| Sophia1989 a întrebat:

Am si eu o intrebare la care as ruga daca se poate raspuns urgent...
In data de 20 septembrie (prima zi de menstruatie) am avut contact neprotejat. In data de 18 octombrie mi-a venit menstruatia. In data de 3 noiembrie am facut un test de sarcina shure chek (prima urina de dimineata ) care a iesit negativ. Mentionez ca folosesc anticonceptionale milligest pe care le-am luat in fiecare zi fara a uita vreuna insa nu le-am luat la ore fixe intotdeauna (3-4 ore ). Este posibila in aceasta situatie o sarcina? Am fost protejata de anticonceptionale in cele 7 zile de pauza?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele te protejeaza in mod egal in toate zilele, chiar si in perioada de pauza. In mod normal, nu esti insarcinata, dar, dupa cum stii, nu exista nici o metoda de contraceptie 100% sigura. Totusi, tinand cont de situatia expusa de tine, riscul de sarcina e practic zero, sau in tot cazul neglijabil.

1 răspuns:
| lencikk a răspuns:

Eu nu cred ca esti insarcinata dar nu sunt doctor mai fa maine dimineata pe nemancate un testkiss sa fii sigura