| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o verisoara si are probleme in dragoste si spune cam asa:
Buna seara!
As dori sa va cer o parere! Am un prieten de trei saptamani la care tin destul de mult. El are 20 de ani iar eu 18. Problema mea este ca acum trei luni el a iesit dintr-o relatie de aproape trei ani. Intr-o discutie mai aprinsa am observat ca il afecteaza foarte tare faptul ca vorbesc urat de fosta lui prietena si ca ii ia apararea, si nu stiu ce sa cred. El m-a asigurat ca nu mai are sentimente pentru ea, ci ca sunt doar amici, de aceea se vad destul de des, fapt care ma deranjeaza, dar pe care nu doresc sa i-l interzic. Ideea este ca ma raneste sa vad cum ii ia in permanenta apararea si cum se simte iritat cand vine vorba despre ea. Ce credeti, mai tine la ea? Are rost sa imi fac sperante ca relatia noa
Are rost sa imi fac sperante ca relatia noastra are un viitor?
Va multumesc de pe acum, celora care vin cu opinii serioase

Răspuns Câştigător
| val18 a răspuns:

Pai este normal sa il doara pentru ca presupun ca a iubito si daca acum este cu tine inseamna ca si pentru tine simte ceva! dar aici este vina ta : tu vrei sa o uite pe fosta lui prietena sau sa il faci sa isi aduca amite de ea mereu? nu ii mai pomeni de fosta in orice discutie o aveti! nu o mai pomenii deloc in conversatiile voastre! si trebuie sa ai rabdare pentru ca daca inca mai are sentimene pentru ea si nu te-a last pe tine sa se impace cu ea este un pas! cu timpul o va uita definitiv
bafta

| claaau a răspuns (pentru val18):

Incerc sa evit subiectul, insa imi este foarte greu. Am ajuns sa ne certam deoarece ea a postat o poza cu el pe fb si a avut comentarii de genul ''dragostea e frumoasa'' pe care a refuzat sa le stearga. Fiind geloasa am inceput sa o vorbesc de rau, si el i-a luat apararea. M-a ranit foarte mult treaba asta dar probabil ai dreptate, va avea nevoie de timp sa treaca peste.

| val18 a răspuns (pentru claaau):

Pai... ai incercat sa vb cu ea? si sa ii spui ca ea iti distruge relatia? si ca odata ce ea nu mai este cu el si a inceput o noua relatie cu tine nu are rost sa mai aduca vorba d trecut? vb cu ea! si vb si cu el si intreaba-l care sunt sentimentele lui fata de ea? si ca pe tine te raneste comportamentul lui si faptul ca ea posteaza poze cu el pe fb si el este de acord inseamna ca inca nu a uitat-o sad intreaba-l ce vrea sa faca in continuare, sa stea cu tine si sa incerce sa o uite pe ea sau sa luati o pauza sa vedeti dupa ce se intamplabig grin

| claaau a răspuns (pentru val18):

Problema este ca ea nu ma suporta, nu ma cunoaste, doar din vedere de la un chef la care am fost cu el si era si ea. Si dupa acel chef ea ar fi comentat de cizmele mele ca sunt urate si chestii copilaresti de genul. Tin sa cred ca e geloasa, de aceea se baga sa zic asa in relatia mea, insa ma raneste faptul ca el ii permite. eu claudellu pe aici sunt ca nuca in perete whistling

| val18 a răspuns (pentru claaau):

Atunci vb cu el!

| claaau a răspuns (pentru val18):

Ok, voi mai vorbi cu el. Multumesc pentru sfaturi, mi-ai mai ridicat moralul spunandu-mi aceste chestii pozitive legate de relatia mea cu el. Multumesc si eu ca i-ai ridicat moralul ca de 3 zile tot cu asta are si fundita o meriti din plin kiss o seara faina

| val18 a răspuns (pentru claaau):

Mersi frumos! iti doresc sa ai o relatie exact asa cum ti-o doresti tu sa fie :muahh
bafta

