| Pregnant a întrebat:

Am si eu o problema.
Cand a inceput anul scolar a venit o colega noua. Dupa cum arata, se imbraca iti dadeai seama ca e o fata care nu prea sta pe acasa, care iese prin cluburi etc. La inceput am avut aceasta parere, dar cand am vazut ca e prietena foarte buna cu una din cele mai cuminti fete din clasa, m-am gandit ca poate ea e altfel. Dupa aceea, ea a fost cu un coleg asa mai smecher, dar s-a despartit de el. Apoi i-am aflat viata personala si nu stiu exact, dar a inceput sa-mi placa de ea. Poate din cauza ca are o situatie mai ciudata acasa si eu sunt mai sensibil la lucruri de astea. Am ajuns sa fiu destul de bun prieten cu ea, incercam mereu sa-i iau apararea, dar in asa o limita incat sa nu stie ca o plac. Imi era frica pentru ca ea pare genul de fata care nu se incurca cu cei de varsta ei, care nu au nu stiu ce. Si acum 2 saptamani am avut excursie si parte de o experienta ciudata pe care nici azi nu am clarificat-o.
Eu mi-am facut curaj ca sa-i duc un trandafir si sa-i zic sentimentele mele. Vroiam s-o iau la mine in camera sub un pretext si sa-i spun, dar cand s-o chem, ea era destul de ametita si am zis sa mai astept ca sa nu creada ca a fost o gluma. Am fost cu ea in camera unde ne distram, iar ceea ce m-a surprins e ca si-a dat jos bluza, a ramas in sutien si a inceput sa danseze, ca o animatoare. Stiu ca dupa vreo 10 minute, m-a observat ca ma uitam la ea si s-a oprit, si-a pus bluza la loc. De atunci nu ne vorbim decat in minimum necesar, nici nu ne mai salutam.
Si acum intrebarile:
1. De ce ma evita? Eu o evit pentru ca mi se pare demna de dispret, adica nu cred c-as mai putea iubi o asemenea fata.
2. Ar trebui sa fiu iar la fel de prietenos cu ea, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat?
3. Ar trebui sa zic acest lucru si prietenei ei cele mai bune?(nu a venit in excursie din motive personale)
4. Si cum as putea sa-i dau de inteles faptul ca pentru mine a devenit o fata de ultima speta?

Sunt clasa a 10'a (16 ani).

Răspuns Câştigător
| mousemagic a răspuns:

Cum au spus si ceilalti, toti avem momente cand exageram.
Daca spui ca iti place si esti sigur ca e ceva serios, accept-o asa cum e.
Cu timpul o sa iti placa si mai mult.
Iti recomand filml "I love you Beth Cooper". In film, Beth nu era cum se astepta Denis, dar pe parcurs a vazut cum era cu adevarat si a iubit-o mai mult, pentru ca asa era ea cu adevarat.
Daca vrei filmul contacteaza-ma pe id mouse_magic

8 răspunsuri:
| Yng a răspuns:

Banuiesc ca ea te evita din cauza faptului ca a realizat cat de penibila a fost... dar parerea mea este ca fiecare persoana merita o a2a shansa in viata. Nu trebuie sa vb cu prietena ei cea mai buna pentru ca ce s-a intamplat acolo trebuie sa raman intre voi probabil te evita si pentru ca ii e frica sa nu incepi sa le relatezi colegilor ce s-a intamplat. Oamenii mai fac greseli, dar zic ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ea. sa prinzi un moment in care sunteti singuri sau sa o iei undeva sa va plimbati si sa o intrebi ce a fost cu chestia din seara aia si de ce s-a comportat asa. Cred ca mai degraba nu a realizat. A fost efectul alcoolului. Bafta!

| Bunny a răspuns:

Daca ti se pare o fata de ultima speta si nu crezi ca ai mai putea iubi o asemenea fata, atunci ce mai vrei de la ea? Sa vina ea la tine sa iti zica ce? Tu nu mai vrei sa ai de-a face cu ea, si ea te evita.Ce poate fi mai bun de atat? Nu mai aveti contact, va ignorati si traiti amandoi fericiti. Daca vrei sa fii iar prieten cu ea trebuie sa treci de aparente.Cel mai bun prieten al tau, poate fi cel mai ciudat in viziunea altora. Poate fi vorba de tente sexuale, de locul de munca, de situatie financiara etc. Poate chiar vei descoperi o prietena in ea.Nu trebuie sa o vezi mai mult de atat din moment ce nu ai iesi cu o fata asa.Dar poate ai fi surprins sa afli ca e o persoana de incredere pe care te poti baza. Daca ai putea mentine bariera de prietenie si ai trece peste scaparile ei, ai putea incerca sa ii castigi prietenia.Doar ai grija sa nu jignesti. Poate si pe ea o deranjeaza anumite chestii la tine.Succeshappy.

