| BogdanIonM a întrebat:

Am si eu nevoie urgent de ajutor. Deci eu am 17 ani si am facut sex cu o fata de 14 ani si parinti ei au aflat iar maine se duce la giecolog eu am vorbit cu ea azi si am intrebat ce face ce va alege ce va spune si a spus ca spune adevarul ca nu am violato ca am facut amdoi din placere dar nu stiu daca se va schimba din cauza parintilor daca o bat ei sunt tigani. Iar parinti ei mau sunat si mau amenintat a spus ca daca nu mai este virigina cand o duce maine la ginecolog ori fac puscarie ori ma omoara cu mana lor si nu stiu ce sa fac am nevoie de ajutor sad. ea nu a fost virigna prima data dar ea o tine pe a ei ca a fost primul care am facut sex cu ea, am nevoie de un raspuns va rog.

Răspuns Câştigător
| Yon1470 a răspuns:

Nepoate,vezi ce faci cu tiganii si daca crezi ca-i bai mare, du-te tu la politie.

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu are 15 ani impliniti, nu are discernamant, deci declaratia ei nu conteaza, tot viol se cheama, e doar un copil, nu poti cere de la ea sa stie ce inseamna sexul si sa poata decida intr-o problema atat de importanta. Banuiesc ca daca nu esti recidivist, iti recunosti fapta si colaborezi cu politia, vei primi o pedeapsa redusa. Acum sincer, trebuie sa recunosti si tu ca lucrurile nu pot ramane asa, ai comis o fapta foarte grava. Daca familia ei te ameninta, denunta-i la politie, nu au dreptul sa faca asta. Tu vei raspunde in fata legi, iti vei ispasi pedeapsa si gata, nu au voie sa isi faca ei dreptate, suntem intr-un stat de drept, exista justitie si pedepse bine gandite pentru fiecare infractiune

| Yon1470 a răspuns (pentru Brigaela):

Si el tot minor e, Brigaela!

| Brigaela a răspuns (pentru Yon1470):

Dupa 15 ani are discernamant si raspunde penal. Sigur, daca va fi incarcerat, va ajunge intr-un penitenciar de minori si tineret, facute special pentru infractori minori sau foarte tineri.

| Yon1470 a răspuns (pentru Brigaela):

Tinand cont ca-i minor si nu a comis viol, nu are cum sa faca puscarie.

| Brigaela a răspuns (pentru Yon1470):

Legea nu este absolut deloc de acord cu tine: Actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseste cu închisoare stricta de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.
Nici jurisprudenta, daca ai avut curiozitatea sa verifici, de altfel in penitenciarele de minori gasindu-se multi tineri care au facut exact ca mai sus (cand lucram in urgenta, chemam politia absolut de fiecare data cand intalneam o persoana sub 15 ani care avea semne de contact sexual)
Nu stiu pe ce te bazezi tu cand afirmi asta, dar am banuiala ca nu esti nici jurist, nu ai citit nici legea, nu ai studiat nici jurisprudenta. Am dreptate?

| Yon1470 a răspuns (pentru Brigaela):

Cunosc foarte bine legile si pot sa-ti spun ca ai dreptate cu privire la ele, dar nu se face inchisoare, pentru ca nu a fost violata si pentru ca nu are cazier.Il poate condamna cu suspendare, pentru ca-i minor, merge la scoala si bla bla.

| Brigaela a răspuns (pentru Yon1470):

Cate cazuri stii in situatia lui? Eu stiu vreo 11 sau 12, toti au ajuns in penitenciarul de minori de la Craiova (unul pentru ca fata avea 15 ani fara 3 zile). De unde cunosti legile respective si pe ce te bazezi cand spui asta, spune-ne exact, fiindca e important?

| Yon1470 a răspuns (pentru Brigaela):

Eu consider ca stii ce am vrut sa-ti spun si cam atat. Daca are un avocat bun,nu se duce la puscarie,daca nu are cazierul patat si asa mai departe. Tinand cont ca-i la scoala si in functie de multe chestii de genul, il poate condamna cu suspendare, pentru ca nu-i recidivist si victima nu a fost violata. Tinand cont ca-i prima oara, trebuie sa-i dea cu suspendare, daca dovedeste ca nu a fost viol si ca-i un copil exemplu.Stiu si eu destule cazuri si cum functioneaza instanta. Daca are un avocat bun, sta cuminte acasa.

| OMFGConrad a răspuns (pentru Brigaela):

Amuzantă treaba cu "exista justitie si pedepse bine gandite pentru fiecare infractiune" laughing

| Brigaela a răspuns (pentru Yon1470):

Asa cum am zis, e bine sa colaboreze cu politia si sa isi recunoasca si sa regrete fapta. E destul de putin probabil sa scape, mai ales ca fata este atat de micuta, practic un copil, dar va vedea cum se desfasoara ancheta si procesul. Si nu cred ca trebuie sa accepte amenintari de la familie. Ii cred ca sunt disperati, eu cred ca as muri sa am un copil de 14 ani si sa fie in situatia asta, dar banuiesc ca nici parintii nu si-au educat bine fata (care nu avea nici un motiv sa se gaseasca singura cu un baiat mai mare, fara sa poata fi aparata de cineva in caz ca se afla intr-un pericol).

| Yon1470 a răspuns (pentru Brigaela):

Ioandelasal ti-a explicat mai bine!

| Yon1470 a răspuns (pentru Brigaela):

Brigaela,e mai mare cu doar 3 ani fata de ea si in plus spune ca si ea a vrut.Hai sa fim seriosi, daca era mai mare de ani cu mult peste 17 puteai spune ca-i un nenorocit sau daca mai facuse.Si ala tot copil e. Considera ca s-au saturat de calculator si au vrut sa se joace altfel!