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| XyYx a răspuns:

Ma regasesc perfect in povestea ta. Doar ca prietenul meu a iesit dintr-o relatie de 6 ani.
Mi-a fost destul de greu la inceput deoarece la fel ca si tine eram geloasa pentru ca au ramas amici, insa eu neaavand o relatie de atata timp nu puteam constientiza faptul ca pot ramane amici. Intr-adevar dupa atata timp petrecut cu ea, e absolut normal sa ramanain relatii bune mai ales daca nu au gresit unul fata de celalalt (in sensul ca niciunul dintre ei nu a calcat stramb).

El mi-a explicat destul de clar ca nu o mai iubeste si ca acum eu sunt cea de care e indragostit, si cu mine vrea sa ramana.
Trebuie sa incerci sa ai mai multa incredere in el si sa te gandesti ca o data ce nu mai sunt impreuna si-au dat seama ca nu se mai potrivesc, ca nu sunt facuti unul pentru altul, si poate ca in tine a gasit ceea ce cauta si poate te iubeste mult mai mult decat a iubit-o pe ea.
Nu iti mai face atatea probleme mai ales ca te-a asigurat ca nu mai are sentimente pentru ea. Si prietenul meu se mai intalneste cu fosta rareori la un suc si mai stau de vorba, si normal ma deranjeaza putin (as minti sa zic ca nu) insa stiu ca ma iubeste pe mine, si nu ii reprosez nimic. Nu trebuie sa ii interzici pentru ca il va deranja si cu timpul vei deveni cicalitoare si se va plictisi de tine. Trebuie sa fi tu, naturala, nu lasa gelozia sa iti acapareze gandurile si sa te faca sa spui ceva ce ai putea regreta.
Din punctul meu de vedere nu o mai iubeste, poate tine la ea ca la o amica pur si simplu, asa cum si tu poate tii la amicii tai.
Eu zic ca relatia voastra da, are un viitor, insa trebuie sa stii foarte bine cum sa abordezi acesta problema, adica gelozia fata de fosta. E greu stiu asta, dar daca ai incredere in el vei reusi sa treci peste toate astea.
Sper ca ti-am fost de ajutor si ca nu te-am plictisit cu raspunsul astabig grin

| claaau a răspuns (pentru XyYx):

Iti multumesc din suflet pentru acest raspuns, chiar ma ajuta foarte foarte mult! Si crede-ma, nu m-a plictisit deloc, chiar din contra, ma bucur ca nu sunt singura care a fost pusa in aceasta situatie. Iti multumesc foarte mult pentru incurajare! Te pup big grin kiss

| XyYx a răspuns (pentru claaau):

Ma bucur ca te-am putut ajuta prin raspunsul meu happy.
Iti doresc multa bafta in continuare si daca mai ai nevoie de vreun sfat ma poti contacta fara nici un fel de problema. Capul sus si nu uita el pe tine te-a ales! Te pup si eu :*

| hibrid112 a răspuns:

Pai e si normal sa mai tina la e vorba aia sunt totusi 3 ani intre ei.Se simte iritat s-o jignesti probabil pentru ca a avut si momente bune cu tipa respectiva.Da e foarte posibil sa mearga relatia vostra, doar dai timp de acomodare

| StRuMP a răspuns:

Totusi...chiar daca am 16 aniwinking pot spune o parere daca o consideri buna OK! Din moment ce a durat relatia 3 ani are sentimente pentru fata respectiva si consider ca ar trebui sa gasesti modalitati cu care sai ocupi timpul pentru a o neglija incat sa se indeparteze de ea... daca vei lasa situatia asa poate deveni o eventuala impacaretongue

| JoK3RuLAndreyy a răspuns:

Pai daca chiar tine la tine si te iubeste nu prea cred ca ar avea motive sa te insele.Da mi s-e pare chiar normal sa ii i-a apararea poate ca el a iubito pe fata acea. Oricum Bafta!