| roxxe09 a întrebat:

Buna seara am facut sex neprotejat in perioada fertila pentru a ramane insarcinata insa nu sunt sigura daca s-a intamplat aceasta minune, pe data de 27 trebuia sa imi vina menstruatia insa nu si-a facut aparitia vreau sa precizez ca ma dor sani foarte rau si parca s-au si marit am dureri de spate si burta dar nu chiar atat de pronuntate cum aveam in alte luni credeti ca este posibil sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Da, este foarte posibil sa fii gravida. Sa dea dumnezeu sa nasti un copil sanatos, voinic si sa-l cresteti cu multa dragoste si iubire.

| roxxe09 explică (pentru Emilian65):

Multumesc frumos

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asteapta macar 1 saptamana sa te convingi, iti poate intarzia cateva zile!

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care s-a instalat sarcina prin nidatie in endometru, si in mod logic nu va mai urma procesul de eliminare a endometrului sub forma de menstra, organismul este instiintat hormonal sa nu va mai produca prostaglandina necesara (substanta indispensabila in procesul menstrual) care are rolul de a provoca/induce crampele in muschii uterului, in consecinta nu se mai produc nici crampele, nici durerile premenstruale. Astfel ca durerile si simptomele premenstruale de regula pot sa apara doar in cazul in care femeia nu este insarcinata si urmeaza sa se produca menstruatia. Tu esti in stare sa evaluezi si sa compari starile premenstruale actuale cu cele avute in cazul producerii menstruatiilor anterioare. O intarziere de cateva zile a menstruatiei se poate produce si din cauza unor dereglari hormonale minore, deci nu neaparat datorita existentei unei sarcini. Daca va persista sa intarzie menstruatia peste 7 zile iti vei putea face un test de sarcina care va trebui repetat peste 3-5 zile pentru a se confirma sau infirma primul rezultat. La prima "vedere" posibilitatea de a fi insarcinata este de maxim 50%, insa si aceasta cu destula rezervare din cauza existentei simptomelor descrise. Multa sanatate!

| Holiday a răspuns:

Nu prea pare sa fii insarcinata. Din fericire peste putin timp ai din nou ocazia sa incerci. Succes!

| BiancaT17 a răspuns:

Cred ca o sa fii mamica! Sa dea Dumnezeu sa fie cum doresti tu, pupici.

| Codecs a răspuns:

La simptomele ce le spui ca le ai, ai foarte mari sanse sa fi mamica! si te felicit