| Brigaela a răspuns (pentru Yon1470):

Fiindca tu nu stiai raspunsul, evident. Dar nu asta este important, ci faptul ca nupoti fi deloc sigur ca se va intampla asa, nu ai motive sa ii dai sperante false. Sfatul corect este sa isi ia un avocat bun, sa recunoasca si sa dea semne ca regreta fapta (acuzand copilul ca minte si ca nu era virgina va reusi doar sa aiba circumstante agravante) si sa astepte decizia legii.

| Brigaela a răspuns (pentru Yon1470):

3 ani, la varsta lor inseamna foarte mult. Nu spun ca e un nenorocit, dar a comis o fapta extrem de grava si a nenorocit un copil. Sincer, toti am vorbit cu copii de 14 ani, stim ca ei vor multe, dar nu e cazul sa le faca pe toate. Iar la 17 ani lucrurile stau altfel, nu te joci cu viata unui copil. Sincer, orice ai spune, pune-te in locul copilei aleia, are doar 14 ani, a fost prostita ca e un joc si a ajuns o victima. NU e nimic de ras, de joaca sau de luat in usor. E o situatie grava care nu ar fi trebuit sa se intample niciodata, nu poti accepta ca un tanar de 17 ani are atat de putin discernamant.

| BogdanIonM explică (pentru Brigaela):

Am fost cu ea 8 luni nu a fost doar o aventura si nu a fost virgina.

| Yon1470 a răspuns (pentru Brigaela):

D-aia nici legea nu-l condamna, pentru ca nu-i diferenta mare de varsta si fata nu a fost obligata sa intretina relatii sexuale.Si ala la 17 ani tot copil se numeste si are creierul cat o nuca! Oare daca il viola fata, cine Doamne iarta-ma platea!

| Yon1470 a răspuns (pentru Brigaela):

Eu am incercat sa-ti explic din unele patanii si din cauza asta eram ferm convins.Ioandelasal ti-a spus si el contrariul la ce spui tu, dar mai explicit.Eu ti-am spus altfel!

| BogdanIonM explică (pentru Yon1470):

Frate nu am pe nimeni nu am 'tata' mama este prin spital sunt singur nu prea am pe nimeni. am doar 6 clase si totusi sunt respectos asta este ce-a mai mare greseala a mea si o regret foarte tare.

| Yon1470 a răspuns (pentru BogdanIonM):

Daca nu ai pe nimeni, macar din familie sa te poata ajuta si daca totusi se ajunge la amenintari si alte alea, fugi la politie si nu sta asa, ca nu o scoti la cap cu tiganii.De regula isi rezolva treburile dupa legea lor si nu poti sa stii pe unde te prinde si iti strica ziua. Daca se ajunge la asta fugi la politie si le spui ce a fost si cu asta basta, nu sta asa. Daca spui ca nu era virgina cu atat mai mult.

| Brigaela a răspuns (pentru BogdanIonM):

Ce importanta au lucrurile astea?

| Yon1470 a răspuns:

Nepoate,vezi ce faci cu tiganii si daca crezi ca-i bai mare, du-te tu la politie.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca diferenta de varsta dintre voi este mai mare de 3 ani si parintii fetei depun plangere penala atunci vei fi acuzat de act sexual cu un minor, conform Codului penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."
Fiind si tu minor si daca n-ai antecedente penale ti se poate aplica o masura educativa neprivativa de libertate, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74."

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Pai daca sunt tigani, conform traditiei lor, ai frecat-o o ie de nevasta asta daca nu cumva vrei sa faci puscariei, sau sa te omoare aia.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Ti-a trebuit pasarica țigănească... Acu stai si trage prostule. Pe tigani îi eviti sau îi mardești când îi prinzi nu te combini cu ei. Asta e acu, vezi ce faci da o bătaie ai merita cu vârf și îndesat.

| DaniTDCI a răspuns:

Salut, ai 17 ani, nu ai treaba nici cu politia nici cu puscaria, ai grija cu tiganii doar, asta este, ai facut-o trebuie sa platesti, succes

| BogdanIonM explică (pentru DaniTDCI):

Pai nu am dar azi m-am intalnit cu ei si au sarit sa ma bata tatal si unchiul ei, iar eu nu am stat degaba i-am batut pe amdoi le-am spus vreti smardoiala o dam si in asta

| cyupaku a răspuns:

La ce masina ai postata la nickname eu zic inca o data ca esti tigan si asa ca ar...merge intre tigani, va intelegeti voi la dar

| Yon1470 a răspuns:

Destul de urat ai nimerit, nu gaseai si tu alta? Tiganii pun foarte mare accent pe fecioria copiilor, pentru ca primesc zestre mare daca-i virgina fata.Se pare ca tocmai ti-ai bagat ceva in zestrea lor si sunt destul de suparati. Daca te-au amenintat fii sigur ca te vor cauta fara doar si poate.Iti pot cere bani, sa te insori cu scumpetea lor de piranda sau fac stabor si se judeca acolo intre ei ce pedeapsa ar fi potrivita pentru tine. Daca sunt tigani mai romanizati, poate ai noroc si merg la politie si scapi mai usor.Bafta!

| Striker14 a răspuns:

Puscarie nu faci, dar n-o sa te mint, tiganii sunt tigani, cred ca o iei in casatorie sau iti iei bataie... daca te-a manca, asta e acum, imi pare rau. Roaga-te in seara asta sa aiba himen elastic, cum spunea un baiat mai sus

| NRazvan a răspuns:

Cu putin noroc are himen elastic si scapi. Daca nu, cred ca ai cam belit-o in legatura cu parintii ei...