| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o curiozitate.
De ce un barbat ar dori sa isi faca circumcizie?
Din moment ce se stie ca nu mai simti placere mare in actul sexual si efectiv mi se pare dezgustator cum suport acel om sa se frece haina de glandul penian... sad
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Nu am avut nevoie de operatie. In cazul meu a fost mai mult pe considerente estetice si practice. Imi place mai mult cum arata si ma simt mai bine cu ea expusa asa.

Revenind la sensibilitate, eu cred ca faci confuzie intre sensibilitate si placere. Nu tot ce e sensibil e si placut. Uite chiar in cazul tau zici ca te doare cand il atingi decalotat. In timpul sexului sunt sanse sa te jeneze asta daca nu porti mereu prezervativ, deci nu este ceva tocmai pozitiv. Se va densensibiliza si la tine intr-o oarecare masura cu timpul, dar cred ca intelegi ca sebsibil nu e neaparat si placut.

Sa iti dau alt exemplu, ochii sunt foarte sensibili, dar pun pariu ca nu iti place sa iti atingi ochiul cu degetul. La fel pentru pielea de sub unghii.

Da, dupa circumcizie se duce o oarecare parte din sensibilitate, dar asta nu a diminuat placerea in cazul meu. Odata ce penisul este in erectie si este umezit, fie natural prin secretii vaginale, fie prin lubrifiant, senzatia este la fel de placuta ca inainte. As zice chiar ca poate am un control ceva mai bun al orgasmului ca senzatia este mai uniforma si nu ai suisurile si coborasurile alea mari de sensibilitate cand se decaloteaza automat si se acopera la loc pe miscarea du-te/vino din timpul sexului.

Iar cu terminatiile nervoase, este adevarat ca numarul lor scade ceva, dar in acelasi timp mai multe terminatii nervoase peste un anumit prag nu inseamna mai multa placere neaparat. Sunt doua mecanisme aici:

1) Terminatiile nervoase ramase in gland si bucata de preput ramasa pana in linia circumciziei (partea mai deschisa la culoare daca te uiti la poze) sunt mai mult decat suficiente sa te satisfaca. Placerea nu e data de numarul absolut de terminatii nervoase, ci de densitatea lor. Daca te gandesti la penisul decalotat necircumcis si il compari cu cel circumcis si te uiti de la linia operatiei in sus (in general 2-3 cm sub gland), ambele penisuri au aceleasi terminatii nervoase si aceeasi densitate a lor de la operatie pana in varful glandului, adica fix pe partea care intra mereu in vagin, gura, fund etc. Cel necircumcis are mai multe terminatii nervoase per total, dar ele se afla de la 2-3 cm de gland in jos, spre baza penisului. Mecanica sexului face ca acele terminatii sa nu fie la fel de des stimulate in timpul penetrarii, asa ca diferenta este infima. In plus, placerea pe care o resimti din prima treime a penisului (de la linia operatiei in sus), care este aproape identica si cu si fara preput, este suficient de mare ca acel surplus de cateva terminatii nervoase mai spre baza penisului in favoarea celui necircumcis sa nu conteze notabil.

2) In cazul circumciziei se expun unele terminatii nervoase care inainte erau mai greu accesibile. De exemplu, partea frenului (atei) este foarte sensibila, dar daca te atingi atent acolo poate vei observa ca nu frenului in sine este sensibil, ci pielea din jurul si dedesubtul lui. Prin inlaturarea frenului, facilitezi accesul la acei nervi. In cazul meu, stimularea acelei zone este mai placuta acum decat inainte de operatie. Ca alt exemplu, penisul fiind practic decalotat permenanent, in timpul penetratii suprafata de contact cu peretiii vaginului este mai mare si frecarea in sine este mai mare. Pare neintuitiv, dar la un penis necircumcis preputul revine peste cap in miscarea de retragere (du-te) si practic se pliaza pe el insusi, acoperind nervi care altfel ar fi ramas in contact continuu cu vaginul. Doar pe miscarea de apropiere (vino), cel necircumciz se decaloteaza complet si are contact cu vaginul cu toata suprafata sa. Practic, desi necircumcis e mai sensibil si are mai multi nervi, cel circumcis ii are suficient de mai bine pozitionati pe cei ramasi incat sa compenseze acest fapt.

