| MindExplode a întrebat:

am avut contact sexual si s-a rupt prezervativul.M-am dus repede la farmacie si am luat Escapelle(pastila de a doua zi). Am bauto dupa 3 ore.Sunt sanse sa raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Șansele sunt de 0, 01% din cazuri. Mare grijă pe viitor, folosiți prezervative de calitate, atenție la manevrare și să fie și în termen.
Pilula de urgență se administrează de maxim 2 ori pe an, nu este un contraceptiv permanent.
Pa, pa.

6 răspunsuri:
| stejara2 a răspuns:

Nu ai sanse sa ramai insarcinata! Dar ai grija ca abia dupa 6 luni o mai poti refolosi ca metoda, dar daca crezi ca prezervativul nu e de ajuns, foloseste si anticonceptionalele c metoda de contraceptie, bineinteles, prescrise de medic, caci difera de la femeie la femeie, si de la o anumita varsta se folesesc alt tip.Succes!

| bunica18 a răspuns:

Http://www.adevaruldespreavort.ro/......zervativul

informati-va inainte sa inghititi tot felul de pilule...

| simiy a răspuns:

Nu sunt sanse.

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Pastila de a doua zi intra in categoria contraceptiei de urgenta. Sarcina nedorita poate fi astfel evitata. Ea isi face efectul prin alimentarea organismului cu o explozie scurta si puternica de hormoni sintetici. Aceasta explozie hormonala schimba ritmul hormonal al corpului femeii, ritm ce ajuta la instalarea unei sarcini. Pastila de a doua zi face imposibila instalarea unei sarcini prin faptul ca:

ea nu lasa ovulul sa paraseasca ovarul;
impiedica fecundarea spermatozoizilor cu ovulul;
impiedica embrionul sa se instaleze in uter.

| Mell1321 a răspuns:

Nu ramai.

| papusapapusa99 a răspuns:

Eu zic ca nu ai sanse daca ai luat pastila nu are cum sa mai ramai data viitoare mai mare grija:*bafta