| Bebej839 a întrebat:

am facut sex si s-a rupt prezervativul, a ejaculat, si dupa 20 de minute am baut (pastila de a 2 zi) am facut asta si nu eram in zilele "periculoase" Adica ovulatia...inainte de a face asta ma dureau putin sânii ca trebuie sa-mi vina ciclu, si acum mai tare ma dor...
Sunt sanse sa raman însărcinată?
Pastila se numeste escapelle si nici o ora nu trecuse de cand am bauto dupa ce s-a intamplat tot
Mie foarte frica

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai afirmat urmatoarele : ''am facut asta si nu eram in zilele "periculoase" Adica ovulatia...inainte de a face asta ma dureau putin sânii ca trebuie sa-mi vina ciclu, si acum mai tare ma dor'' Reiese ca sexul a fost intretinut cu cateva zile inainte de momentul pornirii menstruatiei adica in timpul celor 9-10 zile care reprezinta faza PERIOADEI INFERTILITATII ABSOLUTE a oricarui ciclu menstrual, indiferent de tipul sau de lungimea acestuia. In aceste zile formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA chiar si daca sperma este ejaculata IN VAGIN de fiecare data in mod intentionat, voit. Fiindca formarea sarcinii a fost ABSOLUT IMPOSIBILA se poate afirma/spune in mod sigur si fara a gresi ca folosirea pastilei contraceptive Escapelle a fost cu totul IRESPONSABILA adica ABSOLUT INUTIL fiindca in acel moment era posibil ca sexul sa fie intretinut fara protective. In aceste ultime zile ale ciclului menstrual formarea sarcinii era in proportie de 100% IMPOSIBILA chiar si in cazul in care SPERMA ar fi fost ejaculata in mod voit IN VAGIN. Prin lipsa voastra de informare exacta si corecta ai reusit sa-ti bati joc atat de sanatatea ta cat si ''performanta'' de a-ti deregla ciclul menstrual pe termen lung, ceea ce iti va provoca mari ''dureri de cap'' foarte multe si ceea ce-i si mai grav...complet inutile. Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Nu poti sa ramai insarcinata daca ai luat pastila de a doua zi si nu ai fost nici in perioada fertila.

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici ...Nu poti fi gravida.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca ai luat pastila aia nu sunt sanse sa ramai insarcinata, dar pe viitor cand esti cu 4 zile inainte de ciclu nu mai lua aiurea pastila escapelle ca atunci nu poti ramane insarcinata.