| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei care stiu limba italiana! Locuiesc in Italia si problema mea ar fi ca m-am indragostit de un (foarte) tanar dentist la care m-am dus timp de 2 luni! La prima mea vizita la cabinet am fost insotita de un amic,dentistul crezand ca este sotul meu. Cu toate acestea,am vazut din partea lui semne ca m-ar placea,pe care nu le voi enumera aici. Eu fiind prea timida nu am putut sa actionez in vreun fel. Si sunt sigura ca el habar nu avea ca eu m-am indragostit de el. Intr-o zi l-am cautat pe Facebook si i-am facut o solicitare de prietenie. Am asteptat sa imi accepte, insa nimic, Mi-am dat seama ca el nu isi foloseste contul de Facebook. Aveam de gand sa ii marturisesc acolo ce simt pentru el. Am sunat pe nr-ul de fix de la cabinet, in speranta ca voi reusi sa ii spun la telefon. A raspuns tatal lui(el fiind tot dentist si lucrand la acelasi cabinet), mi-a spus ca fiul nu este in acel moment, sa revin intr-o alta zi cu un telefon. La nici 2 minute dupa incheierea discutiei telefonice cu tatal lui,m-a sunat fiul lui. I-am spus ca am o problema serioasa ce nu este legata de dinti si ca doresc sa discut cu el,i-am cerut nr-ul de mobil,insa nu a vrut sa mi-l dea. A insistat sa ii spun problema si i-am spus asa `problema mea este ca m-am indragostit de tine`,bineinteles in limba italiana. El a scos un sunet ca si cum ar fi fost placut surprins,a facut o pauza de cateva secunde si mi-a spus `mi dispiace,sono a posto,sono impegnato`,apoi ceva de genul ca daca am o problema sa ma duc la cabinet, ei sunt acolo. Acum nelamurirea mea ar fi in legatura cu raspunsul lui, oare a vrut sa zica ca este ocupat si sa ma duc la cabinet sa vorbim acolo? Sau ca are pe altcineva? Eu eram aproape sigura ca nu voi primi un refuz din partea lui, datorita gesturilor pe care le-a facut in timpul vizitelor la cabinet. Si imi este greu sa cred ca are o iubita din moment ce pe Facebook apar doar poze in care el este cu prieteneii in vacante si peste tot, nu am vazut sa aiba o iubita.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iar ai postat intrebarea? Nemultumita de raspunsuri?

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Da, si-a mai facut inca 2 conturi sa posteze aceeasi intrebare la nesfarsit, sperand ca altcineva ii va spune probabil ce vrea ea sa auda.
Daca macar s-ar fi straduit sa citeasca mesajul scris initial de ea, ar fi vazut ca nu are nici un sens cand spune ca intrebarea este "pentru vorbitorii de italiana", pentru ca in textul ei nu este scris nimic in italiana.

| DeniseMarie a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu draga mea, nu mi-am mai facut alte conturi. Aceste este singurul meu cont! Si da, am pus intrebarea aceasta de 3 ori din dorinta de a primi cat mai multe raspunsuri! Intrebarea se adreseaza vorbitorilor de limba italiana pentru ca am dorit sa stiu ce inseamna raspunsul lui si anume acesta `mi dispiace, sono a posto, sono impegnato`. Daca ai fi citit cu atentie intrebarea mea, ai fi vazut!

| dannys a răspuns:

Eu nu-ti raspund la intrebarea ta dar vreau sa-mi raspunzi tu la intrebarea asta ca tot sti limba italiana si ca locuiesti in Italia, am primit si eu n mesaj de la cineva in limba italiana si nu stiu sa-l trduc "tutto qui il tuo amore?"

| amyleemuffly03 a răspuns:

Doamneeee... În primul rând el ți-a zis că are iubita
A zis că e impegniatooo ce nu pricepi
Lasal în pace si numai posta de o mie de ori aceiași întrebare
Si eu sunt intr-o relație de 3 ani si nu postez neapărat pe Facebook