| anonim_4396 a întrebat:

AM si o oproblema. pana luna aceasta am luat anticonceptionale, insa incepand cu luna aceatsa am decis sa le intrerup si sa folosesc prezervativul. L-am folosit insa s-a rupt. Ciclul dupa calculele mele trebuie sa-mi vina peste 10-11 zile. deci cred ca e perioada cea mai fertila. Prietenul meu spune ca nu a apucat sa isi dea drumu dar am simtit ca aveam lichid seminal. M-am spalat bine apoi. mi-e foarte frica. accidentul s-a produc acum 20 de minute. sa iau pastila de urgenta? problema e ca nu prea am bani, dar daca chiar trebuie voi face un efort. multumesc de ajutor.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te duci intai la ginecolog. Pilula de a doua zi nu se ia dupa ureche, mai ales ca tocmai ai intrerupt un tratament hormonal. Maine dimineata la prima ora te prezinti la consult ginecologic si, impreuna cu medicul, vei decide daca este cazul sau nu. Riscul de sarcina exista, dar nu stiu daca este atat de mare incat sa motiveze riscurile foarte mari la care te expune pilula de a doua zi.

| deea40 a răspuns:

Pai pentru siguranta ta sa iei pastile da

| ciucalata a răspuns:

Sigur ca da, te-a sfatui s-o iei cat mai curand
eu asa am ajuns la avort crying dintr-o greseala