| Suzana2 a întrebat:

Am și eu o întrebare, pe 18 Septembrie am făcut un avort prin aspirație iar totul a decurs bine am fost și la control iar doctorul a spus ca nici nu se vede ca am făcut avort... pe data de 5 Octombrie am avut contact sexual neprotejat iar de frica sa nu rămân din nou am luat la nici o ora de la contact pastiluță escappel. Acum suntem deja in 1 Noiembrie iar eu nu am nici un semn de menstruație. Menționez faptul ca am făcut acum 5-6 zile test de sarcina și a ieșit negativ... pot fi din nou însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am transmis in urma cu ceva timp raspunsul urmator :
,, Exista o foarte mica posibilitatea ca dupa trecerea a numai 18 zile de la data efectuarii intreruperi de sarcina prin metoda aspiratiei, sa fi ajuns din nou in zilele primei perioade fertile de dupa avort, insa in mod real o asemenea probabilitate este destul de mica dar nu si imposibila. D.p.d.v. strict teoretic se poate considera ca probabilitatea de a se fi putut forma o sarcina si astfel sa devii insarcinata ar fi fost foarte mica spre imposibila, dar aceasta posibilitate de o noua sarcina dispare definitiv din momentul administrarii pastilei Escapelle. Insa in orice caz, un astfel de comportament ilogic si irational, se poate aprecia ca fiind unul complet IRESPONSABIL Multa sanatate!''
Se pare ca am avut dreptate in privinta efectelor nefaste provocate de a cea pastila bllestemata si nenorocita. Probabil ca ciclul tau menstrual a fost intr-o masura mai mare, mai intensa, mai grav dereglata. Sanatate!

| Suzana2 explică (pentru corbulalbrosu):

Știu și va mulțumesc mult pentru toată răspunsurile pe care mi le-ați oferit dumneavoastră dar sunt puțin cam inghrijorata ca nu apare menstruația.

6 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Dupa un avort si o pastila de a doua zi exista sanse mari sa ti se fi dereglat perioada de sangerare. Orice interventie vine si cu reversul medaliei. Pastila de a doua zi este recomandat sa nu se foloseasca de mai mult de doua ori in 12 luni. Daca tot nu vrei sa ramai insarcinata, incearca sa te protejezi, este mult mai sanatos sa iei anticonceptionale decat sa faci avorturi, chiar daca momentan nu se simte, mai tarziu o sa ai probleme cu uterul.

| Bondarel99 a răspuns:

Mai fata, ai făcut avort, nu ti-ai invatat lecția?

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, ti-ai introdus in corp cea mai mare bomba hormoanla care nu ar fi trebuit luata! Aia se ia odata in viata, numai in caz de urgenta.
Unul din multiplele efecte secundare majore ar fi: ciclul care vine cand are el chef, pe o perioada de 6-12 luni, nemaiputandu-se estima sau calcula ovulatie, perioada fertila si urmatorul ciclu menstrual.
Oare nu stiai ca prezervativul este singura protectie care nu are efecte secundare? De ce nu-l folositi?
Nu musca, nu doare, nu manaca, nu are efecte secundare, te protejeaza impotriva unei sarcini, dar si impotriva bolilor cu tarnsmitere sexuala si costa foarte putin.
Daca iti pretuiesti sanatatea, nu mai accepta niciodata sex fara prezervativ!
Oricum, la acest moment ai de ales doar 2 variante, fiind in situatia de a ramane insarcinata in orice momnet, din cauza bombei hormonale pe care ti-ai bagat-o in corp acum 3 saptamani.
Variantele sunt:
- faci sex cu prezervativ la absolut orice partida sexuala pe urmatoarele 6-12 luni, pana se regleaza sigur, ciclul menstrual
- ori nu mai faci sex deloc

| elaventurero a răspuns:

De Durex nu s, a auzit în Vascautii din deal? Ohhh Doamne. Puneți sterilet ...atâtea metode. In mileniul asta...

| Issabelle6789 a răspuns:

Nu iti spun cu rautate dar chiar crezi ca merita ca pentru un moment de placere sa platesti asa grav? Pentru toata viata? Sa nu mai poti avea copii niciodata...De ce faci neprotejat? Daca vrei neprotejat mergi la ginecolog sa iti dea anticonceptionale si sa le iei corect.Eu am facut neprotejat si pentru mine nu e o mare diferenta dar am luat doua boli cu transmitere si de atunci m-am invatat minte! Am avut noroc pentru ca am scapat usor de acele boli. Dumnezeu mi-a aratat greseala si eu acum nu o voi mai repeta!