| Marco09 a întrebat:

Am si eu o problema destul de grava pentru mine in special am 20 de ani si nu am avut parte de activitate sexuala pana acum. Nu a fost din cauza neputintei mele, a fost din cauza ca prietenele mele se schimbau o data la 2 saptamani acum cand am gasit o fata care imi place si am dorit sa imi incep viata sexuala nu am avut erectie deloc, s-a intamplat inca de 4 ori. Dimineata am erectie, am si pe parcursul zilei daca ma gandesc la ceva anume sau daca vad o faza mai erotica dintr-un film, sau cand ma sarut cu prietena mea, dar atunci cand suntem pe punctul de a face sex nu am absolut deloc erectie, nu stiu sincer daca e ceva psihologic avand in vedere faptul ca vreau sa fac sex cu ea... Va rog ajutati-ma! Multumesc

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cred ca din cauza emotilor si a stresului ti se intampla asta

| Katheeeee a răspuns:

Ce conteaza este sa te lasi purtat de val.Cel mai probabil tu esti stresat, fiind si primul contact sexual.Informeaza-te in legatura cu metodele contraceptive, iar in rest trebuie sa lasi lucrurile sa decurga de la sine, vei stii instinctiv ce anume sa faci.Multa bafta si o viata frumoasa si implinita!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

E posibil să fie din cauza emoţiilor...

Să "încerci" să NU te mai gândeşti la acest lucru în momentul în care "încercaţi" s-o faceţi, să INSIŞTI pe preludiu ( ocupându-te cât mai mult de parteneră ) şi astfel te vei EXCITA şi vei avea erecţie, sau să te gândeşti la o fază care şti că te excită!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

De asemenea, este foarte important PRELUDIUL - adică perioada "dinaintea" actului sexual ( în sine ) - care TREBUIE să fie cât mai ÎNDELUNGAT, în care vă "pregătiţi" ( unul pe celălalt ) pentru actul sexual propriu-zis.

Acest PRELUDIU constă în mângâieri îndelungate în zonele erogene ( acolo unde vă excitaţi/vă place ), săruturi pasionale ( eventual sărut "francez" ), treptat vă dezbrăcaţi ( până rămâneţi goi ); după care treceţi la un alt stadiu şi vă "ocupaţi" fiecare de organul sexual al partenerului, puteţi încerca o combinaţie de sex oral + cunilingulus ( se linge cu limba organul sexual ) + anilingulus ( se linge cu limba zona anală ), se ling uşor ( sau se pot suge uşor ) sânii/sfârcurile/gâtul partenerului ( partenerei ), EL poate suge uşor clitorisul partenerei, etc.

TOATE acestea trebuie făcute în SPECIAL de către el, pentru plăcerea şi excitaţia ei - deoarece dacă nu este destul de excitată, atunci vaginul ei nu va fi suficient de lubrefiat ( deci nu va fi destul de "udă" la "piersicuţă" ) şi atunci penetrarea va fi MULT mai grea!

Apoi, EL trebuie să fie cât mai delicat cu ea şi să continue preludiul până când VEDE efectiv că s-a "udat" foarte tare şi ABIA după aceea s-o pătrundă cu "fineţe" ( dar în acelaşi timp FERM, dintr-o singură încercare şi NU prea adânc, acum la început, ca să nu lovească "fundul" vaginului )!

De asemenea, dacă observi că nu se "udă" suficient de mult pentru a o penetra cu uşurinţă ( după URMAREA paşilor enumeraţi mai sus ), se poate folosi o cremă/ulei lubrifiant/ă – se găseşte în supermarket ( sau la farmacie ) şi costă de la 10 lei în sus ( în funcţie de tip şi magazin )!

Mai mult, după penetrare, la primele 10-15 mişcări TREBUIE să fi foarte delicat şi să NU o pătrunzi adânc ( deoarece mai durează "puţin" până când vaginul se lubrefiază COMPLET )!

| Adriana a răspuns:

Exact cum te-a sfatuit si Katheeeee, lasa-te purtat de val nu te mai stresa cu gandul asta, lasa lucrurile sa vina de la sine, traieste momentul la intensitate maxima si sigur vei avea rezultate pozitive happy

| deeeliiiaaa a răspuns:

Cred ca iti e doar frica, incearca sa nu te gandesti prea mult la ce vrei sa faci, nu analiza, doar bucura-te de partenera, jucati-va, aprindeti-va reciproc, tachinati-va.