| IGPI a întrebat:

Am probleme, am penisul de aproximativ 5-6 cm la penis cand e in starea initiala si 10 cm cand e in erectie. Am 12 ani si ma dezvolt destul repede. Am 1, 70 cm deja imi apare mustata de 2 ani deja imi apare par la subtuara si par la penis.Problema este ca nu am penisul decalotat, acum pielea devine mai flexibila si astazi l-am decalotat manual, am o oarecare senzatie ciudata.E normal sa-l decalotez manual? E normal sa nu fie decalotat la 12 ani mai ales daca ma dezvolt mai repede ca restul? E o marime normala?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca marimea penisul tau pentru aceasta varsta se incadreaza in limitele normale de dezvoltare si in acelasi timp se poate aprecia ca cel mai important fapt de luat in seama este acela ca penisul este sanatos d.p.d.v. fiziologic. Adevarata cresterea si dezvoltarea a penisului tau se va produce in urmatori 4-5 ani, odata cu dezvoltarea fizica a intregului tau organism. In acest moment nimeni nu poate anticipa care va fi marimea finala, insa se poate aprecia ca in mod sigur va avea o marime suficient de mare incat sa reusesti sa satisfaci sexual majoritatea femeilor cu care vei intretine relatii sexuale. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va mai creste un pic pana la 16 ani, cand se va incheia dezvoltarea lui, desii, tu mai poti creste in inaltime pana pe la 20 de ani.
Cat priveste decalotarea, mergi la medic cu tata sau mama, sa-l verifice daca nu ai fimoza.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este normal

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da e normala pentru 12 ani dupa 14 va creste considerabil.