| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare daca se poate va rog sa-mi da-ti un sfat.Sunt impreuna cu iubitul meu de aproape 6 luni de zile, iar el tot imi repeta ca ar dorii sa faca dragoste cu mine. El are 20 de ani iar eu 16 ani si i-am spus ca nu-mi doresc inca sa-mi incep viata sexuala, m-a inteles si a zis ca o sa ma astepte pana in momentul potrivit si ma simt eu pregatita.De fiecare data cand vine la mine incearca sa ma faca sa ma simt bine, dar cateodata atingerile lui imi provoaca o stare nu stiu cum sa zic parca, cad intr-o depresie si nu mai pot sa scot nici un cuvant, nici sa ma misc nu mai pot si imi vine sa plang. Oare de ce? Va rog sa-mi raspunde-ti. Voua vi s-a mai intamplat asa ceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Este un semn că nu ești pregătită emoțional să mergi mai departe.
De aceea ai și o astfel de stare.
Dacă este un băiat care are mai multă experiență, știe ce să întâmplă cu tine și trebuie să ia lucrurile mai ușor.
Viața sexuală o începi cel puțin după vârsta de 18 ani, atunci ești și majoră, percepi lucrurile altfel.
Sunt momente în viață, dacă nu ești atentă, pierzi într-o secundă tot ce ai clădit în ani de muncă.
Deci mare grijă. Tu trebuie să te pui pe primul loc, nu te va pune nimeni cât de mult te-ar iubi sau respecta.
Să ai grijă de tine.
Pa, pa.

15 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Daca te iubeste o sa inteleaga cu nu vrei o relatie bazata pe sex. Viata sexuala ti-o incepi cand vrei si nu cand are el chef. Nu il lasa sa isi faca iluzii.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E normal sa te simti asa, dar daca el te iubeste, te intelege si te v-a astepta pana cand vei fi pregatita sa faci acest pas. Felicitari pentru decizia ta, fii convinsa ca e cea mai buna avand in vedere varsta pe care o ai.

| zeeeeeex a răspuns:

Tu esti pregatita dar inca nu iti doresti sa o faci... Eu cred ca tu ar trebui sa stai treci peste "infibitia" asta a ta... ca altfel nu pot sa o numesc si sa treci la urmatorul nivel cu el, pentru ca deduc ca asta va doriti aman2... Mie ca baiat nu mi s-a intamplat dar stiu cazuri similare si explicatia care o primeam era ca se simt oarecum vinovate si se gandeau sa nu faca o greseala si cred ca si tu ai aceeasi problema. Daca te gandesti nici un baiat no sa fie CEL... dar tot trebuie sa incerci odata si odata... Bye bye!

| Encore a răspuns:

Roxxy94 daca tu crezi ca exista baiat care sa astepte 1-2 pentru o fata inseamna ca este preot rolling on the floor
Parerea mea este pentru un baiat de 20 de ani sa astepte 6 pentru a face sex este mult prea mult... Daca nu vrei nu iti incepi, dar mai bine va despartiti daca tu crezi ca el sta in continuare fara sex... eu ma indoiesc... totusi 6 luni straight face

| Criiss16 a răspuns:

Daca el chiar te iubeste si tine la tine, o sa inteleaga ca nu esti pregatita sa faci sex acum, si o sa te astepte pana cand o sa fii pregatita pentru asta.

Salutari.happy

| danutza a răspuns:

Nu te arunca... tinete binewinking
Nu crezi ca daca insista asa mult el sta cu tine doar pentru al satisface happy

| Guitarlove a răspuns:

Eu zic ca ai luat o decizie potrivita, de a nu-ti incepe viata sexuala la varsta de 16 ani. El este major, poate ca la el incepe sa fie o oarecare dorinta.Nu ai de ce sa intrii in depresie.Este un pic ciudat. Daca te atinge inseamna ca te iubeste.Si tu il poti atinge cum face el, dar e bine sa mentii o limita.Nu trebuie sa intrii in depresie pentru niste lucruri pe care el le face pentru.ca te iubeste.Inca o dovada pe care ti-a dat-o este aceea ca a zis ca te asteapta pana te simti pregatita.Deci n-ai de ce sa-ti fie teama.Succes! kiss

| muffin94 a răspuns:

E si normal deoarece nu esti pregatita pentru asa ceva. explica-i ca cel mai bine e sa mai asteptati 1-2 ani pana sa va incepeti viata sexuala. daca te iubeste cu adevarat si tine la tine te va intelege si te va astepta si mi se pare ca ati petrecut prea putin timp impreuna ca deja sa va incepeti viata sexuala.trebuie sa tina cont faptul ca el e major, dar tu inca esti minora si daca va incepeti viata sexuala si nu va protejati exista posibilitatea sa ramai insarcinata si dupa aceea va trebuie sa-si asume responsabilitatea.stai linistita daca te iubeste sincer totul va fi ok.

