| bluestrawberries a întrebat:

Am o problema. Sunt intr-o relatie de 1 an cu un baiat cu 4 ani mai mare ca mine. De o luna si jumatate a plecat in Londra, la tatal lui, acesta fiind foarte bolnav nu mai are mult de trait si el trebuie sa invete ce trebuie sa faca pentru a duce firma mai departe. Problema e distanta, ma simt foarte ciudat de la o vreme, sunt mereu cu capul in nori. Nu prea stiu cum sa va explic ce simt, cert e ca e o stare foarte naspa, sentimente contradictorii-dor, plictiseala, iubire, nepasare, cateodata sunt si foarte stresata si incep sa plang, mai ales de ceva timp am si slabit. Nu stiu ce e cu mine, nu stiu ce simt, nu stiu ce vreau, imi vine sa urlu. Parca nici el nu ma intelege si imi mai spune ca am fost prea alintata. Ajutati-ma cu niste sfaturi, orice. Va rog! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Sfaturi...
Inteleg cat de greu iti este,dar ar trebui sa te gandesti si la el,sa stii.
E singur si intr-o situatie ingrozitoare,tatal lui este pe moarte,tu cum te-ai simti intr-o asemenea situatie?
In afara durerii pe care o simte,mai are si o raspundere enorma pe umeri,fiind nepregatit sa ia fraiele unei societati in maini,atat de tanar...
Iar tu plangi de dor,sincer,cred ca-i e foarte greu sa mai gaseasca putere si rabdare sa te tot consoleze.
Oricat de mult i-ai lipsi,el se pregateste sa-si inmormanteze tatal si sa devina un om de afaceri si trebuie sa reziste cu orice chip!
Nu crezi ca ar fi o reala dovada de iubire si loialitate sa-i fi alaturi?
El asteapta sa-i dai putere si curaj,pentru ca si-a extenuat orice rezerva,isi cauta echilibrul in omul lui iubit si nu-l gaseste... ajuta-l,nu-l sabota!
De altfel,sa fim realisti,din toamna vei fi si tu la Londra,asa ca va fi mai usor,veti putea fi din nou impreuna si ce-a mai ramas? Trei luni sunt nimic,in fata bucuriei sa va revedeti si sa fiti iar impreuna!
Iar,pana atunci,multe se pot schimba,stii bine!
Stiu ca esti obosita,stiu ca ti-ai pierdut rabdarea,stiu ca ai nevoie de o luuunga imbratisare si o mare liniste, dar trebuie sa rezisti si sa-l ajuti si pe el sa reziste.
E proba de foc a relatiei voastre, daca o depasiti cu bine, greu sa va mai desparta ceva.
Reflecteaza la ce ti-am scris.
Poate iti va fi de folos.
Si, curaj!

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

A spus bine el.

| NameHarris a răspuns:

Pai o sa stai ceva tim departe de el da totusi se va intoarce sau vei pleca tu la el nu este sfarsit de lumehappy

| petrescuionut a răspuns:

Pai ea si vorbeste cu el acele sentimente te slabesc pentru ca il iubesti si nu poti sa stai fara el incearca pana se rezolva tot iti sugerez sa nu-l disperi cu acest motiv distanta pentru ca el trece prin ceva mai dificil acum bafta

| Copili?? a răspuns:

Nu esti alintata. E normal ca odata ce il iubesti sa te simti aiurea. Si fostul meu prieten a lucrat in afara si aveam exact aceiasi stare de fiecare data cand pelca chair daca imi explica ca nu se intampala nimic rau.
E greu sa stai la distanta de eprsoana iubita, si cand tii si mult la el e si mai greu si sa stii cand are si probleme cu tatal sau si are de tinut o firma pe umeri, nu e ok.
Tu ar trebui sa nu te mai simti prost si aiurea si toate starile. Incurajaza-l, stai aproape de el sufleteste si ajutal cu orice sfat.

| bluestrawberries explică:

O sa plec si eu pentru ca din toamna incep scoala acolo. Am mai fost de doua ori pana la Londra, dar foarte putin, numai in week-end-uri.

| sofisis a răspuns (pentru bluestrawberries):

Pai si daca tot te duci si tu acolo in cateva luini, ce-ai de disperi asa si te dai de ceasul mortii? Ia de te calmeaza si fa ce ai de facut ca sa te pregatesti pentru viitoarea plecare.

| Melly98 a răspuns:

Daca a plecat sa stea acolo pentru cateva luni nu e cazu sa te stresezi atat, iti lipseste si normal e iubitul tau. Trebuie doar sa ai rabdare si sa nu te pripesti in privinta sentimentelor.De obicei cand nu mai stii ce simti inseamna ca incepe sa nu iti mai placa asa de mult de persoana respectiva si pana la urma sentimentele dispar.
Daca a plecat si nu se mai intoarce las-o balta. Tine minte " Daca iubesti pe cineva cu adevarat lasa-l sa plece, numai daca se va intoarce la tine vei stii ca e al tau".
Dar noi nuprea ne putem da cu parerea nu te cunoastem nici pe tine nici pe el. Trebuie sa vorbesti cu el serios sa vedeti cum sta treaba si vedeti voi. In caz de despartire trebuie sa fii tare. big grin
Relatile la distanta nu tin si nu aduc la nimic bun " crede`ma am trecut prin asta" mai mult suferi si dupa ce se termina vei zice ca ai fost o proasta ca ai stat atata timp cu el si nimic... cand puteai avea ceva real...