| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei care stiu limba italiana! Locuiesc in Italia si problema mea ar fi ca m-am indragostit de un (foarte) tanar dentist la care m-am dus timp de 2 luni! La prima mea vizita la cabinet am fost insotita de un amic,dentistul crezand ca este sotul meu. Cu toate acestea,am vazut din partea lui semne ca m-ar placea,pe care nu le voi enumera aici. Eu fiind prea timida nu am putut sa actionez in vreun fel. Si sunt sigura ca el habar nu avea ca eu m-am indragostit de el. Intr-o zi l-am cautat pe Facebook si i-am facut o solicitare de prietenie. Am asteptat sa imi accepte,insa nimic, Mi-am dat seama ca el nu isi foloseste contul de Facebook. Aveam de gand sa ii marturisesc acolo ce simt pentru el. Am sunat pe nr-ul de fix de la cabinet,in speranta ca voi reusi sa ii spun la telefon. A raspuns tatal lui(el fiind tot dentist si lucrand la acelasi cabinet), mi-a spus ca fiul nu este in acel moment, sa revin intr-o alta zi cu un telefon. La nici 2 minute dupa incheierea discutiei telefonice cu tatal lui,m-a sunat fiul lui. I-am spus ca am o problema serioasa ce nu este legata de dinti si ca doresc sa discut cu el,i-am cerut nr-ul de mobil,insa nu a vrut sa mi-l dea. A insistat sa ii spun problema si i-am spus asa `problema mea este ca m-am indragostit de tine`,bineinteles in limba italiana. El a scos un sunet ca si cum ar fi fost placut surprins,a facut o pauza de cateva secunde si mi-a spus `mi dispiace,sono a posto,sono impegnato`,apoi ceva de genul ca daca am o problema sa ma duc la cabinet,ei sunt acolo. Acum nelamurirea mea ar fi in legatura cu raspunsul lui,oare a vrut sa zica ca este ocupat si sa ma duc la cabinet sa vorbim acolo? Sau ca are pe altcineva? Eu eram aproape sigura ca nu voi primi un refuz din partea lui, datorita gesturilor pe care le-a facut in timpul vizitelor la cabinet. Si imi este greu sa cred ca are o iubita din moment ce pe Facebook apar doar poze in care el este cu prieteneii in vacante si peste tot, nu am vazut sa aiba o iubita.

1 răspuns:
| MihaelaDart a răspuns:

Ai grija de cine te agati, sper sa te faca sa gandesti de 100 de ori inainte sa pornesti aceasta "lupta" cu cineva! Barbatii latini in general sunt romantici, desi o parte din ei sunt si afemeiati. Au pe langa ei o jumatate, desi le place, ca din natura lor sunt asa, sa faca ocheade si la altele. Daca nu vezi pe Facebook-ul lui poze cu iubita sau sotia lui, asta nu inseamna ca nu are! Poate ca nu isi etaleaza fotografiile private pe internet sau o avea albume selectate numai cativa prieteni sa le vada. Nu trebuie sa te agati de un om din primele ocheade pe care ti le-a dat. Trebuie sa-l cunosti mai intai, nu sa-i dai semne ca il placi si sa ii spui asta lui. Daca chiar vrei sa-l descoperi, mai mergi la cabinet cu probleme de dantura, nu cand nu ai, astfel ai ocazia sa te refuze. Nu trebuie sa stie el de sentimentele tale si nici sa-i arati. Fii misterioasa cu un barbat cand iti face "avansuri", fa-l sa alerge dupa tine, sa devina obsedat, nicidecum sa-i arati tu din prima sentimentele fata de el sau ca-l placi, fa-te ignoranta de el. Comunica, dar nu arata prea multe despre tine, doar asa il poti castiga si bineinteles sa-l cunosti mai bine. Sentimentele fata de el i le arati atunci cand incepe sa devina o relatie de cuplu. Asa el poate sa vrea doar o aventura cu o pacienta. Barbatii latini sunt smecheri! Am experimentat chiar pe pielea mea! Trebuie sa stii cum sa-l iei, nu sa te arunci din prima cu complimente dulce, astfel se da in spate ca racul. Fa-i jocul, dar nu in felul lui, ci in felul tau. Fii o pisica, ca asa le plac latinilor!