| patricia_1074 a răspuns:

Dupa parerea mea...eu nu cred ca el ar dori neaparat o relatie bazata doar pe sex...chiar nu cred...asta daca in general se poarta frumos cu tine si daca te respecta! mie mi se pare absolut normal ca el sa vrea sa fie cu tine si sa te atinga...pentru ca asa se intampla cand esti indragostit... el chiar te doreste! la 20 de ani e mai mult decat normal sa vrea sa faca dragoste cu tine! chiar daca pe tine te sperie lucrul asta! te inteleg foarte bine.si eu am trecut prin asa ceva... dar crede-ma ca si tu cand o sa ai 20 de ani...nu vei mai gandi asa si vei intelege ceea ce vrea acum prietenul tau de la tine! asta e realitatea...asa e de cand e lumea... dar asat nu inseamna ca tu esti nevoita sa faci acest pas...eu doar ti-em explicat cum e situatia si am incercat sa te fac sa-l intelegi si pe el! bafta...si ai grija de tine!

| Ianaaable a răspuns:

Cred ca inteleg ce simti. si eu am patit la fel.
Te simti asa pentru ca el vrea sa grabeasca "venirea momentului", incearca sa te faca sa te simti bine ca sa te hotarasti mai repede. doar ca aceasta incercare te indeparteaza putin de el.ar trebui sa vorbiti si sa-i explici ca o sa se intample [app chiar vrei asta?] numa` el trebuie sa aiba rabdare [daca tine la tine] si incet incet o sa-ti dai drumul si tuhappy succes!happy

| florinel_8849 a răspuns:

Pazeste perja ca e pericol dragostea trece prin stomac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa vorbesti serios cu el. Daca te iubeste cu adevarat te va astepta si nu iti va mai face nici o propunere. Daca are puterea sa te astepte macar 1-2 ani pentru asta, e mai mult decat ok. Macar pana la 18 sa mai astepti. Parerea mea. Convinge-l ca atunci cand vei fi pregatita, ai sa-l "abortezi" tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-a dovedit de multe ori ca ma iubeste chiar si prin faptul ca este dispus sa ma astepte. A zis ca este dispus sa ma astepte si 5 ani numai sa fie bine pentru mine pentru ca daca eu sunt bine atunci si el se simte bine si este fericit.Inteleg ca vrea sa faca dragoste cu mine si am momente cand si eu imi doresc acest lucru dar cateodata imi doresc nici sa nu ma atingastraight face. Oricum il iubesc si ma iubeste de asta sunt sigura si nu cred ca sta cu mine doar ca sa-l satisfac...va pup:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasa-te atinsa(iubita)...

Bucurate k o face...nu plange... daca ti-a promis k actul in sine nu se va intampla asa va fi...
Atingel si thu,,, jucati-va...sarutati-va in tot felul si lasate purtata de val cand esti cu el...pastrand o limita...big grin deci nu intra in panik daca nu vrei sa o faci,, n-o fa dar lasa- macar sa te atinga si sa te sarute...alfel risti sa il pierzi... pipail si u p el o sa ii placa...pe spate la abdomen .musca-l de buze...va fi bine o s vezi

app felicitari pentru decizia luata,,, e bine ca nu ai cedat...si eu am 16 ani si el are 20...ne "prostim" impreuna...ne pipaim, ne piscam

ne sarutam dar faza cu sexul... o mai asteptam...

Encore eu cred ca cel care iubeste e dispus sa astepte :p p:p:p:p

TE POP ROXXXX
BAFTA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc la toti pentru raspunsurile date si pentru sfaturile oferite, am sa tin cont de elehappy:*. O sa incerc sa fiu mai relaxatahappy.Stiu ca ma iubeste si mi-a spus de la inceput ca daca ar fi vrut doar o relatie bazata pe sex ar fi incercat de vreo 2-3 ori si daca ar fi vazut ca nu merge treaba mi-ar fi cerut sa ne despartim, dar nu asta vrea pentru ca ma iubeste.Este dispus sa ma astepte pana cand voi fi pregatita sa fac pasul acesta. m-a asigurat de chestia asta.Inca de la inceput m-am facut inteleasa si i-am explicat ca nu am de gand sa-mi incep viata sexuala pana la 18 ani sau chiar dupa 18 ani si a fost de acord sa ma astepte...Il iubesc si ma iubeste:X...Va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi:*.Va pup:*