| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care stiu limba italiana. I-am spus unui
tip ca sunt indragostita de el la telefon(da stiu,nu m procedat bine,
dar am facut-o). Raspunsul lui a fost `mi dispiace, sono a posto,
sono impegnato`. Acum intrebarea mea e ce vrea sa insemne asta?
Ca nu putea sa vorbeasca in acel moment ca era ocupat sau ca
este intr-o relatie? Acum nu sunt sigura daca era ` a posto ` sau
`apposto`.

2 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Din cate vad din dictionar impegnato inseamna fidanzato, logodit.
A posto inseamna " la locul meu", asezat, fixat intr-o relatie in acest caz.

| DeniseMarie a răspuns (pentru pufulescu):

Eu am vazut ca in dictionar inseamna angajat, ocupat