| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei care stiu limba italiana! Locuiesc in Italia si problema mea ar fi ca m-am indragostit de un (foarte) tanar dentist la care m-am dus timp de 2 luni! La prima mea vizita la cabinet am fost insotita de un amic,dentistul crezand ca este sotul meu. Cu toate acestea,am vazut din partea lui semne ca m-ar placea,pe care nu le voi enumera aici. Eu fiind prea timida nu am putut sa actionez in vreun fel. Si sunt sigura ca el habar nu avea ca eu m-am indragostit de el. Intr-o zi l-am cautat pe Facebook si i-am facut o solicitare de prietenie. Am asteptat sa imi accepte,insa nimic, Mi-am dat seama ca el nu isi foloseste contul de Facebook. Aveam de gand sa ii marturisesc acolo ce simt pentru el. Am sunat pe nr-ul de fix de la cabinet, in speranta ca voi reusi sa ii spun la telefon. A raspuns tatal lui(el fiind tot dentist si lucrand la acelasi cabinet), mi-a spus ca fiul nu este in acel moment, sa revin intr-o alta zi cu un telefon. La nici 2 minute dupa incheierea discutiei telefonice cu tatal lui,m-a sunat fiul lui. I-am spus ca am o problema serioasa ce nu este legata de dinti si ca doresc sa discut cu el,i-am cerut nr-ul de mobil,insa nu a vrut sa mi-l dea. A insistat sa ii spun problema si i-am spus asa `problema mea este ca m-am indragostit de tine`,bineinteles in limba italiana. El a scos un sunet ca si cum ar fi fost placut surprins,a facut o pauza de cateva secunde si mi-a spus `mi dispiace,sono a posto,sono impegnato`,apoi ceva de genul ca daca am o problema sa ma duc la cabinet,ei sunt acolo. Acum nelamurirea mea ar fi in legatura cu raspunsul lui, oare a vrut sa zica ca este ocupat si sa ma duc la cabinet sa vorbim acolo? Sau ca are pe altcineva? Eu eram aproape sigura ca nu voi primi un refuz din partea lui, datorita gesturilor pe care le-a facut in timpul vizitelor la cabinet. Si imi este greu sa cred ca are o iubita din moment ce pe Facebook apar doar poze in care el este cu prieteneii in vacante si peste tot, nu am vazut sa aiba o iubita.

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sigur el este deja casatorit, poate are si copil, nu mai crede tot ce e pe Facebook, tu de cit timp esti in Italia? Stii bine limba? Eu cred ca acest dentist flirteaza cu tine cand este singur, poate de față cu tatal lui nu se comporta asa, si l-ai deranjat sunindu l la cabinet si raspunzind tatal sau, sigur are de dat ceva explicatii bătrînului, Tu ce vârsta ai? Si ce astepti de la el? Tu crezi ca el te iubeste? S au se joacă cu sentimentele tale, intreaba te serios sa nu suferi mai incolo cand vei descoperii adevarul ca poate el are deja nevastă.

| DeniseMarie a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu este casatorit, nu are nici copil. Are 28 ani. Stii limba italiana? Stii ce semnifica raspunsul lui?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru DeniseMarie):

Nu stiu limba italiană

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai facut o gafă sunândul la cabinet asa fara sa fie o urgență, l ai sunat sa i spui un sentiment de al tau care sigur el l a considerat o copilărie si o imaturitate din partea ta, ti ai pierdut capul după el sau ce, sigur in România daca mergre ai la cabinet nu facea i asa ceva, dar fiind italian ce ai zis, gata, ăsta e, mi-a pus Dumnezeu mîna in cap, al meu esti nenea dentist. Ce vârstă ai? Trezeste te la realitate nu mai visa cai verzi pe pereti. Nu tot ce vezi in filme este real, acolo e fictiune, multă fantezie.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai mai pus intrebarea asta de 3 ori in data de 17 si 21 noiembrie.
Mergi inapoi si citeste raspunsurile!

| amyleemuffly03 a răspuns:

Locuiesc in Italia de 6 ani ' 'mi dispiace sono apposto, sono impegnato '' inseamna ca ''imi pare rau, sunt ocupat intr-o relatie''

| DeniseMarie a răspuns (pentru amyleemuffly03):

Eu stiam ca sono a posto inseamna sunt bine, la impegnato am niste dubii pentru ca cel mai des este folosit cu semnificatia ocupat. de aici si nelamurirea mea, daca omul mi-a spus ca este intr-o relatie sau doar ocupat in acel moment!

| amyleemuffly03 a răspuns:

Tu ai inteles foarte bine ce ti-a zis el,tu ai inteles ca e ocupat intr-o relatie, de asta postezi postarea asta de o mie de ori, ca sa vezi daca este vreun prost sau vreo proasta care sa te consoleze aiurea si sa iti zica ca (''a zis ca e ocupat ca are treaba si etc '') ei iaca **** cu p mare, lasa baiatul in pace ca e la mintea prostului sa nu intelegi ca a zis ca e intr-o relatie, plus ca te-ai facut si de tot rahatul ca l-ai sunat si i-ai zis asa ceva, trebuia sa astepti sa vezi daca si el te place... si numai posta intrebarea asta de o mie de ori ca daca o mai vad vreo data ii dau raport

| Jaquelineeremia a răspuns:

Ți-a spus ca ii pare rău dar are treaba, tatăl meu este italian si am învățat de la el italiana timp de 2 ani. Dacă vrei sa ii spui ce simți cu adevarat ar fi bine sa te duci si sa ii spui "ciao, scusa si c'ai multe cose da fare ma ti voglia dire che mi piace di te e voglia uscire con te un giorno pe conoscerti migliore" si ca sa nu aveți probleme mai târziu cu tatăl lui ar fi bine sa ii spui adevarul tatălui lui.

| DeniseMarie a răspuns (pentru Jaquelineeremia):

Spune-mi te rog tu locuiesti in Italia? Esti sigura ca nu avrut sa spuna ca este intr-o relatie?

| Jaquelineeremia a răspuns (pentru DeniseMarie):

Nu stau în Italia în prezent, am locuit 1 an în San Nicandro și da, sunt sigura ca a spus ca are treaba

| DeniseMarie a răspuns (pentru Jaquelineeremia):

Dar o alta persoana imi spune ca de fapt a zis ca are iubita! Eu nu stiu ce sa mai inteleg!

| amyleemuffly03 a răspuns (pentru Jaquelineeremia):

Baa tu ai invatat italiana de la tacto? ce italiana e aia la tine mai fatao? parca e araba, va mai dati si mari si tari ca stiti italiana, stiti un rahat ....eu sunt de aproape 7 ani in it am facut scoala aici si stiu sigur ca baiatul i-a zis ca e intr-o relatie, eu nu stiu ce puii mei tot cauta femeia asta