| DeCeMaiContează a întrebat:

kiss
Anul acesta trec in clasa a XI-a, asta inseamna ca mai am 2 ani de liceu.In clasa a IX-a ma intelegeam bine cu colegii, in sensul ca aveam 4 persoane pe care le consideram ca fiind prieteni, insa si cu ceilalti rezonam destul de bine.La inceputul clasei a X-a am incercat sa ma apropii si mai mult de acele 4 persoane.Insa mi se pare acele persoane aveau o atitudine cam rece fata de mine, ca si cum peste vara s-ar fi schimbat ceva.De exemplu,cu una dintre ele ma intelegeam chiar bine in clasa a IX-a, gen la unele ore ne mutam impreuna in banca si in pauze mergeam la magazin. Apoi nu stiu ce s-a intamplat. Oricum, din aceasta cauza am ajuns sa nu mai comunic cu aproape nimeni din clasa si sa ma enervez din orice.Si inainte ma enervam aiurea, dar nici chiar asa.Sa va mai dau un exemplu:cu inca una dintre acele 4 persoane ma intelegeam foarte bine,atunci cand colega mea de banca lipsea se muta cu mine din proprie initiativa si invatam impreuna, ba chiar am chemat-o la ziua mea si mi-a cumparat si cadou, apoi am mai chemat-o inca o data in oras si ne-am simtit bine.Insa la fel, nu stiu ce s-a intamplat.Am mai vorbit cu ea dupa ce ne-am racit unul fata de altul si mi-a spus ca numai ea incepea discutiile.In mare parte are dreptate, insa totusi, atunci cand am chemat-o la ziua mea tot ea a initiat discutia? Si sa nu uitam ca o salutam dimineata si ea raspundea sec.In fine, mi-am dat seama ca nici o persoana din cele 4 nu mi-a fost prietena, erau doar niste colegi cu care doar rezonam.
Dupa cum v-am spus mai sus, nu mai comunic cu aproape nimeni din clasa.Asta se intampla din decembrie anul trecut.Toate astea pentru ca grupurile sunt deja formate si decat sa ma bag degeaba in seama, mai bine nu vorbesc cu nimeni.Pentru un timp nici nu le mai ziceam "Neata" cand veneam dimineata la scoala, insa din cauza unei discutii pe care am avut-o cu ei am inceput sa o fac.Sa nu va mai spun ca uneori ajunsesem sa fiu recalcitrant si impertinent.Insa asta este adevarul,nu prea agreez colectivul din care fac parte,nici liceul,nici clasa,nici pe diriga nu prea o plac(este o persoana materialista, intarzie mereu si mult; odata nu a venit la prima ora deoarece nu-i mergea masina).Si anul trecut in noiembrie am facut o excursie cu clasa mea si cu inca una, iar eu am stat mai mult cu cealalta clasa.In prima seara ne-am adunat(acum vorbesc de clasa mea) si am inceput sa ne jucam adevar si provocare.Ei bine, diriga statea pe telefon si nu prea ne dadea atentie.M-am plictisit repede si am plecat.Usa de la camera in care am stat era incuiata asa ca am mai stat pe hol, pana cand a venit profa de romana care este diriga la cealalta clasa si m-a invitat sa stau cu ei.Zis si facut, am inceput chiar sa vorbesc cu ei si ne-am uitat la un film.
Eu m-am gandit ca de anul acesta sa fac in felul urmator:
1.Nu mai vorbesc cu nimeni,doar "Salut" si "Pa".Iar prin vorbit ma refer la subiecte de discutie, nu la discutii fugitive gen "Ti-a placut la majoratul lui X?" sau "Ai sa-mi dai un servetel/un creion etc?".Am sa ma rezum doar la salutat si maxim la intrebarile pe care le-am dat exemplu(nu si la a doua,oricum imi aduc mereu ce imi trebuie, dar am dat doar un exemplu).
2.Ma ajut doar pe mine, oricum nimeni nu apreciaza atunci cand il ajut.Si apropo, cred ca pana acum am fost prea dragut.
3.Nu mai merg in nici o excursie,este pierdere de timp si arunc bani degeaba,oricum nu ma baga nimeni in seama.
Ce parere aveti? Procedez bine sau rau? Ma gandesc ca poate problema este intr-adevar la mine,asa cum mi-au zis unii,insa repet:Nu mai bine stau eu in banca mea decat sa ma bag degeaba in seama? Sunt o fire mai timida si imi este rusine sa ma bag in seama,insa oricum,grupurile sunt deja formate.
As aprecia enorm daca v-ati da si voi cu parerea la aceasta situatie.V-as ruga totusi sa nu raspundeti cu jigniri, si nici in batjocura.
Ofer funda!
P.S.:Scuzati eventualele greseli gramaticale si/sau de exprimare, m-am cam grabit sa scriu intrebarea asta.

