| Lov3AndHat3 a întrebat:

Am si eu o intrebare.deci mie nu mi-a mai venit menstruatia din luna octombrie iar acum suntem in ianuarie si de vreo 3 zile imi curge ceva maro dar este foarte putin. ce poate fi?

Răspuns Câştigător
| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Pai nu trebuia sa astepti pana acum,daca ai avut contacat sexual neprotejat,asteapata te la un bebe,iar daca nu,pot fii dereglarii hormonale.
Astea sunt cea de a doua cauza a amenoreei.
Dar tu,du-te neaparat la dr,pentru ca trebuie sa stii ce ai.
Deci daca ai avut contact sexuala neprotejat,du-te si cumpara ti un test,vezi ce ti iese,dar n u amana cu dr.
El e singur care iti poate spune exacat,cauza intarzierii menstrei, pentru ca, difera de la femeie la femeie.
Numai bine!

| Lov3AndHat3 explică (pentru AIRIUS):

Am avut contact sexual neprotejat de curand, insa prietenul meu a avut grija si in plus nu am alte simptome de sarcina.de fapt mai este oboseala dar asta cred ca este din cauza programului zilnic...

| AIRIUS a răspuns (pentru Lov3AndHat3):

Da iubita,eu te inteleg,dar sa stii ca pentru a se dezvolta o sarcina,si o picatura de sperma este folositoare, daca ajunge in vagin.
Oricum du-te la dr, numai bine si sanatate!

11 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Dacă ai întreținut relații sexuale neprotejate, sau dacă prietenul tău a ejaculat în preajma vulvei tale, trebuie exclusă o sarcină printr-un test de sarcină. Dacă știi seigur că nu se putea întâmpla, atunci e posibil să fie o problemă hormonală pentru care te poți adresa unui ginecolog, scurgerea maro fiind un fel de sânge coagulat. Secreții vaginale maronii, cu miros neplăcut pot să apară în anumite infecții ginecologice.

| Sweet111 a răspuns:

Pai daca nu ai avut relatii sexuale nu ai de ce sa iti faci griji, acesta e un fel de semn ca iti vine menstruatia, de fapt multe ori se intimpla ca inaintea menstruatiei sa iti curga acest lichid si mie mi se intimpla citeodata sa-mi intirzie cu mult ciclul deoarece primii citiva ani nu vine regulat!

| doc69 a răspuns:

Cati ani ai si de cand ai menstruatie? la inceput fara o viata sexuala regulata menstruatia vine cand cum de aia si vorba aia cu. regulatul...cel mai corect este sa te duci la mmedicul mginecolog si sa iti puna un diagnostic.cu trimitere de la medicul de familie

| EdiiThxoxo a răspuns:

E inceputul menstruatiei!

| EvaLove a răspuns:

Daca ar fi avut grija si-ar fi pus prezervativ. felicitari o sa fii mamica. cati ani ai?

| Lov3AndHat3 explică (pentru EvaLove):

Am 16 ani.dar dupa cum am spus mai devreme, nu am alte simptome de sarcina.

| EvaLove a răspuns (pentru Lov3AndHat3):

Ar trebui sa faci un test. nu in toate cazurile se manifesta simptome. unele femei isi dau seama ca sunt insarcinate de abia in luna 5a. Cu cat vezi mai repede care e problema cu atat mai bine. Chiar sper sa nu fii insarcinata :* eu am 18 ani si imi este atat de frica de o sarcina nedorita. nu am facut niciodata sex fara prezervativ. Ma gandesc sa iau anticonceptionale. pe viitor incercati sa va protejati >big grin

| zuzuu97 a răspuns:

Asaa e la inceputul menstruatiei...stai kalmaa nu e nimic anormal:*

| nicoletacoroiu a răspuns:

Stai linistita, este ceva normal.Asa se intampla si eu am fost ca tine de ingrijorata.