| MissyCrissy_4502 a răspuns:

Cred ca esti un pic cam misogin, p bune...
nu poti judeca o fata dupa cum se comporta cand a baut un pic mai mult.si dk se duce in cluburi, care ar fi problema? pana l urma, asta o sa faci si tu.si toata lumea...
In ceea ce priveste intrebarile tale :
1. Cred ca se simte rusinata de ceea ce a facut,chestie care demonstreaza ca nu e chiar asa cum iti inchipui tu. Daca stai bine sa te gandesti,cam toate fetele sunt asa si au cate un episod d'asta cand exagereaza un pic cu bautura si fc cate'o boacana p care o regreta dup'aia. Pe masura ce'o sa mai cresti, o sa vezi ca fetele care sunt asa cum vrei tu, o sa ti se para stersewinking
2. Ar trebui sa vorbesti cu ea si sa vezi ce zice in legatura cu ce s-a intamplat.
3. Daca intr'adevar colega aia linistita a ta e cea mai buna prietena a ei, te asigur ca stie. daca nu, nu esti tu cel care ar trebui sa ii zica.
4. Eu as zice sa te gandesti mai bine inainte sa faci asta si sa gandesti totul l rece.sa'tsi dai seama daca asta crezi intr'adevar despre ea.

Imi pare rau pentru ce ti'am zis, dar pana la urma asta cred.

| DianaScorpio a răspuns:

Inceteaza sa mai judeci oameni dupa felul cum se imbraca/arata (sau dupa ceea ce fac cand sunt bauti). Aparentele pot insela foarte mult, iar de cele mai multe ori ce e la suprafata e total diferit de ceea ce e inauntru. Iar ca sa ajungi in sufletul unui om, e nevoie de multa rabdare.
Iar daca pentru tine e o fata de ultima speta, ce mai doresti? Da-i pace pur si simplu.

| mousemagic a răspuns:

Daca tu spui ca o iubeststi sau iti place...si crezi ca e ceva serios, ar trebuie sa treci peste asta si sa o accepti asa cum e ea.
Iti recomand sa vezi filmul I love you Beth Cooper si o sa intelegi.
Acolo ea nu era cum se astepta el, dar a iubit-o si mai mult cand a vazut cum e ea cu adevarat.
Daca vrei filmul, contacteaza-ma mouse_magic

Răspuns utilizator avertizat
| Georiflame a răspuns:

1. Eu cred ca privirea ta a facut-o sa isi dea seama ca exagerase cu comportamentul ei si s-a simtit prost. Si-a dat seama ca ti-ai schimbat parerea despre ea si ii e si ei jena sa te mai priveasca acum. i-o fi rusine de ce a facut.
2. Da, ai putea incerca.
3. Nu. Aceasta din urma ii va zice prietenei cu pricina ( care a fost in excursie) si o sa se revolte ca de ce te bagi intre ele si in viata ei? Probabil cineva din clasa, care a asistat la distractia facuta de ea, va spune ce a facut, dar mai bine sa nu fii tu acela ca apoi chiar ca nu va mai vorbi cu tine happy. Si prietena aia a ei isi va da singura seama la un moment dat de prietena pe care o are langa ea...nu te baga tu happy.
4. Ca sa ii dai de inteles ca te-a dezamagit e de ajuns sa nu o privesti, sa nu ii mai vorbesti...si cred ca deja si-a dat seama de asta happy

Si acum intre noi fie vorba...chiar daca e asa cum e, iti place...
Poate o duci tu pe drumul cel bun big grin. inca o mai poti "dresa"hee hee.
Eu zic sa mai incerci sa o cunosti. Daca ai impresia ca nu se va schimba, nu o pune la sufletel ca nu meritahee hee.
Bafta, pupici

| AndreeaPetrutza a răspuns:

Pffff cred ca stia ca ai o parere buna despre ea si i-a fost rusine cand ai vazut-o. Chiar gandesti diferit faza de alti baieti de clasa a10a. Felicitari! si un sfat nu e prea bine sa ai pe cineva care sa fie intre-o clasa cu tine. Ori se termina repede ori va fi ceva de durata. Din cate povesteti tu nu cred ca ar fi fost ceva de durata. Take care!