ce ti-a zis? Pune-ti intrebarile astea. Pe langa toate lucrurile astea, nu il tine langa tine cu forta. Dragoste cu forta nu se face. Nu il mai ameninta ca te omori, ce rost are sa te omori pentru un om? "Nu te omori pentru un baiat, va veni cu o alta fata la inmormantarea ta". Ai grija de tine, daca vrea sa luati o pauza accepta asta, arat-i apoi cat de gre ii va fi fara tine. Ai grija de tine si nu te mai gandi la prostii, mai exista baieti in lumea asta, nu e singurul. O zi frumoasa!