Ce vreau sa zic in cele din urma este ca dilema de care e mai bun in timpul sexului este mult mai gri decat pare la inceput. Nu totul este negru pe alb, mai multi nervi egal mai multa placere. Trebuie sa iei in calcul ca fiziologia difera si ea de la individ la individ si ce iti place tie poate nu place altuia si invers. Pentru unii poate senzatia penisului expus permanent si tipul de sex pe care il pot experimenta asa se simte mai bine. Din pacate, odata ce ai ales asta nu poti sa te intorci la a fi necircumcis, dar per total opinia si experienta mea este ca diferentele sunt suficient de mici in practica intrucat sa nu conteze cum o ai, cu preput sa fara.

8 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Circumcizia sau operatia de fimoza, în termeni medicali, se face atunci când există o problemă la nivelul glandului. Niciun bărbat nu o face de placere. E un mit ca nu mai simti placere in timpul actului sexual. Prin operație se îndepărtează excesul de piele, deci nu are de a face cu plăcerea.

| anonim_4396 explică (pentru Denisa0954):

Are de a face, sunt sigur de asta. Prin circumcizie inlaturi pielea care tine organul sensibil in actul sexual. avand multe terminati nervoase evident.
Nu sunt expert dar imi dau seama ca chiar are legatura cu placerea sexuala

| Denisa0954 a răspuns (pentru anonim_4396):

Terminatiile respective exista indiferent daca exista acea piele sau nu. Nu sunt băiat, dar din punct de vedere logic si anatomic nu cred că are de a face

| anonim_4396 explică (pentru Denisa0954):

Mai documenteaza te te rog, are de a face!

| anonim_4396 explică (pentru Denisa0954):

Pentru ca din ce am citit se pierde sensibilitatea, adica nu se mai simte la fel, se ingroasa pielea aceea ca un sistem de protectie, bla bla. nu stiu sa explic foarte bine.

| Denisa0954 a răspuns (pentru anonim_4396):

In orice caz, concluzia este ca operatia nu se face de placere, ci de nevoie. Nu este o alege. E o necesitate

| jj7700 a răspuns:

Eu am facut circumcizia din preferinta personala acum 6 ani si sunt foarte multumit de ea. Sexul este cel putin la fel de placut ca inainte si nu simt ca am pierdut nimic din placere. Sunt multe exagerari si afirmatii false pe internet despre circumcizie ca este un subiect foarte contestat in SUA unde baietii sunt circumcisi la nastere in majoritatea cazurilor din motive de igiena si cultura. Oamenii care se opune circumciziei din perspectiva etica si a lipsei de consimtamant a minorului recurg la minciuni si inventii despre diminuarea placerii sexuale in incercarea de a convinge parintii sa nu mai apeleze la ea. Una e cand ii zici unei mamici ca ar trebui ca baiatul sa alesga el si alta e cand o sperii mintind ca nu va mai simti nimic la sex. A doua varianta are sanse sa descurajeze mai multi oameni, chiar daca e falsa.

| anonim_4396 explică (pentru jj7700):

Nu am observat neaparat o descurajare dar e clar ca nu e neeaprat natural sa faci circumcizie. Multi fac asta si ca le e lene sa pastreze o igena. Discutau niste baieti ca fac candidoza si le-ar fi mai usor sa faca operatia de circumcizie.
Da ba frate, acum pe bune, si eu am avut si ma pot spala in fiecare zi acolo jos.
Pe tine nu te judec, probabil ai avut nevoie de asa ceva, Dar nu prea pot intelege din punct de vedere logic cum simti la fel, Eu de exemplu cand penisul meu este decalotat, nu suport sa ating cu nimic, sensibilitatea este mare, terminatii nervoase probabil mai multe, de aici venisem cu ideea ca scade sensibilitatea...deci nu inteleg cum ar putea fi la fel.

| jj7700 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am avut nevoie de operatie. In cazul meu a fost mai mult pe considerente estetice si practice. Imi place mai mult cum arata si ma simt mai bine cu ea expusa asa.

Revenind la sensibilitate, eu cred ca faci confuzie intre sensibilitate si placere. Nu tot ce e sensibil e si placut. Uite chiar in cazul tau zici ca te doare cand il atingi decalotat. In timpul sexului sunt sanse sa te jeneze asta daca nu porti mereu prezervativ, deci nu este ceva tocmai pozitiv. Se va densensibiliza si la tine intr-o oarecare masura cu timpul, dar cred ca intelegi ca sebsibil nu e neaparat si placut.