4 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Nu-i nevoie să fii prieten bun cu ăștia din clasă. Păstrează doar ceea ce popular se numește "loc de bună ziua". Cred că tu vrei să ai prieteni, dar nu știi cum. Umblă cu alții de prin alte clase, dacă ai zis că te înțelegi bine cu ei. Du-te și bagă-te în seamă cu ei, dacă vrei să te împrietenești.

| nastaseelenacristina a răspuns:

In clasa a 9 a eram toti uniti, ma rog toti aveam grupu nostru dar vorbea toata lumea cu toata lumea, apoi usor s-a stricat tot, in a 12 pea m-am simtit destul de singura mi am dat seama cat de ipocriti sunt unii, acum am 26 de ani si numai tin legatura cu nici un coleg nici macar pe Facebook

| AnaAna8 a răspuns:

Sincera sa fiu trec prin aceeași situație doar ca la mine e mai diferit. Și eu trec în clasa a XI-a doar ca eu sunt transferată și am apucat doar un semestru la noul liceu. M-am transferat din cauza coleglorie care nu mi dădeau pace și îmi făceau zile fripte. Ideea este ca și noul liceu e mai bun și sunt pe profilul la care mi-am dorit sa ajung din totdeauna.Și acolo aveam vreo 3 prietene ca restul nu îmi dădeau pace dar și cu ele era bine chiar dacă una dintre ele m-a trădat cu o chestie și din cauza ei toți colegii se luau de mine. Deci la mine era mult mai naspa mare gândesc ca la tine nu se aduna toată clasa sa rada de tine și sa își bata joc de tine și multe altele. În fine sa revîn unde as fi vrut sa ajung. De când sunt aici e mai bine dar acolo unde eram de bine de rău mai discutam cu cineva. Aici nu mai vorbesc cu nimeni. La fel ca în cazul tău, Cum sunt eleva noua grupurile sunt deja formate. Stau singura în banca mea, tăcută și vorbesc doar dacă vorbește cineva cu mine ceea ce se întâmplă foarte rar. Sincer e mai bine decât la fostul liceu unde își băteau joc chiar dacă din păcate și aici au cam început mai ales un băiat și o fata care sunt mai fitosi și se cred mai grozavi. Chiar dacă nu au motiv mai ales ca nu fac mai nimic sunt timida si stau singura în banca pana și în pauze Eu probabil voi continua așa și la anul. Știu ca nu e bine dar nu pot sa mă bag în seama mai ales așa dintr-o data când nu am facut-o pana acum. NormaL și eu și tu ar trebui sa ne băgăm în seama și sa încercăm să vorbim cu persoanele din jur pentru ca nu e bine sa stai nu știu câte ore la școală tăcut pur și simplu. De la chestii de genul banale se poate ajungem și la depresie sau pur și simplu sa ne fie greu sa vorbim cu persoane străine. Dar după Cum spuneam mai sus mi-e greu și nu cred ca o sa pot face asta cât de mult aș vrea plus ca prefer mai bine așa decât sa înceapă și ei sa rada de mine sau mai știu eu ce.

| Cristinnah a răspuns:

Hei, cu totii trecem prin asta, daca nu suntem cumva printre norocosii "populari" pe care ii place toata lumea. Eu iti recomand sa iti vezi doar de invatat, caci nu e neaparat sa ai un Bff din clasa/liceu, poti avea si din alte clase. Dar oricum, incearca sa te axezi de moment doar pe o persoana, cum ar fi un coleg de banca cu care sa te intelegi bine, si asa se formeaza prietenia. Apoi totul vine de la sine, conteaza sa nu te simti total paralel cu ceilalti