Sa iti dau alt exemplu, ochii sunt foarte sensibili, dar pun pariu ca nu iti place sa iti atingi ochiul cu degetul. La fel pentru pielea de sub unghii.

Da, dupa circumcizie se duce o oarecare parte din sensibilitate, dar asta nu a diminuat placerea in cazul meu. Odata ce penisul este in erectie si este umezit, fie natural prin secretii vaginale, fie prin lubrifiant, senzatia este la fel de placuta ca inainte. As zice chiar ca poate am un control ceva mai bun al orgasmului ca senzatia este mai uniforma si nu ai suisurile si coborasurile alea mari de sensibilitate cand se decaloteaza automat si se acopera la loc pe miscarea du-te/vino din timpul sexului.

Iar cu terminatiile nervoase, este adevarat ca numarul lor scade ceva, dar in acelasi timp mai multe terminatii nervoase peste un anumit prag nu inseamna mai multa placere neaparat. Sunt doua mecanisme aici:

1) Terminatiile nervoase ramase in gland si bucata de preput ramasa pana in linia circumciziei (partea mai deschisa la culoare daca te uiti la poze) sunt mai mult decat suficiente sa te satisfaca. Placerea nu e data de numarul absolut de terminatii nervoase, ci de densitatea lor. Daca te gandesti la penisul decalotat necircumcis si il compari cu cel circumcis si te uiti de la linia operatiei in sus (in general 2-3 cm sub gland), ambele penisuri au aceleasi terminatii nervoase si aceeasi densitate a lor de la operatie pana in varful glandului, adica fix pe partea care intra mereu in vagin, gura, fund etc. Cel necircumcis are mai multe terminatii nervoase per total, dar ele se afla de la 2-3 cm de gland in jos, spre baza penisului. Mecanica sexului face ca acele terminatii sa nu fie la fel de des stimulate in timpul penetrarii, asa ca diferenta este infima. In plus, placerea pe care o resimti din prima treime a penisului (de la linia operatiei in sus), care este aproape identica si cu si fara preput, este suficient de mare ca acel surplus de cateva terminatii nervoase mai spre baza penisului in favoarea celui necircumcis sa nu conteze notabil.

2) In cazul circumciziei se expun unele terminatii nervoase care inainte erau mai greu accesibile. De exemplu, partea frenului (atei) este foarte sensibila, dar daca te atingi atent acolo poate vei observa ca nu frenului in sine este sensibil, ci pielea din jurul si dedesubtul lui. Prin inlaturarea frenului, facilitezi accesul la acei nervi. In cazul meu, stimularea acelei zone este mai placuta acum decat inainte de operatie. Ca alt exemplu, penisul fiind practic decalotat permenanent, in timpul penetratii suprafata de contact cu peretiii vaginului este mai mare si frecarea in sine este mai mare. Pare neintuitiv, dar la un penis necircumcis preputul revine peste cap in miscarea de retragere (du-te) si practic se pliaza pe el insusi, acoperind nervi care altfel ar fi ramas in contact continuu cu vaginul. Doar pe miscarea de apropiere (vino), cel necircumciz se decaloteaza complet si are contact cu vaginul cu toata suprafata sa. Practic, desi necircumcis e mai sensibil si are mai multi nervi, cel circumcis ii are suficient de mai bine pozitionati pe cei ramasi incat sa compenseze acest fapt.

Ce vreau sa zic in cele din urma este ca dilema de care e mai bun in timpul sexului este mult mai gri decat pare la inceput. Nu totul este negru pe alb, mai multi nervi egal mai multa placere. Trebuie sa iei in calcul ca fiziologia difera si ea de la individ la individ si ce iti place tie poate nu place altuia si invers. Pentru unii poate senzatia penisului expus permanent si tipul de sex pe care il pot experimenta asa se simte mai bine. Din pacate, odata ce ai ales asta nu poti sa te intorci la a fi necircumcis, dar per total opinia si experienta mea este ca diferentele sunt suficient de mici in practica intrucat sa nu conteze cum o ai, cu preput sa fara.